Üye Girişi Üye Ol

Hesabınıza Giriş Yapın

Kullanıcı Adı *
Şifre *
Beni Hatırla

Hesap Oluştur

(*) ile işaretli tüm alanları doldurunuz
Ad Soyad *
Kullanıcı Adı *
Şifre *
Şifre Tekrar *
E-Posta *
E-Posta Tekrar *
Doğrulama *
Reload Captcha

Kedilerde Erken Yaşta Sosyalleşme ve İletişim

Yazan  Oca 17, 2016

Kedilerde Erken Yaşta Sosyalleşme Ve İletişim

Kedilerde sosyalleşme ve iletişimde ilk adım, uyarıcı seslere, kokulara ve görüntülere alıştırma işlemidir. Kedinize özel yaşam alanı belirleyerek alışkanlıklar kazandırma, kedinizi daha uysal ve sosyal bir evcil hayvan yapmaya yardım edecektir. Yaşam alanı çemberinde yeri belirlenen kedi bir kaç gün içinde yeni ortamına adapte olur. Hayatınıza uyarladığınız, bakımını üstlendiğiniz kedinizin sizinle ve çevrenizdeki tüm insanlarla, hatta çevredeki diğer hayvanlarla iyi geçinmesini bekliyorsanız, yavru kedilerin sosyalleştirilmesi sürecinin çok kısa olduğunu unutmamalısınız.

Yavru Kedilerin Sosyalleştirilmesi Nasıl Olmalı?

  • Yavru bir kedinin sizinle aktif ve uyumlu bir hayat sürmesini bekliyorsanız en az sekiz haftasını (baba pek ortalarda olmayacağı için) annesi ve kardeş kedilerle birlikte geçirmiş olmasına dikkat edin. Yetişkin bir kedinin sosyalleşebilmesi imkansız değildir ama uzun zaman alacağı için çok sabırlı olmanız gerekir. Yetişkin veya yavru olması fark etmez, her kedi ilk kez karşılaştığı insanla iletişim kurmakta tedirgin davranışlar gösterir, sakin ve sevecen okşayışlarla onu rahatlatmaya çalışın.

  • Erken dönemde başlanacak doğru iletişimle yavru kedilerin sosyalleştirilmesi çok daha sorunsuz bir şekilde gelişir. Yavru kediler yeni insanlar ve başka hayvanlarla eğlenceli ilişkiler kurmaya, sosyalleşmeye hiç itiraz etmeyecek kadar sıcak kanlıdır. Kedinizi mümkün olduğunca erken dönemlerinde başka insanlarla ve hayvanlarla karşılaştırın. Yadırgayabileceği ses ve davranışlara karşı yavaş adımlarla tedirginliğini azaltın.
  • Kediler evinizi kendi özel alanı olarak belirler ve korumacı tavırlar gösterebilir. Evinize gelen yakınlarınıza, ziyaretçilerinize ve de çocuklarına kediyi ürkütücü davranışlar sergilememeleri, iletişim kurmak için, ilk adımı kedinin atmasını beklemelerini söylemelisiniz. Kedinizin yakınlığını kazanmak için küçük yiyecek rüşvetleri vermeleri dostluk göstergesi olarak algılanacaktır. Kediniz ile yabancı insanlar arasındaki ilişki yumuşak bir okşama, nazik bir konuşma ile devam ettirilirse, kısa sürede kedinizden vize alabilirler.
  • İletişim kurmaya çalışılan yavru kedilerin sosyalleştirilmesi sürecinde tedirgin ve kendisini güvensiz hisseden kedinizi tanımadığı kişilerle bir anda yalnız bırakmayın. Kediyi kışkırtacak davranışlarda bulunmamaları yönünde uyarın ve ona olabildiğince emin özerk bir çevre yaratın. Kedinizin kum kutusu veya mama kabı gibi çok kıymetli eşyalarını yabancılardan uzak, kendi güvenli bölgelerinde tutmaya özen gösterin.
  • Çok ürkek ve henüz sosyalleşememiş kediye fazla ilgi gösterilmesi korku ve gerginlik yaratabilir. Sosyal ortamlar için kediye biraz zaman verilmesi, yavaş yavaş alıştırma sürecine yaymak daha yerinde bir davranış olabilir.

Sabırlı bir dönem sonunda kediniz hala sosyalleştirme çabalarınıza olumlu bir tavır göstermiyorsa, iletişim kurmakta güçlük çekiliyorsa, hırçın tavırları devam ediyorsa veteriner hekiminizden yardım alabilirsiniz. Korkuya bağlı saldırganlık tavırları gösteren veya çok ürkmüş asabi kedilerde düşük dozajda verilen sakinleştiriciler ile olumlu sonuçlar alınabilir.

Son Düzenlenme Pazar, 17 Ocak 2016 10:25
Evcilim.Net

Merhabalar Sitemizi Ziyaretiniz ve Yorumlarınız İçin Çok Teşekkür Ederiz. Evcilim.Net sitesi olarak size en faydalı bilgileri sunmak bizim için bir onurdur.

Web site: www.evcilim.net

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

  1. En Popüler Yazılar
  2. Yorumlar

Takvim

« Nisan 2018 »
Pzt Sal Çrş Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30