Üye Girişi Üye Ol

Hesabınıza Giriş Yapın

Kullanıcı Adı *
Şifre *
Beni Hatırla

Hesap Oluştur

(*) ile işaretli tüm alanları doldurunuz
Ad Soyad *
Kullanıcı Adı *
Şifre *
Şifre Tekrar *
E-Posta *
E-Posta Tekrar *
Doğrulama *
Reload Captcha

Köpekler Eşyalarınızı Neden Kemirir?

Yazan  Oca 05, 2016

Köpekler Eşyalarınızı Neden Kemirir?

Köpekler dişlerinin yenilendiği dönemde, buldukları hemen her nesneyi kemirir ya da dişler. Ortalama olarak bir yaşına kadar devam eden bu dönemde, köpeğin bulduğu eşyaları kemirmesi, içgüdüsel bir davranıştır.

Memeli hayvanların birçoğu diş çıkarma döneminde, dişlerini kaşımak ya da diş çıkarma sürecini hızlandırmak için nesneleri kemirme eğilimi gösterir. Köpeklerde bu süreç, ortalama bir yaşına kadar devam eder. Ancak köpekler, bu süreci alışkanlık haline getirerek, ergenlik ve yetişkinlik dönemlerinde de sürdürebilir. Dolayısıyla, bu davranışa, köpek bir yaşını geçmemişken müdahale etmek gerekir.

Köpeğin Kemirmesini Engellemek için Ne Yapılmalı?

Köpeklerde koşullanma ile öğrenme davranışı oldukça başarılı sonuç verir. Ancak koşullanma yoluyla öğrenme, içgüdüsel davranışlar için geçerli değildir. Örneğin, köpeğin su içme ya da çiftleşme gibi yaşamsal konularda koşullandırılması çoğu durumda mümkün değildir. Aynı şekilde içgüdüsel bir davranış ve ihtiyaç olan kemirme ihtiyacı için de köpekleri koşullandırmak zor olduğu gibi, doğru da değildir. 0-12 aylık dönemde, köpeklerin sert cisimleri kemirmesi bir ihtiyaç olduğundan, kemirme davranışının engellenmemesi gereklidir. Bu durumda yapılması gereken, köpeğin doğru nesnelere yönlendirilmesi olacaktır.

1) 0-12 aylık dönemdeki köpeklerin evdeki eşyaları kemirmesini engellemek için, kemirebilecekleri oyuncak ve kemikler alın.
2) Kemirmesi için aldığınız eşyaları kemirdiğinde, köpeğinizi ödüllendirin. Yanlış eşyaları kemirdiğinde ise ceza vermek ya da kızmak yerine, kendi eşyalarını kemirmesini sağlayın.
3) Köpeğiniz, evde uzun süre yalnız kalıyorsa, kemirebileceği eşyaları etrafa yayın. Köpeği küçüm bir alana kapatmak çoğunlukla yanlış sonuçlar doğurur.
4) Köpeğiniz ergin hale gelmesine karşın eşyaları kemirmeye devam ediyorsa, köpeğinize farklı oyuncaklar almayı deneyin.
Not: 0-12 aylık dönemde, evdeki eşyaları kemirdiği için köpeğinizi cezalandırarak, eğitmeye çalışmayın. Bunun yerine, doğru eşyaları kemirdiğinde, ödüllendirin. Bu dönemde köpekler içgüdüsel olarak kemirdiklerinden, niçin cezalandırıldıklarını anlamayacaklardır.


Tüm Köpek Cinsleri Kemirir mi?

Köpeklerde kemirme davranışı cinslere göre küçük farklılıklar gösterebilir. Ancak bu farklılıklar, temelde köpeğin çene gücü ve dişlerinin büyüklüğü ile ilgilidir. Kemirme alışkanlığının devam etmesi ise köpeğin aldığı eğitim ile ilgilidir.

Ergin Köpeklerde Kemirme

Köpeğiniz bir yaşından büyük olmasına karşın, kemirme alışkanlığını sürdürüyorsa, doğru ödüllendirme ve doğru cezalandırma yöntemleri kullanmaya dikkat edin.
1) Köpeğinizin niçin eşyaları kemirdiğini anlamaya çalışın. Köpeğinize yeterince zaman ayıramamanız, onun stresli olmasına yol açabilir. Dolayısıyla, kemirme davranışı karşısında, hatayı öncelikle kendinizde arayın.
2) Eve geldiğinizde, eşyalarınızın kemirildiğini görürseniz, köpeğinizi cezalandırmanız anlamsız olacaktır. Üzerinden zaman geçtiği için, köpeğiniz neden cezalandırıldığını anlamayacaktır. Bu nedenle, doğru cezalandırma yöntemleri uygulamaya dikkat edin.
3) Köpeğinizin oynayabileceği ve kemirebileceği yeterli oyuncağı olduğundan emin olun. Yalnız kaldığında oynayabileceği yeterince eşyası yoksa, köpeğiniz evdeki ilgi çekici eşyalara yönelebilir.

Bir yaşından küçük köpeklerin kemirme davranışının engellenmemesi gerektiğini unutmayın. Diş yenileme dönemindeki köpeklere kemirmesi için yeni eşya ve oyuncaklar alın. Ergin köpeğinizin kemirme alışkanlığını bırakması için ise sabırlı olmaya ve köpeğinizle daha fazla iletişim kurmaya özen gösterin.

Son Düzenlenme Cumartesi, 16 Ocak 2016 21:04
Evcilim.Net

Merhabalar Sitemizi Ziyaretiniz ve Yorumlarınız İçin Çok Teşekkür Ederiz. Evcilim.Net sitesi olarak size en faydalı bilgileri sunmak bizim için bir onurdur.

Web site: www.evcilim.net

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

  1. En Popüler Yazılar
  2. Yorumlar

Takvim

« Nisan 2018 »
Pzt Sal Çrş Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30