Üye Girişi Üye Ol

Hesabınıza Giriş Yapın

Kullanıcı Adı *
Şifre *
Beni Hatırla

Hesap Oluştur

(*) ile işaretli tüm alanları doldurunuz
Ad Soyad *
Kullanıcı Adı *
Şifre *
Şifre Tekrar *
E-Posta *
E-Posta Tekrar *
Doğrulama *
Reload Captcha

Yetişkin Bir Köpeği Sahiplenmenin Artıları ve Eksileri

Yazan  Oca 23, 2016

Yetişkin Bir Köpeği Sahiplenmenin Artıları ve Eksileri

Barınaktan sahiplendiğiniz köpek başıboş bir sokak köpeği de olabilir, sahibinin oraya terk ettiği bir köpek de…

Herhangi bir binanın arkasında doğmuş bir köpek olsa da, bir zamanlar kendisini seven bir sahibi olsa da, şehrin zorlu koşullarında dışarıda yaşamaya alışan bir köpeğin evinize uyum sağlaması gerçekten zor olabilir. Eve getirdiğiniz bu köpeğin zaman, mekân, sabır ve anlayış isteyen özel bir hayvan olduğunun farkında olmanız gerekir. Bu köpek bir şekilde hayatta kalmayı başarmış, yemek için savaşmış korunmaya muhtaç bir canlıdır. Sizin tarafınızdan sahiplenilip kurtarılana kadar sokaklarda hayatta kalabilme yeterliliğine doğuştan sahiptir.


Eğer sokaklarda doğduysa hiç sifon sesi duymamış, çalışan bir elektrik süpürgesi görmemiştir. Yemeğini bir çırpıda silip süpürecek ve sağa sola hızlı kaçamak bakışlar atacaktır. Evin içindeki sesler, alışık olmadığından dolayı onu bazen gerginleştirebilir. Ağlamaya benzer sesler çıkartıp, kaçabilir. Ani bir ses duyduğu zaman harekete geçmek için dimdik pozisyonda oturabilir ya da sizin arkanıza saklanabilir.


Beklentilerinizde makul olun. Hassas olun. En basit haliyle bu onun için bir kültür şoku. Kendinizi onun yerine koyun. Evinizden uzaklaştırıldığınızı ve ilkel bir kabilenin arasına düştüğünüzü varsayın. Siz ne yapardınız? Dillerini bilmediğinizi, hareketlerinden bir şey anlamadığınızı, iletişimin deneme yanılma yöntemiyle kurulduğunu hayal edin. Siz en iyisi sabırlı ve destekleyici olun. Başaracaksınız.


Daha önceden sahiplenilmiş bir köpeği sahiplenmek ise başka bir konudur. Tasmalar, eller, rulo yapılmış gazete ya da dergiler, sandalyeler, ayaklar ya da sopalar yeni dostunuzda ‘eğitim ekipmanları’ olarak kullanılmış olabilir. ‘Buraya gel’ ya da ‘yat’ gibi komutlara sizin umduğunuzdan farklı tepkiler gösterebilir. Belki de tamamen bir barınak hayatı yaşamıştır, çocuklarla hiç sosyalleşmemiştir ya da hiç yürüyüş aktivitesi yapmamıştır. Gerçekçi olmayan beklentilerle karşılaşmış olabilir.


Genç veya yetişkin bir köpek olarak insanlarla ilgili düşünceleri şekillenmiştir. Bu köpeği eğitirken kafa karışıklığı, isteksizlik, direnmeye karşı hazırlıklı olun. Ona yaklaşmaya çalıştığınızda, ani bir hareket yaptığınızda ya da sesinizi yükselttiğinizde sizden korkup kaçabilir. Ama onun geçmişte yaşadığı zalimlikleri çok fazla düşünmemeye çalışın. Ona bir kurbanmış gibi davranmayın. Buradaki kilit nokta güvendir. Onunla aranızda güven oluşturun, her şey tersine dönecektir.


Bu terk edilen köpek sahibine göre bir şekilde onu üzmüş de olabilir. Tuvalet alışkanlığı edinmemiştir, çok aktiftir, çok ses çıkartır, arkadaş canlısı değildir. Belki de bir kader kurbanıdır. Sözde ebeveynleri boşanmıştır, onlardan biri ölmüştür veya tutuklanmıştır. Her ne sebeple onlardan ayrılmış olursa olsun onları özler, onlar için ağlar. Onlar nerede??


Onu eve getirdiğinizde kafası karışmıştır ve uyumsuzdur. Sesler ve görüntüler bir şekilde tanıdık ya da çok farklıdır. Kafası allak bullak olmuştur. Kim bu yeni insanlar?? Koltuklara ve yataklara çıkıyordur, klozetten su içiyordur, telefona ya da zile havlıyordur, yabancılara saldırıyordur. Diğer hayatında bu davranışları cesaretlendirilmiş olabilir. Endişelenmeyin. Hepsi değişecek. Hepsinin üstesinden gelecek. Sizin köpeğiniz olacak.
Geçmişi olan bir köpeğin sorumluluğunu almak zor iştir. İlk başta her şey çok bunaltıcı görülebilir. Davranış problemlerinin çoğunu, köpeğin alıştığı davranışların sizin yaşam tarzınıza ters olması oluşturur. İkinizin birbiriniz için uygun olduğundan emin olun. Irkına uygun arkadaşlık yapabileceğinizden ve aktivite ihtiyaçlarına cevap verebileceğinizden de… Olaylar yavaş gelişebilir. Alışma döneminin 6 haftadan 12 haftaya kadar sürebileceğini bilin. Gözünüz açık olsun… arkanıza yaslanın… ve değişimin tadını çıkartın. O sizin hayatınızın bir parçası olmuştur ama siz onun hayatının hepsi olursunuz.

Evcilim.Net

Merhabalar Sitemizi Ziyaretiniz ve Yorumlarınız İçin Çok Teşekkür Ederiz. Evcilim.Net sitesi olarak size en faydalı bilgileri sunmak bizim için bir onurdur.

Web site: www.evcilim.net

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

  1. En Popüler Yazılar
  2. Yorumlar

Takvim

« Nisan 2018 »
Pzt Sal Çrş Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30