Üye Girişi Üye Ol

Hesabınıza Giriş Yapın

Kullanıcı Adı *
Şifre *
Beni Hatırla

Hesap Oluştur

(*) ile işaretli tüm alanları doldurunuz
Ad Soyad *
Kullanıcı Adı *
Şifre *
Şifre Tekrar *
E-Posta *
E-Posta Tekrar *
Doğrulama *
Reload Captcha

Kedinizi Nasıl Eğitebilirsiniz?

Yazan  Oca 04, 2016

Kedinizi Nasıl Eğitebilirsiniz

Yaşamsal koşullarınız uygun olduğunda hayatınızda bir evcil hayvana yer vermek, en insancıl davranışlardan biridir. Tercihiniz bakımı en kolay hayvanlardan biri olan kedi ise eğitim vermek için en erken (anne memesinden ayrılma dönemi olan) 2 aylık iken başlanılabilir. Özgürlüklerine düşkün olan bu bireysel davranışlı hayvanların komutlarla hareket etmesini pek beklemeyin. Fakat tuvalet eğitimi ve bazı tavırlarını kontrol edebilecek düzeyde evcil kedi eğitimi verilebilir.


Kedinizin Eğitimi İçin En Uygun Ortam Nasıl Olmalıdır?

Kedinizi eğitebilmek için en uygun zaman beslenme öncesidir. Bu rutin kedi maması ödülünü hak ettiğini kavraması için daha anlamlı olacaktır. Kediniz beklediğiniz şekilde davrandığında onu ödüllendirirseniz tekrarlanan hareketlerle pekişmesine yardımcı olursunuz. Kendinden emin, net ve yumuşak, anlayabileceği bir ses tonu kullanın. Her direktifinizde tutarlı ses ve aynı beden hareketleri gösterin!


Kedi Eğitimi için Sabırlı Olun! 

Eğitim için maksimum süre 10-15 dakika olmalıdır. Daha uzun bir zamanda kedinizin sıkılıp köşesine çekilebilir. Dikkatini dağıtacak hareketli eşyalar, TV, radyo gibi seslerin olmadığı bir ortamda kediniz sizin direktiflerinize daha iyi odaklanabilir. Yeni bir şey öğretebilmek için hiç acele etmeyin, ara verin, aynı komutu sıklıkla tekrarlayarak düzenli hale getirin. Başına buyruk yapıları olan kediler, evcil kedi eğitimi için direnebilir.


Kedi Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Kediler hiç görmemiş olsalar bile dışkı ve idrarlarını bilinçaltında içgüdüsel olarak toprağa yaptıkları için tuvalet alışkanlığı kazandırmakta çok zorlanmazlar. Uygun bir kedi tuvaleti olan kap içinde kedi kumu konularak kolaylıkla tuvalet eğitimi verilebilir. Yavru kedilerin sabahları uyanınca ve beslenme sonrası tuvalet ihtiyacı olur. Tuvalet kabını kedinin etrafı görebileceği ve kendisinin görünmeyeceği güvenli sabit bir yere yerleştirin ve kedinizi içine koyun.


Kedinizi Eğitmek İçin Asla Şiddet Kullanmayın!

Özgür olduğu kadar da duygusal olan kediler yüksek ses tonundan hoşlanmazlar. Sizin yüksek ses tonu ile bir şeyleri yaptırmaya çalışmanız bile kedinizi küstürebilir. Psikolojik ve fiziki şiddet asla uygulamayın ve yapmasını istemediğiniz davranış biçimi için su veya tef gibi sesli nesneler kullanın.  Kedinizin genetik kodlarını tamamen değiştiremezsiniz, fakat sevgi ve karşılıklı uzlaşma ile belli sınırlar içerisinde tutulursa kedinizle paylaştığınız hayatınız çok daha kolaylaşır.

Son Düzenlenme Cumartesi, 16 Ocak 2016 21:09
Evcilim.Net

Merhabalar Sitemizi Ziyaretiniz ve Yorumlarınız İçin Çok Teşekkür Ederiz. Evcilim.Net sitesi olarak size en faydalı bilgileri sunmak bizim için bir onurdur.

Web site: www.evcilim.net

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

  1. En Popüler Yazılar
  2. Yorumlar

Takvim

« Nisan 2018 »
Pzt Sal Çrş Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30