Üye Girişi Üye Ol

Hesabınıza Giriş Yapın

Kullanıcı Adı *
Şifre *
Beni Hatırla

Hesap Oluştur

(*) ile işaretli tüm alanları doldurunuz
Ad Soyad *
Kullanıcı Adı *
Şifre *
Şifre Tekrar *
E-Posta *
E-Posta Tekrar *
Doğrulama *
Reload Captcha

Kedinizle Oyun Vakti

Yazan  Oca 18, 2016

Kedinizle Oyun Vakti

Kediler evde sahipleriyle interaktif oyun oynamaktan büyük zevk alır ve bu onlar için aynı zamanda çok yararlıdır. Sıkıntısını alır, stresini azaltır, fiziksel ve zihinsel gelişimine katkıda bulunur ve aranızdaki bağı güçlendirir.


İnteraktif Oyun Ne Demektir?

Kedinize kendi kendine oynaması için peluş bir oyuncak verdiğinizde, aslında ona üzerine atlaması için ölü bir av vermiş oluyorsunuz. Oyuncak ne kadar pahalı olursa olsun, kediniz birkaç dakika içinde oyuncağa olan ilgisini tamamen kaybedecektir.

Bununla birlikte, kedinizle ucunda minik oyuncaklar asılı olan bir oltayla oynarsanız, bu asılmış minik oyuncaklara gerçekten can vermiş olursunuz. Bu şekilde hareket eden, saklanan, zıplayan gerçek bir avın güzel bir simülasyonunu yapmış oluyorsunuz. Kedinizin daha fazla ilgisini mi çekmek istiyorsunuz!! İşte size aklınızda tutmanız gereken birkaç tavsiye;

1) Doğru bir ortam yaratın

İnteraktif oyun temel anlamda bir rol oyunudur. Kedinizin buradaki rolü avcılıktır. Sizin rolünüz ise (oyuncak yardımıyla) av olmaktır. Boş bir sahnede oynamayın elbette. Etrafınızda avın ve avcının saklanması için kaya, çimen ağaç gövdesini anımsatacak mobilya, çanta, kutu, yastık bulundurmaya özen gösterin. İşte bu gerçek bir interaktif oyundur.

2) Avın davranışlarını taklit edin

Rolünüzü düzgün oynayın. İpin ucundaki oyuncağın fare mi, kuş mu, kertenkele mi ya da bir balık mı olduğuna karar verin. Rolünüze girin ve oyuncağı ona göre hareket ettirin. Eğer bir fareyse duvar tarafından koşmalı, sık sık saklanmalı, bir kedi gördüğünde korkudan titremeli ve kediden kaçmalı (asla kedinin olduğu yöne kaçmamalı). Eğer bir kuşu oynuyorsanız, oyuncağınız sağa sola uçuşmalıdır. Kuşların da yerde yürüdüğünü unutmayın ve oyununuza buna göre oynayın.

3) Kedinizi kızdırmayın

Oyununuzun eğlenceli olmasını istiyorsunuz. Kedinizin asla ulaşamayacağı yüksekliklerde oyuncağı sallamayın. Kuşun sık sık yere inmesine izin verin. Arada bir, özellikle kediniz çok uğraştıysa, oyuncağı yakalamasına ve bir süre elinde ve ağzında onu tutmasına izin verin.

4) Kedinizi aşırı yormayın

Egzersiz tabi ki amaçlarınızdan biri ama kedinizin de nefes nefese kalmasına sebep olmayın. Gerçek hayatta av kovalarken çok fazla yorulmaz. Bir yerde pusu kurup bekler ve doğru zamanda üzerine atlar. Unutmayın, ona yaptırmak istediğiniz egzersiz sadece fiziksel değil aynı zamanda zihinsel bir egzersizdir.

5) Isıt, oyna, sakinleştir

Aynen sizin gerçek hayatınızda egzersiz yapmanız gibi onun da egzersiz süresini makul bir ölçüde tutun. Yavaş hareketlerle başlayın, biraz yorarak oynatın ve çok fazla uzatmadan tekrar yavaşlatarak oyunu bitirin. Bu kedinizin vücudu için en yararlı olanıdır.

6) Günlük bir program belirleyin

Kediler alışkanlıklarıyla hareket eden varlıklardır. Eğer oyun saatinin akşam ya da sabah olduğunu bilirlerse, o saatte hazır bir şekilde bekleyecektir. Günde 2 oyun saati elbette harikadır ama sadece birini yapmaya yetecek vaktiniz varsa akşam saatlerinde yapmanız, kedinizin uykusunu daha rahat uyuyabilmesi için uygun olacaktır. Aslında akşamları yapılan interaktif oyun bir çeşit davranış terapisidir.

7) Birden fazla mı kedi var? Ayrı ayrı oynayın

Kediler aslan değildir ve grup halinde avlanmazlar. Eğer birden fazla kedinin olduğu bir odada fare oyununu oynamaya çalışıyorsanız muhtemelen sadece biri oynayacaktır (daha küçük ya da daha dominant olan). Bir diğeri ise gözlemci olmayı tercih edecektir. Bu onlar için iyi değildir, çünkü gözlemci olan da aslında oynamak isteyecek ama bu şekilde oynayamayacağı için eskisinden de stresli olacaktır.
Eğer birden fazla kediniz varsa, bu oyun seanslarını her kedi için ayrı ayrı ve başka odalarda düzenlemelisiniz.

8) Oyundan sonra besleyin

İyi bir avlanma yemekle biter. Bu ona doğru bir şekilde avlandığı hissini verecektir. Bu kedinizin tatminini arttıracak ver ardından güzel bir uyku çekmesine yardımcı olacaktır.

Son Düzenlenme Pazartesi, 18 Ocak 2016 15:05
Evcilim.Net

Merhabalar Sitemizi Ziyaretiniz ve Yorumlarınız İçin Çok Teşekkür Ederiz. Evcilim.Net sitesi olarak size en faydalı bilgileri sunmak bizim için bir onurdur.

Web site: www.evcilim.net

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

  1. En Popüler Yazılar
  2. Yorumlar

Takvim

« Nisan 2018 »
Pzt Sal Çrş Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30