Üye Girişi Üye Ol

Hesabınıza Giriş Yapın

Kullanıcı Adı *
Şifre *
Beni Hatırla

Hesap Oluştur

(*) ile işaretli tüm alanları doldurunuz
Ad Soyad *
Kullanıcı Adı *
Şifre *
Şifre Tekrar *
E-Posta *
E-Posta Tekrar *
Doğrulama *
Reload Captcha
Evcilim.Net

Evcilim.Net

Merhabalar Sitemizi Ziyaretiniz ve Yorumlarınız İçin Çok Teşekkür Ederiz. Evcilim.Net sitesi olarak size en faydalı bilgileri sunmak bizim için bir onurdur.

Web site URL: http://www.evcilim.net

Bichon Frise

Nis 22, 2018


Bichon Frise

Bichon Frise köpek cinsi Fransız olarak bilinir, ama aslında o bir Maltalı ve diğer küçük dekoratif ırkları, özellikle Kaniş, Barbet veya Su Spanieli cinsi arasındaki çaprazlamanın ürünü olarak 14. yüzyılda İtalya'da, Rönesans döneminde türetilir. Ataları (Kanarya Adaları'nın en büyüğü olan) Tenerife Adası'ndan Akdeniz'e ticaret kolonileri ile taşınan Bichon Frise, 16. yüzyılda Fransa'da (I. Francois ve III. Kral Henry III dönemlerinde) popülerliği yakalamıştır.


Kilo: 3-4 kg
Boy: 27-30 cm
Renk: Beyaz, sarımsı lekeli beyaz
Köken: Tenerife - Kanarya Adaları, Akdeniz
Yaş:  12-15 yıl
Grup: Arkadaş
Boyut: Küçük 

17- 19. yüzyıl arasında şöhreti Avrupa'nın kraliyet ve aristokrat çevrelerinde yayılan Bichon Frise resmi olarak 1933 yılında tanındı. Bichon Frise; Bichon Maltais, Bichon Bolognais, Bichon Havanais ve Bichon Teneriffe olarak dört kategoriye ayrılır. ''Kabarık beyaz köpek'' ünvanlı Bichon Frise vücudu uzun, kalın ve kıvırcık tüylerle kaplı küçük, kompakt bir köpektir. Bacaklar kısa ve kaslı, kulaklar, uzun ve sarkık, kuyruk arkasına doğru kıvrık kavisli, gözler yuvarlak ve koyu renklidir.  


Sağlık Problemleri

Birçoğu sağlık problemi olmayan sağlıklı köpeklerdir. Muhtemel sorun, diz kapağı çıkıkları olabilir. Kulaklar, genital ve ayak pedleri hassas noktalarıdır, özellikle bahar aylarında düzenli veteriner kontrolü gerekebilir. Göz akıntısı, Katarakt, deri hastalıkları, kulak hastalıkları, Epilepsi, diz kapağı bozuklukları, pire alerjisi nadiren görülebilecek rahatsızlıklarıdır.

 

Yaşama Koşulları

Küçük tüy yumağı Bishon Frise ılıman iklim köpeğidir, aşırı sıcak veya soğuk olmayan her bölgede yaşayabilir. Kentsel yerleşim alanları, küçük, büyük her ev onun için uygundur.

 

Egzersiz İhtiyacı

Aktiviteyi seven oynak Bishon Frise çok hareketlidir, ev içinde de enerjisini atabilir fakat açık havada düzenli yürüyüş veya hareketli oyunlardan da çok büyük keyif alır.


Karakteri

- Tükenmek bilmez enerjisi ile coşkulu, neşeli bir oyuncudur.
- Son derece sevecen, cana yakın ve sevgi doludur.
- Hassas, son derece zeki ve dengelidir.
- Diğer köpekler, evcil hayvanlar ve yabancılarla iyi geçinir.
- Her ortama kolaylıkla uyum sağlar ve her zaman mutludur.
- Sahibine aşırı bağlıdır, kucağından ayrılmak istemez.
- Cesur Bishon Frise ilgisiz kaldığında bazen dik kafalı tutum sergileyebilir.


Bakımı

Bichon Frise tüy döken bir köpek değildir, fakat güzel görünümünün devamlılığı için kürkünün günlük fırçalamaya gereksinimi vardır. 3-4 haftada bir ve gerektiğinde yıkanabilir. Ayda bir profesyonel köpek kuaförü tıraşına ihtiyacı vardır. Sağlıklı ve dengeli bir diyet tavsiye edilir. Gıda çoğunlukla et olarak verilirse Bichon Frise yavrularında ciddi yeme bozuklukları gelişebilir. Et, balık, pilav, makarna, sebze, peynir, yumurta ve meyve mozaiği bir beslenme menüsü olmalıdır.


Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bichons Frice cinsi köpekler doğal, nazik, şirin görünür fakat pozitif-olumlu eğitime değil, sert taktiklere iyi yanıt verir. Çok hızlı hareket eder ve meraklıdır, açık alanlarda gezdirirken alıp başını gidebilir. Tasmasız dolaştırılmamalı, eğer bir avluda ise güvenli korkuluklar olduğundan emin olunmalıdır. Bazen ev alışkanlıklarını onlara öğretmek zordur, ve bazıları çok güçlü havlayarak yaygara kopartabilir.


Neden Tercih Etmelisiniz?

Genel olarak Bichon Frise neşeli bir görünüm, tükenmez coşku, hoşsohbet doğası ile köpek yetiştirme deneyimi olmayan insanlar için harika bir seçimdir. O efendisini çok seven neşeli oyuncu ev sakinleri ile oynamayı ve boğuşmayı sever. Hem çocuklar, hem de yaşlılar için mükemmel bir arkadaştır.  Bu nedenle dışarıda fazla zaman harcayan, sürekli meşgul insanlar için uygun değildir. 

Evinizin Yeni Üyesi Yavru Kediniz İçin Yapmanız Gereken Hazırlıklar

Yavru kedi ve sizin için artık yeni bir yaşam başlıyor. Bu kürklü arkadaşla birlikte geçireceğiniz en az 8-10 yıla hazırsanız kedinizin bakımı, beslenmesi ve aktivitelerinden seyahat programlarınıza kadar kedinizle nasıl ilgilenmeniz gerektiğini öğrenmeniz gerekecektir.
Davranışları benzer görünse de kedi cinsleri birbirinden farklı özellikler gösterebilir. Öncelikle yeni ev arkadaşınız olmaya aday olan yavru kedi nasıl bir karakter ve özellikler taşıyor, bilmelisiniz!


Kedi İhtiyaç Listesi

Kedinizi daha eve gelmeden evinizde ona ait bir alan oluşturmaya başlamalısınız. Hayatlarının büyük bir bölümünü uyuyarak geçiren bu sevimli miskin için rahat bir yavru kedi yatağı, beslenmesi için mama ve su kapları, tuvalet ihtiyacı için kum kabı, uygun ve birbirinden farklı noktalara yerleştirilmelidir.


- Kedi Yatağı
- Tuvalet Kabı Ve Küreği
- Yemek Ve Su Kapları
- Tarama Aletleri
- Tırmalama Tahtası
- Tırnak Makası, Törpü
- İsim Etiketli Tasma
- Kedi Oyuncakları
- Kedi Kapısı
- Taşıma Sepeti

Temizlik konusunda titiz ve hassas olan kedilerin beslenme kapları her gün temiz tutulmalıdır. Mahremiyetine saygı gösterilmesini bekleyen kedinizin tuvalet kabı da tenha bir köşeye konulmalıdır. Tırmalama ihtiyaçlarını gidermek için koltuklarınızı kullanmalarını istemiyorsanız süper bir icat olan tırmalama tahtası edinmelisiniz.


Kedi Güvenlik Önlemleri

Kediler oldukça meraklı yaratıklardır. Merak onları öldürmeden önce gerekli güvenlik önlemlerini almalısınız. İlk kez geldikleri bir ortama adaptasyon konusunda,eve yeni gelen yavru kedi sorun yaşayabilir, saklanmak, kaçmak için türlü yollar deneyecektir. Kaşif ruhlu bu sevimli kurnaz için bazı güvenlik önlemleri alarak tehlikesiz ve sağlıklı bir ortam oluşturmalısınız.


- Elektrik prizleri ve kabloları kedinizin erişemeyeceği yerlerde veya koruma kapakları ve dolapların içerisinde olmalıdır.
- Kedi ile beraberliğiniz yüksek katlı bir binada sürecek ise , pencereler, balkon gibi alanlar kedinizin düşüp yaralanmasına geçit vermeyecek şekilde uygun malzemeler ile kapatılmalıdır.
- Altına, içine girebileceği dolap, koltuk altı vb eşyalar varsa, yavru kedi oradan çıkmama inadı ile size ter döktürebilir. Girmesini engelleyecek şekilde etrafını kapatmak akıllıca olacaktır.
- Mutfak tezgahı üzerine atlama sporunu çok seven kediler için kesici, delici aletler ortalık yerde bırakılmamalı, kırılıp ona zarar verebilecek tüm eşyalar dolap içlerinde tutulmalıdır.
- Deterjan, çamaşır suyu gibi tehlikeli temizlik malzemeleri kedinizin erişemeyeceği, döküp, yalayıp zarar görmeyeceği bir yerde saklanmalıdır.

Eve bir yavru kedi getirmek müthiş heyecan vericidir. Sağlıklı ve keyifleri yerinde olduğunda oradan oraya koşturarak çeşitli maskaralıklar yapan, muzip, coşkulu, komik halleriyle pozitif enerji kaynaklarını evde beslemek göreceli olarak kolay görünebilir. Fakat kedilerin gizemli dünyasında daha önce hiç bir deneyiminiz yoksa, sadece beslemek ve okşamakla geçirilecek basit bir hayatı paylaşmayacağınızı da hatırlatmak isteriz.


Bernese Dağ Köpeği

Bernese Dağ Köpeği, 2000 yıl öncesinde Romalı askerlerce işgal edilen İsviçre’ye getirilen Mastiff veya Roman Molos köpekleri ile yerel köpeklerin kaynaşmalarından türemiş bir cins olduğu yönünde çeşitli spekülasyonlar olsa da, soyu korunarak tescillenmiştir. 18, yüzyılda çiftçiler yanında süt sığırları gütme, sürüş ve pazara araba çekme gibi işlerde çalışan Bernese köpekler, bugün hala İsviçre’nin bazı köylerinde çiftçilerin yanında bekçilik ve sürücülük yapmaktadır.


Kilo:38-50 kg
Boy: 61-71 cm
Renk: Siyah, Beyaz, Pas rengi kombinasyonu.
Köken: İsviçre 
Yaş:  8-10 yıl
Grup: İş, arkadaş köpeği
Boyut: Büyük

Aristokrat görünümlü Bernese Dağ Köpeği; Appenzeller Sennenhund, Entlebucher Sennenhund ve Büyükşehir Swiss Mountain cinsleri ile birlikte İsviçre'nin en eski ve özel 4 dağ köpeği türlerinden biridir. Benzer özellikler taşımasına rağmen , uzun, ipeksi tüyleri ile farklıdır. Son derece güçlü ve büyük olan Bernese' nin, uzun, yumuşak, kalın, parlak ve hafif dalgalı tüyleri genellikle siyahtır. Göz çevresi, yüz, göğüs ve pençelerinde kırmızı beyaz yamalar bulunur. Beyaz göğüslü kürk İsviçre bayrağına benzerliğinden ötürü "İsviçre Haçı" adını da alır.


Sağlık Problemleri

Soğuk havalarda büyüyen bu cesur köpek, 8 ile 10 yıl arası ile diğer cinslere göre çok kısa ömürlüdür. Genel olarak dayanıklı ve sağlıklı olmakla birlikte HD, tümörler, tiroit problemleri, deri alerjileri gibi birçok hastalık Bernese Dağ Köpeği' ni etkileyebilir. 

Yaşama Koşulları

Bernese soğuk havalara alışık son derece dayanıklı bir köpektir. Çok yönlü, çalışkan bu çiftçi köpekleri zorlu koşullarda da evde de yaşayabilir. Fakat çok küçük mekanlar için tavsiye edilmez, bahçeli bir ortam onun için daha uygundur. Çok sık dokulu kürkü nedeni ile aşırı sıcaklara maruz kalmayı sevmez.


Egzersiz İhtiyacı

Orta derecede enerji ihtiyacı olan Bernese düzenli olarak yürüyüşlere çıkmaya ve aktif oyunlarla spor yapmaya ihtiyaç duyar.


Karakteri

- Genelde sakindir, durup dururken agresifleşip sinirlenmez.
- Cesur, korumacı, atak, dengeli ve hassastır. 
- Sadece kendi sahibine bağlı değildir, aynı ilgiyi gördüğü her aile bireyine yakınlık ve itaat gösterir.
- Akıllı ve uyumludur, eğitime iyi cevap verir, kolay öğrenir.
- Neşelidir fakat ilgisizliğe tahammülü yoktur.
- Özgürlüğüne son derece düşkündür, kaçma girişimlerinde bulunabilir.


Bakımı

İlkbahar ve sonbaharda daha sık olmak üzere, tüy dökme bol olmasına rağmen, bakım için gereksinimleri çok karmaşık değildir. Haftada bir iki kez taramak, gerektiğinde yıkamak yeterlidir. Rutin göz, kulak, tırnak bakımları da kontrol edilmelidir.


Dikkat Etmeniz Gerekenler

Gelişimi biraz yavaştır ama olgunluğa eriştiğinde iri yapılı Bernese küçük çocuklu aileler için pek uygun olmayabilir. Çok saldırgan olmasa da sürü içgüdüsü, hareket eden şeyler veya çocuklar için bir tehlike oluşturabilir, istemeden de olsa zarar verebilir. Her köpek gibi, erken dönemde verilen pozitif bir eğitimle sosyalleştirilmesi gerekir.


Neden Tercih Etmelisiniz?

Kendine güvenir, iyi bir arkadaştır ve korkusuzdur. Çocuklar ve diğer hayvanlarla çok iyi geçinmeyi öğrenebilir. Sahibiyle ve çocuklarla oyun oynadığında ailenin bir parçası olmaktan çok mutludur. Çok iyi bir bekçi köpeği olarak sizi ve ailenizi koruyacak iyi huylu bir köpektir. 

Kedi Sahiplenmeye Gerçekten Hazır mısınız?

Bir (ya da iki) kedi sahiplenmek gerçekten de harika bir deneyimdir. Ama yine de kendinize ve de kediye karşı adil olmanız gerekirse, kedinin sizin ve ev yaşantınız için uygun olup olmadığından emin olmanız önemlidir.

Kediler muhteşem yaratıklardır. Kediler size duygusal olarak köpeklerden daha az bağımlı olsalar da yine de ilginize, zamanınıza, paranıza ve ömür boyu onun sorumluluğunu almanıza ihtiyaç duyarlar. Bu durumda kendinize sormanız gereken bir kediyi evinize getirmeye gerçekten hazır mısınız? Düzgün bir bakımla, ilgilendiğiniz bu yavru kedicik yeterince yaşlı olana kadar sizinle yaşayabilir. Bu önemli ve uzun vadeli bir karardır.

Neden Bir Kedi İstiyorsunuz?

İnsanların evlerine bir kedi getirmesinin çok sebebi vardır; bunlardan bazıları iyi bazılarıysa kötüdür. Hadi biraz bunları inceleyelim;

İyi Sebepler

Arkadaşlık: kediler köpekler gibi yük hayvanı değildir ama onlar da oldukça sosyal yaratıklardır. Kediler eve bol miktarda sevgi getirir ve iyi bir kitap okurken kucağınızda uyuyan bir kedi kadar insanın hoşuna gidecek az şey vardır.

Sağlık: bir kediyle yaşamak sağlığınız için iyidir. Kan basıncını düşürür, aktivitelere teşvik eder ve sabahları uyanmak için size bir sebep verir.

Kötü Sebepler

Geçici Heves : Bazen sahipsiz bir kedicik yanınıza yaklaşır ve o an için onu alıp evinize götürmekte hiçbir sakınca görmezsiniz. Ama, anlık bir kararla kedi sahiplenme dürtünüze karşı koyun. Sıklıkla, bu küçük sevimli suratların sonu, onlar büyüdükçe hayvan barınaklarında sonuçlanmaktadır.

Çocuklar : Eğer amacınız bir kedi alarak çocuğunuzu mutlu etmek ya da çocuğunuza bir şeyle ilgilenme sorumluluğu kazandırmaksa derin bir nefes alın ve tekrar düşünün. Altı yaşındaki çocuğunuz ne kadar çok söz vermiş olsa da, o kediyle ilgilenecek olan siz olacaksınız. Eğer kendiniz bir hayvanın sorumluluğunu almak istemiyorsanız bir kedi sahiplenmekten kaçının.

Köpekten Daha Kolay : Kedi bakımı, köpek bakımından daha kolaydır. Bu bir gerçek. Yine de kediler insanların düşündüğünden çok daha fazla ilgi alaka isterler. Bazı insanlar kedilerin düzenli beslenmeye ihtiyaç duymadıklarını, düzenli veteriner kontrolüne gerek olmadığını (her altı ayda bir veteriner kontrolünden geçmesi gerekmektedir), sahibi evden giderse bir kaç gün yalnız kalabileceğini ( bu durumda kediler panikler) düşünür. Eğer bir kediyi sadece bakımı kolay olduğu için sahiplenmeyi düşünüyorsanız, lütfen,lütfen,lütfen kedi yerine bir peluş oyuncak edinin.

Bir Kediyle Yaşamaya Hazır mısınız?

Eğer bir kediyi evinize getirirseniz almanız gereken bir çok sorumluluk olacaktır.

Para : evinize bir kedi getirirken düşünmeniz gerek genel kabul görmüş bir kural şudur: Eğer bir hayvanı sahiplenirken bakımının ne kadara mal olacağı hakkında düşünüyorsanız, onun bakım masraflarını karşılayamazsınız. Kediler iç dış parazit bakımı, kısırlaştırma, aşı gibi ihtiyaçları dolayısıyla düzenli veterinere gitmeye ihtiyaç duyacaktır. Maması, oyuncakları, kumu, temizlenme ürünleri, tırmalama tahtası, taşıma çantası, yatağı, parazit kontrolleri sık sık eklenecektir.

Zaman ve İlgi: kediler tek başına takılan hayvanlardır ifadesi bir şehir efsanesidir. Kediler ilginize muhtaçtır ve sizinle oyun oynamak ister. Diğer hayvanlardan farklı olarak kediler, programlarını gündüz ya da gece fark etmeden sizin boş programınıza göre düzenleyebilirler. Onu okşamak ve onunla oynamak için günde bir saatinizi ayırabilecek misiniz?

Alan : kediler sağlıklı olmak için çok fazla alana ihtiyaç duymazlar; bu doğru. Yukarıya doğru yükselen kedi ağaçları, sadece kedinizin oynayabileceği , küçük bir odada bile zevkle aktivite yapabileceği bir alan sağlar.

Bakım : hayatı boyunca hiç veteriner ziyaret etmeyen ve hafta sonları sahipleri evde olmadığı zaman kendi başının çaresine bakan bir çok kedi vardır. Bu tip kediler sıcak bir haftasonunda susuzluktan ya da çok basit bir şekilde tedavi edilebilecek bir hastalıktan erken yaşta hayatlarını kaybetmeye eğilimlidir. Kedinizin bakımı ve sağlığını önemsemeniz gerekmektedir.

Gelecek Planları: Taşınsanızda, iş değişikliği yapsanız da kedinizden ayrılmayacğınızdan emin olmanız gerekiyor.

Bu arada hamilelik ve toksoplazma hakkında korkutucu makaleler okumalısınız!! Eğer hamileyseniz ve evde kediyle ilgilenen tek kişi sizseniz, panik olmanıza gerek yok.
Kumunu değiştirken lastik eldivenlerinizi giyinin ve en azından günde bir kez (iki daha iyidir) kumunu değiştirdiğinizden ya da en azından elediğinizden emin olun, her şey yolunda olacaktır.

Sorumlu Bir Kedi Sahibi Olmaya Hazır mısınız?

Kediniz ömrü boyunca sizinledir ve sorumluluğunuz sadece ona değil ayrıca içinde yaşadığınız toplumadır. Sorumluluk sahibi biri olarak şunları bilmenizde fayda vardır:

1- Kedinizin düzenli veteriner kontrolleri ve aşıları vardır.
2- Kediniz pire, kene ve bağırsak kurtlarından korunmalıdır.
3- Kediniz kısırlaştırılmalıdır.
4- Kedinizin komşu hayvanlara saldırmadığından emin olmalısınız.
5- Kedinize bir künye edinmelisiniz.
6- Kedinize bolca sevgi, arkadaşlıkla beraber, sağlıklı ve dengeli bir diyet sağlamalısınız.

Sorumlu bir kedi sahibi olmak demek, kedinizin mutlu, sağlıklı, sevgi gören ve bir aile üyesi gibi davranılan bir kediye sahip olmak demektir.

Şimdi Gerçekten Hazır mısınız?

Gördüğünüz gibi kedinizle bir evi ve hayatı paylaşmadan önce düşünmeniz gereken çok şey var ve bir kedinin sizin için doğru olup olmadığını dikkatlice düşünmeniz çok önemlidir. Bir çok kedinin sonu maalesef ki bir barınak olamktadır çünkü onları sahiplenenler aslında buna hazır olmayan kişilerdir.

Bir kedi sahiplendiğinizde hayatınızın düzeninin bir şekilde değişeceğini ve baklentilerinizi gerçekçi tutmanız gerektiğini düşünmeniz gerekmektedir. Ve bir kedi sahiplenmek için en güzel yol bir barınaktır. Bu yolla sadece bir kediye ücretsiz sahip olamayacak aynı zamanda onun hayatını kurtarmış olacaksınız. Yine de elbette ki tercih size kalmıştır.

Oriental Longhair

Oriental Longhair kedi cinsi, 1950'lerde İngiltere'de bilinçli çalışmalarla üretilmiş Siyam cins grubunun bir üyesidir. Bali, Mavi Rus, İngiliz Shorthair, Abyssinians ve Siyam grup üyelerinin seçilmiş üyeleri arasındaki deneysel çalışmalarla, egzotik renk ve desenlerin tüm imkânlarını araştırmak için geliştirilmiştir. Başlangıçta, beyaz, Havana (çikolata) ve Tekir Benekli Oriental renkleri ile geliştirilen tür, her renk üretilebileceği anlaşıldığında kısa ve uzun tüylü Doğulular olarak ayrılmıştır.


Genel Özellikleri

- Oriental Longhair, doğulu ırkdaşları gibi ince, uzun stilize kedilerdir. 
- Dışa dönük büyük kulakları ve badem gözleri, üçgenimsi çene ve kafa yapısı Siyam cinsine benzerdir.
- Orta ölçekli zarif vücudu orta uzunlukta, ince, ipeksi tüylerle kaplı, kuyruk uzundur.
- Kürkü beyaz, kızıl, krem, abanoz, mavi, kestane, lavanta, tarçın, gümüş renklerin kombinasyonundan oluşur. 112 farklı versiyonu bulunabilir.
- Doğulular yağsız, kaslı, 3-4,5 kilo ağırlığa sahip, hafif ve doğal sporculardır.
- 15 yıl veya daha uzun süre yaşayabilen sağlıklı bir cinstir.


Karakteri

- Oriental Longhair oyuncu ruhlu, capcanlı bir kişiliğe sahiptir.
- Enerjik, sevgi dolu, nazik bir kedidir.
- Merak ve istihbarat odaklıdır, sıklıkla keşfe çıkar.
- İlgi ve şefkate fazlasıyla ihtiyaç duyar.
- Sosyal bir kelebek olmasa da, münzevi de değildir.
- İlgi çekmek istediğinde yüksek sesle miyavlama eğilimindedir.

 

Neden Tercih Etmelisiniz?

Rahatlıkla bakılabilecek, sakin, yumuşak huylu, sadık bir kedidir. Aileler, yalnız yaşayanlar ve yaşlı insanlar için ideal bir ev arkadaşıdır. Kolaylıkla haneye uyum sağlar, belirlenen kuralları benimser ve sorun çıkarmaz.

 

Bakımı

Evde yaşayan tüm evcil kediler gibi tırnak, pati, kulak, göz ve diş bakımı rutin olarak yapılmalıdır. Kulak ve göz sorunları, Feline Alt Üriner Sistem Hastalıkları yatkın olduğu rahatsızlıklardır.Uzun tüylerinin sağlıklı ve bakımlı görünüşünü koruması için, düzenli tarama ve fırçalama gereklidir. Tüy döker fakat düzenli temizlik yapılan bir evde ekstra temizlik, gerekli olmayacaktır. 

Bergamasco Çoban Köpeği

Bergamasco, 2000 yıllık köklü geçmişi ile İtalyan Alpleri boyunca yerleşik, Bergamo bölgesinde yaygın olduğu için de Bergamasco adını almış antik bir çoban köpeğidir. Benzer Orta Avrupa köpekleri Fransız Briard Shepherd, İtalyan Maremma, Polonyalı Bouvier des Flandres gibi, Asya kökenli türlerin Doğu'dan Avrupa'ya getirilişinin kanıtıdır.

Fenikeli tüccarların izlediği ticaret yolları üzerinde İran Irak Zagros Dağları civarındaki küçükbaş hayvan yetiştiricileri aracılığı ile Avrupa'ya taşınmış Bergamasco cinsinin, Tibet Terrier'i Puli, Komondor gibi uzak akrabalarıyla benzer görünüm ve özellikleri dikkat çekicidir. Fakat Bergamasco, safkan özellikleri korunmuş nadir ırklardan biridir.


Kilo: 32-38 kg
Boy: 54-62 cm
Renk: Siyah, gri varyantlar
Köken: İtalya
Yaş: 13-15 yıl
Grup: Çoban
Boyut: Orta

Bergamasco köpek cinsleri, koyun ve keçiye benzer, yerleri paspaslayan, ağır keçeleşmiş dreadlook stili Rastafari tüyleri ile karakterizedir. Omurgadan başlayan shaggy tüyler 6 yaşına geldiğinde yerleri süpürüyor olur ve büyümeye devam eder. Tüy renkleri de doğada ve koyun sürüsü arasında kamuflaj görevini üstlenir. Gözleri kaplayan kalın saç perdesinin ise işlevsel bir amacı vardır; Dağlarda, karda yansıyan güneş ışınlarından gözlerinin kamaşmasını önlemek!

Rustik görünüme sahip, kompakt ve ahenkli bir orta boy köpektir. Büyükçe bir baş, sağlam ve ağır kemikler, masif ve güçlü omuzları ile atletik bir vücuda sahip Bergamasco, o hantal görünüşlü kürküne rağmen çevik, hareketli ve dengelidir. Tüy perdesinin arkasında kalan gözleri büyük, oval, eğik ve kürk renklerine uygun, çoğunlukla koyu tonlardadır. Kulaklar yumuşak, incedir ve yüzün iki tarafında (kafa namlu uzunluğunun yarısı kadardır) ve de sarkıktır.

 

Sağlık Problemleri

Çok sert iklim koşullarına adapte olmuş genleri hiç bir genetik hastalık taşımaz. Son derece sağlıklı olmakla beraber, her köpek cinsinde görülebilecek problemler yaşayabilir.

 

Yaşama Koşulları

Yüzlerce yıl çoban köpekliği yapan Bergamasco işi gereği açık havada, soğuk iklimlerde yaşamaya alışmış bir görev köpeğidir. Apartman, ev içi yaşamına uyabilmesi zordur. Çiftlikler, kır evleri gibi özgür yaşam alanlarında mutlu olacaktır.


Egzersiz İhtiyacı

Orta seviyede enerji ihtiyacı olan Bergamasco gerektiğinde kullanmak üzere gücünü idareli kullanmayı bilir. Günlük uzun bir yürüyüş, koyun gütme ya da çocuklarla bir boğuşma, mutlu bir Bergamasco için gerekli olan yeterli egzersizdir.


Karakteri

- Bergamasco ruhunda güçlü bir koruyucu içgüdüsü olan uyanık bir bekçi vardır. 
- Mesleği gereği konsantrasyon ve psikoloji için örnek yeteneklere sahiptir.
- Doğal olarak inatçıdır ve görevini bitmiş sayana dek kararlılıkla sürdürür.
- Cesur ve ataktır ama nedensiz agresif değildir, çok zekidir.
- Sahibine samimi ve çok sadık, yabancılara ise kuşkuyla davranır, ancak herhangi bir saldırganlık göstermez.
- Güçlü bir sesi olmasına rağmen gereksiz havlamaz, genelde sessiz ve sakin bir yol arkadaşıdır.


Bakımı

Bergamasco Çoban Köpeği kürkünün bakımı ilk etapta pek çok insanı korkutsa da aslında sanılanın aksine çok kolaydır. 1 yaşına kadar yumuşak olan tüyleri giderek kabalaşır ve karmaşık yün çilesi gibi görünmeye başlar. Uzadıkça arapsaçı gibi keçeleşen kürkü pek tüy dökmez. Yılda 1-3 kez veya gerektiğinde yıkamak yeterlidir ancak fırçalanmamalıdır, sadece güneşte kurumaya bırakılabilir.

Bergamasco Çoban Köpeği'nin gelişimini tamamlamak için dengeli ve zengin bir beslenme programına ihtiyacı vardır. Ona çiğ kırmızı et, sebze, pilav veya makarna gibi yiyeceklerden oluşan öğünler hazırlayabilir ya da endüstriyel halde özel olarak uyarlanmış gıdalar da verebilirsiniz.


Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bergamasco, güçlü bir iş ahlakı ile görevini yapan, kendi sorunları çözmek için uzmanlaşan akıllı ve bağımsız bir köpektir. Bazen bu köpekler çok inatçı ve huysuz olabilir. Onun yeteneklerini deşifre etmek ve doğru yönlendirmek için erken dönemde, sahibi ile arasında kuracağı dostluk ve sevgi bağına gereksinimi vardır. Yabancılara karşı kendi doğal güvensizlik duygularının olumsuz etkisini azaltmak için doğru iletişim ile eğitim verilmelidir.


Neden Tercih Etmelisiniz?

Bergamasco hane içinde her kişi ile bağımsız ilişkiler kurmak ve geliştirmek için girişken tavırlı bir köpektir. Çocuklar ve diğer evcil hayvan cins temsilcileri ile çok sabırlı ve nazik bir şekilde bir arada yetiştirilebilir. Açık havada, hemen her yerde yaşayabilir, bakımı kolaydır.

Çoban köpeği olarak ata mesleğini icra edebileceği pek fazla alanı kalmayan bu yetenekli köpek, çalışkanlığı ve koruma içgüdüsü ile mükemmel bir bekçi ve arkadaş olarak ailenize refakat edebilir.

Ocicat

Nis 22, 2018

Ocicat

Ocicat, 1960'lı yıllarda ABD'de, Virginia Daly adlı Absyssinian damızlık bir kedi ile Habeş erkek kedi arasında Aby-Siyam üretmek için yapılan deneylerin sürpriz bir sonucu olarak ortaya çıktı. Altın noktalı fildişi yavruya Tonga adı verildi. Bu noktadan sonra (Güney Amerika yerli kedi ırkı Ocelat'a benzerliği nedeniyle Ocicat ismi ile anılan) cins, çeşitli versiyonları ile benekli yavru üretimi için temel oldu.


Genel Özellikleri

- Vahşi kedileri taklit için yetiştirilen tek benekli yerli cins Ocicat, ona küçük bir yaban kedisi görünümü veren benekli kürkü ile dikkat çeker.
- Sık, ince, kısa, pürüzsüz tüyleri mavi, lavanta, çikolata, tarçın, açık kahverengi ve gümüş ağırlıklı olmak üzere 12 ayrı renk olabilir.
- Orta ölçekli, atletik görünümlü, aktif, sağlıklı bir kedidir.
- Oval bir baş, büyükçe dik kulaklar, kürk rengi ile uyumlu büyük yuvarlak gözler belirgin özellikleridir.
- Orta uzunlukta kuyruk, denge, zarafet ve çevikliğine yardımcıdır.
- 2,5-6,5 kg ortalama ağırlığında olan Ocicat 12-15 yıl arası yaşayabilir.


Karakteri

- Ocicat, egzotik ve biraz vahşi görünümüne rağmen dostane ve sevecen kişiliğe sahiptir.
- Kendine güvenen, girişken, aktif, sosyal, konuşkan karakterlidir.
- Yeni ortama hemen uyum sağlar hiçbir fiziksel ya da duygusal sorun çıkarmaz.
- Yalnız kalmayı sevmez, Anksiyete eğilimlidir.
- Sahibine ve ailesine hemen alışabilen Ocicat yeni insanlara karşıda sıcakkanlıdır.
- Enerji onun için sorun değildir, boş vakitlerini oyun oynayarak geçirmeyi sever.
- Çocuk eylemleri ne kadar agresif olursa olsun anlayışla karşılar, eğlenir ve eğlendirir.
- Akıllı, temel eğitime hızlı cevap veren, dikkatli bir kedidir.
- Kapı ve çekmeceleri açma konusunda çok kurnazdır!


Neden Tercih Etmelisiniz?

Bu sınırsız enerji malzemeleri ile donatılmış nazik ve güçlü cins, etkin bir aile veya bir kişi için mükemmel bir pettir. Ocicat, girişken ve neşeli tavırları ile dikkat çekicidir ve genellikle ailesine cömert şekilde sevgi ve ilgisini sunar. Oynamak için her fırsatı memnuniyetle karşılar ve ziyaretçilerin okşamalarını umut eden bir dost olma eğilimindedir. Barışçıl nitelikte bir çok hayvan ile evde bir arada tutulabilir. Bakımı kolay, kalabalık, çocuklu aileler için mükemmel bir kedidir.

 

Bakımı

Kısa tüyleri ılımlı ölçüde tüy dökebilir, fakat ekstra bir bakım gerektirmez. Düzenli günlük fırçalama ile ölü tüylerden kurtulan Ocicat kedi cinslerini, yılda 1-2 kez yıkamak yeterlidir. Günde bir veya en azından haftada bir dişleri fırçalanmalıdır. Kulakları ve tırnakları periyodik olarak kontrol edilmeli ve temiz tutulmalıdır.

Evcilleştirilmiş hayvanlar arasında bu kedi ırkı için sağlık sorunları yaygındır. Ocicat; Progresif retinal atrofi (PRA), böbrek ya da karaciğer Amiloidoz, erken periodontal hastalıklar, Piruvat Kinaz ve Hypertnrophic Kardiyomiyopati hastalıklarına karşı duyarlıdır. Ocicat Kedi cins kedi alerjisi olanlar için bir reaksiyona neden olabilir. 

Belçika Tervuren

Belçika Tervuren 'Chien de Berger Bej' olarak Belçika yerelinde bilinen en eski Çoban Köpeği grubundandır. Fiziksel yapısıyla, mizacı ile özdeş olsalar da tüy-kürk yapıları birbirinden farklıdır. Dört ayrı sınıfta kategorize edilen Belçikalılar zarif ama kaslı bir çerçeve de gururla taşınan baş, dikkatli, akıllı tavırlar ve doyumsuz çalışma gücü ile karakterize edilir.

  • Belçika Groenendael (uzun tüylü, siyah)

  • Belçika Tervuren (uzun tüylü, kahverengi / maun)

  • Belçika Malinois (kısa tüylü, kahverengi / maun)

  • Belçika Laekenois (düzensiz, sert tüylü, kahverengi)

 

Kilo: 25-30 kg
Boy: 60-66 cm
Renk: Kahve/Maun
Köken: Belçika
Yaş:  12-14 yıl
Grup: Çoban
Boyut: Büyük

Belçika Terv köyünden ismini alan kırsal kökenli Tervuren, uzun kahverengi-maun renkli kürkü, boynunda sportif "yakalık" gibi duran aksesuar tüyleri ile soydaşlarından ayrılır. AKC tarafından 1959 yılında, 'Belçika Çoban Köpeği' olarak gösterilen Belçika Tervuren, aynı yıl, ayrı ırk statüsüne alınmıştır.

 

Sağlık Problemleri

Çoğunlukla sağlıklı olan Tervuren cinsi köpekler normal şartlarda 12-15 yıl yaşayabilir. Yine de nadir de olsa diğer köpek ırklarında da görülen Eklem-Kalça Displazisi, PRA, Epilepsi, Katarakt, Obezite gibi rahatsızlıklar yaşayabilir.


Yaşama Koşulları

Ilıman iklimler, aşırı sıcak ve soğuk hariç her ülke ve bölge de yaşayabilir. Evde beslemek için uygun değildir. Bahçeli, dış alanı olan bir ev veya çiftlikte daha sağlıklı ve mutlu olacaktır.


Egzersiz İhtiyacı

Tervuren en atletik, sporcu Belçikalı Çoban Köpeği türüdür. Mutlaka aktif ve dinamik oyunlarla vakit geçirmeli, düzenli olarak her gün uzun yürüyüşlere çıkmalıdır.


Karakteri

- Belçika Tervuren bir çoban köpeği ve çok yönlü bir işçidir.
- İstihbarat, cesaret, uyanıklık ve özveri tanımları öz niteliklerini yansıtır.
- Açıkça saldırgan olmadan da efendisinin canını, malını korur.  
- Eğitim söz konusu olduğunda, dikkatli, özenli, mükemmel bir dinleyicidir.
- Genellikle komuta altında değilken sürekli hareket halindedir.
- Doğru iletişim kanalları ile mizahi yeteneklerini gösterirler.


Bakımı

Uzun tüylerini korumak ve canlılığını muhafaza etmek için her gün düzenli taranmalı ve ölü tüylerden kurtulması sağlanmalıdır. Gerektiğinde veya ayda bir yıkanmalıdır. Tırnakları hızlı büyür, haftada bir kesilip, törpülenmelidir. Göz, diş ve kulak kontrolleri haftalık olarak kontrol edilip temizliği yapılmalıdır.


Dikkat Etmeniz Gerekenler

Onların zeka ve yüksek aktivite düzeyindeki ihtiyaçlarını anlamak daha az yaratıcı bir birey için sorun olabilir. Sahipleri ile aralarında yakın bir beraberlik ve diyalog kurma gereksinimi yaşayan Belçika Tervuren kulübesinde tek başına uzun zaman geçirecek bir köpek değildir. Yalnız bırakılmamalı, spor ve yaratıcı egzersiz yaptırılarak, ona yeterli zaman ayrılmalıdır.


Neden Tercih Etmelisiniz?

Yoğun çalışan biri iseniz, ilgilenecek zamanınız yok ise Tervuren kesinlikle size uygun biri değildir. Bu enerjik, akıllı ve insan dostu, sadık köpekler için hayatınızda iyi bir yer açmalısınız. Karşılığında o da size büyük bir içtenlikle dostluğunu, sevgisini, sadakatini sunacaktır.

  1. En Popüler Yazılar
  2. Yorumlar

Takvim

« Nisan 2018 »
Pzt Sal Çrş Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30