Üye Girişi Üye Ol

Hesabınıza Giriş Yapın

Kullanıcı Adı *
Şifre *
Beni Hatırla

Hesap Oluştur

(*) ile işaretli tüm alanları doldurunuz
Ad Soyad *
Kullanıcı Adı *
Şifre *
Şifre Tekrar *
E-Posta *
E-Posta Tekrar *
Doğrulama *
Reload Captcha

Sokak Hayvanları Hakkında Yanlış Bilinen Gerçekler

Yazan  Nis 18, 2016


Sokak Hayvanları Hakkında Yanlış Bilinen Gerçekler

Sokak hayvanları hakkında ne düşünüyoruz? Yolda parkta görüp de içi acımayan duygusuz, kalpsiz insanların görmezden geldiği, korkulan, dışlanan, taşlanan, işkence edilen sokak hayvanları hayat mücadelesi verirken yaşam haklarına saygı duyuyor muyuz? Sokak dostlarımızı ne kadar tanıyoruz? İşte size doğru zannedilen yanlışlar veya yanlış bilinen gerçekler...


Hayvan Barınakları Güzel ve Sağlıklıdır!

Hiç bir hayvan barınağı tabiatta özgürce dolaşabilmeleri veya sıcak bir evde sevgiyle bakılabilmeleri kadar hayvanları mutlu edemez. Ayrıca sahipsiz, sokakta hayat mücadelesi veren hayvanların ''toplama kampı'' olan hayvan barınakları, hem ülkemizde hem de dünyada çok feci koşullara sahip. Örneğin Kuzey Carolina'da bir hayvan barınağında her yıl, aşırı nüfus sebebi ile kimsenin sahiplenmediği 250.000 kedi-köpek, ötenazi ile katlediliyor!


Tüy Döken Sokak Hayvanları Kuduz veya Uyuz Mikrobu Taşır!

Tüy dökme hemen her köpek-kedi türü için geçerli olan doğal bir değişim ve yenilenmedir. Bu durumda görülen bir sokak hayvanı hemen kuduz, uyuz mikrobu taşıyor diye nitelendirilip, korkulmamalıdır. İnsan çevresine çok daha tehlikeli virüsler var iken, genellikle bilinçsizlikten kaynaklanan, kedi ve köpeklerde uyuz, kuduz hastalığı hakkında cahilce yaklaşımlar, sokak hayvanlarına karşı bir ön yargı oluşmasına neden olur.


Sokak Hayvanları Başının Çaresine Bakabilir!

Doğal seleksiyon sadece tek canlı türü içindeki sakat, zayıf ya da çevre şartlarına uyamayan bireyleri ayıklar. Şehir hayatına sıkıştırılan, çöplerdeki poşetlerin ağzını açamayan, yiyecek bulup karınlarını doyuramayan, sığınacak kuytu bir ağaç kovuğu bile bulamayan sokak hayvanları başının çaresine bakamaz! Onları bu hayata zorlayan bizleriz ve onları görmezden gelemeyiz.


Sokak Hayvanları Kontrolsüzce İnsanlara Saldırır!

Durup dururken hiç bir hayvan kendisi için tehdit algılamadığı sürece insana saldırmaz. Aç bırakılan, işkence gören, korkutulan bir köpek veya kedi bile insanlara saldırmaz, genellikle ürkek ve tedirgin halleriyle kaçar. Aynı şartlara bir insan maruz bırakılsa, bir hayvandan çok daha saldırgan ve kontrolsüz olacaktır!


Sokak Hayvanları Duyarsız ve Geçimsizdir!

Kendi aralarında kavga etme sebeplerinin başında çoğunlukla bir yiyecek bölüşümü vardır. Kedi köpek gibi açlıkla mücadele eden sokak hayvanları aslında çok sosyal ve paylaşımcı olmalarına rağmen, (insanlar arasında da olduğu gibi) geçinmekte zorlandıkları zamanlar olur. İnsanlar gibi ağlayamazlar, haykıramazlar belki ama birbirlerini sever, ayırt eder, sevinç ve üzüntülerini kendi dillerince ifade ederler.

Son Düzenlenme Pazartesi, 18 Nisan 2016 11:25
Evcilim.Net

Merhabalar Sitemizi Ziyaretiniz ve Yorumlarınız İçin Çok Teşekkür Ederiz. Evcilim.Net sitesi olarak size en faydalı bilgileri sunmak bizim için bir onurdur.

Web site: www.evcilim.net

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

  1. En Popüler Yazılar
  2. Yorumlar

Takvim

« Nisan 2018 »
Pzt Sal Çrş Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30