Üye Girişi Üye Ol

Hesabınıza Giriş Yapın

Kullanıcı Adı *
Şifre *
Beni Hatırla

Hesap Oluştur

(*) ile işaretli tüm alanları doldurunuz
Ad Soyad *
Kullanıcı Adı *
Şifre *
Şifre Tekrar *
E-Posta *
E-Posta Tekrar *
Doğrulama *
Reload Captcha

Kedi Sahiplenmeye Gerçekten Hazır mısınız?

Yazan  Haz 11, 2016

Kedi Sahiplenmeye Gerçekten Hazır mısınız?

Bir (ya da iki) kedi sahiplenmek gerçekten de harika bir deneyimdir. Ama yine de kendinize ve de kediye karşı adil olmanız gerekirse, kedinin sizin ve ev yaşantınız için uygun olup olmadığından emin olmanız önemlidir.

Kediler muhteşem yaratıklardır. Kediler size duygusal olarak köpeklerden daha az bağımlı olsalar da yine de ilginize, zamanınıza, paranıza ve ömür boyu onun sorumluluğunu almanıza ihtiyaç duyarlar. Bu durumda kendinize sormanız gereken bir kediyi evinize getirmeye gerçekten hazır mısınız? Düzgün bir bakımla, ilgilendiğiniz bu yavru kedicik yeterince yaşlı olana kadar sizinle yaşayabilir. Bu önemli ve uzun vadeli bir karardır.

Neden Bir Kedi İstiyorsunuz?

İnsanların evlerine bir kedi getirmesinin çok sebebi vardır; bunlardan bazıları iyi bazılarıysa kötüdür. Hadi biraz bunları inceleyelim;

İyi Sebepler

Arkadaşlık: kediler köpekler gibi yük hayvanı değildir ama onlar da oldukça sosyal yaratıklardır. Kediler eve bol miktarda sevgi getirir ve iyi bir kitap okurken kucağınızda uyuyan bir kedi kadar insanın hoşuna gidecek az şey vardır.

Sağlık: bir kediyle yaşamak sağlığınız için iyidir. Kan basıncını düşürür, aktivitelere teşvik eder ve sabahları uyanmak için size bir sebep verir.

Kötü Sebepler

Geçici Heves : Bazen sahipsiz bir kedicik yanınıza yaklaşır ve o an için onu alıp evinize götürmekte hiçbir sakınca görmezsiniz. Ama, anlık bir kararla kedi sahiplenme dürtünüze karşı koyun. Sıklıkla, bu küçük sevimli suratların sonu, onlar büyüdükçe hayvan barınaklarında sonuçlanmaktadır.

Çocuklar : Eğer amacınız bir kedi alarak çocuğunuzu mutlu etmek ya da çocuğunuza bir şeyle ilgilenme sorumluluğu kazandırmaksa derin bir nefes alın ve tekrar düşünün. Altı yaşındaki çocuğunuz ne kadar çok söz vermiş olsa da, o kediyle ilgilenecek olan siz olacaksınız. Eğer kendiniz bir hayvanın sorumluluğunu almak istemiyorsanız bir kedi sahiplenmekten kaçının.

Köpekten Daha Kolay : Kedi bakımı, köpek bakımından daha kolaydır. Bu bir gerçek. Yine de kediler insanların düşündüğünden çok daha fazla ilgi alaka isterler. Bazı insanlar kedilerin düzenli beslenmeye ihtiyaç duymadıklarını, düzenli veteriner kontrolüne gerek olmadığını (her altı ayda bir veteriner kontrolünden geçmesi gerekmektedir), sahibi evden giderse bir kaç gün yalnız kalabileceğini ( bu durumda kediler panikler) düşünür. Eğer bir kediyi sadece bakımı kolay olduğu için sahiplenmeyi düşünüyorsanız, lütfen,lütfen,lütfen kedi yerine bir peluş oyuncak edinin.

Bir Kediyle Yaşamaya Hazır mısınız?

Eğer bir kediyi evinize getirirseniz almanız gereken bir çok sorumluluk olacaktır.

Para : evinize bir kedi getirirken düşünmeniz gerek genel kabul görmüş bir kural şudur: Eğer bir hayvanı sahiplenirken bakımının ne kadara mal olacağı hakkında düşünüyorsanız, onun bakım masraflarını karşılayamazsınız. Kediler iç dış parazit bakımı, kısırlaştırma, aşı gibi ihtiyaçları dolayısıyla düzenli veterinere gitmeye ihtiyaç duyacaktır. Maması, oyuncakları, kumu, temizlenme ürünleri, tırmalama tahtası, taşıma çantası, yatağı, parazit kontrolleri sık sık eklenecektir.

Zaman ve İlgi: kediler tek başına takılan hayvanlardır ifadesi bir şehir efsanesidir. Kediler ilginize muhtaçtır ve sizinle oyun oynamak ister. Diğer hayvanlardan farklı olarak kediler, programlarını gündüz ya da gece fark etmeden sizin boş programınıza göre düzenleyebilirler. Onu okşamak ve onunla oynamak için günde bir saatinizi ayırabilecek misiniz?

Alan : kediler sağlıklı olmak için çok fazla alana ihtiyaç duymazlar; bu doğru. Yukarıya doğru yükselen kedi ağaçları, sadece kedinizin oynayabileceği , küçük bir odada bile zevkle aktivite yapabileceği bir alan sağlar.

Bakım : hayatı boyunca hiç veteriner ziyaret etmeyen ve hafta sonları sahipleri evde olmadığı zaman kendi başının çaresine bakan bir çok kedi vardır. Bu tip kediler sıcak bir haftasonunda susuzluktan ya da çok basit bir şekilde tedavi edilebilecek bir hastalıktan erken yaşta hayatlarını kaybetmeye eğilimlidir. Kedinizin bakımı ve sağlığını önemsemeniz gerekmektedir.

Gelecek Planları: Taşınsanızda, iş değişikliği yapsanız da kedinizden ayrılmayacğınızdan emin olmanız gerekiyor.

Bu arada hamilelik ve toksoplazma hakkında korkutucu makaleler okumalısınız!! Eğer hamileyseniz ve evde kediyle ilgilenen tek kişi sizseniz, panik olmanıza gerek yok.
Kumunu değiştirken lastik eldivenlerinizi giyinin ve en azından günde bir kez (iki daha iyidir) kumunu değiştirdiğinizden ya da en azından elediğinizden emin olun, her şey yolunda olacaktır.

Sorumlu Bir Kedi Sahibi Olmaya Hazır mısınız?

Kediniz ömrü boyunca sizinledir ve sorumluluğunuz sadece ona değil ayrıca içinde yaşadığınız toplumadır. Sorumluluk sahibi biri olarak şunları bilmenizde fayda vardır:

1- Kedinizin düzenli veteriner kontrolleri ve aşıları vardır.
2- Kediniz pire, kene ve bağırsak kurtlarından korunmalıdır.
3- Kediniz kısırlaştırılmalıdır.
4- Kedinizin komşu hayvanlara saldırmadığından emin olmalısınız.
5- Kedinize bir künye edinmelisiniz.
6- Kedinize bolca sevgi, arkadaşlıkla beraber, sağlıklı ve dengeli bir diyet sağlamalısınız.

Sorumlu bir kedi sahibi olmak demek, kedinizin mutlu, sağlıklı, sevgi gören ve bir aile üyesi gibi davranılan bir kediye sahip olmak demektir.

Şimdi Gerçekten Hazır mısınız?

Gördüğünüz gibi kedinizle bir evi ve hayatı paylaşmadan önce düşünmeniz gereken çok şey var ve bir kedinin sizin için doğru olup olmadığını dikkatlice düşünmeniz çok önemlidir. Bir çok kedinin sonu maalesef ki bir barınak olamktadır çünkü onları sahiplenenler aslında buna hazır olmayan kişilerdir.

Bir kedi sahiplendiğinizde hayatınızın düzeninin bir şekilde değişeceğini ve baklentilerinizi gerçekçi tutmanız gerektiğini düşünmeniz gerekmektedir. Ve bir kedi sahiplenmek için en güzel yol bir barınaktır. Bu yolla sadece bir kediye ücretsiz sahip olamayacak aynı zamanda onun hayatını kurtarmış olacaksınız. Yine de elbette ki tercih size kalmıştır.

Son Düzenlenme Cumartesi, 11 Haziran 2016 20:09
Evcilim.Net

Merhabalar Sitemizi Ziyaretiniz ve Yorumlarınız İçin Çok Teşekkür Ederiz. Evcilim.Net sitesi olarak size en faydalı bilgileri sunmak bizim için bir onurdur.

Web site: www.evcilim.net

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

  1. En Popüler Yazılar
  2. Yorumlar

Takvim

« Mayıs 2018 »
Pzt Sal Çrş Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31