Üye Girişi Üye Ol

Hesabınıza Giriş Yapın

Kullanıcı Adı *
Şifre *
Beni Hatırla

Hesap Oluştur

(*) ile işaretli tüm alanları doldurunuz
Ad Soyad *
Kullanıcı Adı *
Şifre *
Şifre Tekrar *
E-Posta *
E-Posta Tekrar *
Doğrulama *
Reload Captcha

Kedinize Nasıl Daha Fazla Su İçirebilirsiniz

Yazan  Oca 27, 2016

Kedinize Nasıl Daha Fazla Su İçirebilirsiniz

Kedilerin ne kadar çok su tüketmesi gerektiği üzerinde genelde pek durulmaz. Az su içmek kedinizin böbreklerine zarar verir. Böbrek rahatsızlığı da kedinizde bir çok hastalığa hatta ölüme sebep olabilir.

Kedilerin doğaları gereği pek su içmediği herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Tarih boyunca çok az su içmişler ve su ihtiyaçlarını daha çok %75 oranında nem içeren avlarından karşılamışlardır. Kediler, bizde ve köpeklerde olduğu gibi ‘su içme dürtüsü’ konusunda evrim geçirmemiştir.


Evet, bir çok kedi su içer. Ama acaba yeterince içer mi?


Ne Kadar Su Yeterlidir?

Kediler ve köpeklerdeki besin ihtiyaçları hakkında yapılan araştırmaya göre, kedilerin yediği yiyecek en az %63 oranında nem ihtiva ediyorsa, onların suya doymuş olma durumu için yeterli oluyor.
Kedi mamalarının nem içeriği de çarpıcı biçimde değişiklik göstermektedir.

  İçerdiği nem oranı 

  Kuru mama: %6 – %10
  Yaş mama :  %65- %75
  Çiğ mama :  %70 -% 75

Eğer kedinizi sadece yaş mama ya da çiğ mamayla besliyorsanız yeterince su içiyor demektir.


Eğer kedinizi kuru mamayla besliyorsanız tükettiği su miktarını arttırmak için elbette yapabileceğiniz bir şeyler var. Bunun için aşağıdaki ipuçlarından yararlanabilirsiniz.

  • Hangi mamayı kullanırsanız kullanın, içine su ekleyin: Demir mama kaplarında bakteriye neden olabileceğinden dolayı, ıslanmış mamayı yarım saatten fazla kabının içinde tutmayın. Çok sıcak günlerde bunu 15 dakika ile sınırlı tutun.

  • Yanında bir tabak su bulunan zaman ayarlı mama kaplarından kullanın: Belli zamanlarda çok az miktarda mama verecek şekilde kabınızı ayarlayın. Kediniz bu zamanlamaya alıştıkça vakti geldiğinde kendiliğinden kabın yanına gitmeye başlayacaktır. Mama kabının yanında bir tabakta su bulundurun. Kediniz yemeğin düşmesini beklerken yandaki kaptan bir miktar su içecektir. Ne sıklıkta bu zaman ayarlı mama kabının yanına gelse, o sıklıkta su içecektir.

  • Su kabını günde en az 1 kez temizleyin: Kediniz tadını, kokusunu ya da ısısını beğenmediği suyu içmemeyi tercih edecektir.
  • Su kaplarını cam, seramik ya da paslanmaz çelikten seçin: İmkanınız varsa farklı türden kapları deneyip, hangisini daha çok sevdiğine bakın. Kediler seçicidir.

  • Bir kap su kullanmak yerine, birden fazla kap suyu evin farklı noktalarına yerleştirin: Bu onu suyu gördükçe içmeye teşvik edecektir.

  • Su kabının tamamen dolu olduğundan emin olun: Kedilerin çok hassas bıyıkları vardır ve bütün yüzlerini kaba sokmaktan hoşlanmazlar.

  • Bazı kediler su içmek istemez, çünkü su seviyesini görmekte zorluk yaşarlar: Kabın içine küçük plastik bir top koyun. Kediniz yüzen topa göre seviyeyi anlayacaktır.

 

 

 

Son Düzenlenme Çarşamba, 27 Ocak 2016 13:10
Evcilim.Net

Merhabalar Sitemizi Ziyaretiniz ve Yorumlarınız İçin Çok Teşekkür Ederiz. Evcilim.Net sitesi olarak size en faydalı bilgileri sunmak bizim için bir onurdur.

Web site: www.evcilim.net

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

  1. En Popüler Yazılar
  2. Yorumlar

Takvim

« Nisan 2018 »
Pzt Sal Çrş Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30