Üye Girişi Üye Ol

Hesabınıza Giriş Yapın

Kullanıcı Adı *
Şifre *
Beni Hatırla

Hesap Oluştur

(*) ile işaretli tüm alanları doldurunuz
Ad Soyad *
Kullanıcı Adı *
Şifre *
Şifre Tekrar *
E-Posta *
E-Posta Tekrar *
Doğrulama *
Reload Captcha

British Shorthair


British Shorthair

Gülümsüyormuş gibi görünen tombul ve şirin suratları, yoğun yumuşak kadifemsi tüyleri ile şahsına münhasır kedi türüdür. İngiltere topraklarında ünlenmişse de soy ağacının Eski Mısır coğrafyasına kadar dayandığı bilinmektedir. British Shorthair 1.yy zamanlarında Romalılar tarafından Büyük Britanya'ya getirilen ve yerli kedilerle melezleştirilmesine rağmen baskın özellikleri aynı kalabilmiş en eski ve en popüler türdür. British Shorthair özellikle İngiltere'de kedilerin en asil efendisi, kraliyet kedisi olarak özel bir ayrıcalığa sahiptir.


Genel Özellikleri

- Yuvarlak kafalarında uçları yuvarlaklaşarak tabanda genişleyen başın biçimiyle tamamen simetrik kulaklar, tam yuvarlak canlı ve dikkatli gözler, kısa bir burun, şiş yanaklar ve onu tebessüm eder gibi gösteren whiskers'ları en belirgin özellikleridir.
- Orta veya büyük boylarda, yuvarlak ve sıkı bir vücuda sahiptirler. Kuvvetli bacak kasları, geniş ve derin göğüs bölümü, kalın ve orta uzunlukta kuyrukları vardır.
- British Shorthair kediler (diğer kedi cinslerine oranla uzun sayılacak kadar) 15-20 yıl yaşayabilirler.
- Erkekleri, dişilerine göre daha iri olup yetişkinlikte 8-10 kg arasındadır.
- Tüyleri kısa, dayanıklı ve tek kattır, pek çok farklı tüy rengi vardır. En bilinir, popüler tüy rengi mavidir. Color point-maskeli renkli tüylülerde gözler mavi, gümüş gri renkli tüylülerde ise göz rengi yeşil olur. Tüy rengine göre değişen koyu kehribar göz renklerine de rastlanır.
- Ev hayatına pek heveslidir, hemen adapte olur ve sokağa fazla ilgi duymazlar.


Karakteri

- Akıllı ve eğitilmeye açık kedilerdir. Annelerinden ayrıldıktan sonra, sahiplerine kolayca bağlanırlar ve onlarla çok derin bağlar kurabilirler.
- Yavru iken biraz hareketli olsalar da yetişkinliklerinde kucağa gelmeyen, sakin ve az hareketli bir yapıya bürünürler.
- British Shorthair kediler genel olarak ilgiye alışıktır, arkadaş canlısı ve uyumlu bir yapıya sahiptir.
- Hareketlerinde arsız değildir; çok mesafeli, ağır başlı, sabırlı ve toleranslıdır.
- İnsanlara ve diğer evcil hayvanlara karşı ılımlıdır. Çocuklarla da iyi anlaşır.


Neden Tercih Etmelisiniz?

British Shorthair, fazla ilgi, alaka beklemeyen sakin ve sessiz kedilerdir. Özellikle çalışan insanlar için ideal bir seçimdir. Yalnız kalmak onlar için problem değildir, oyalanacak bir şeyler bulurlar. Kendi ırklarındaki ya da yakın karakterdeki cins kedilerle de bir sorun yaşamazlar. Çok zeki olan British Sorthair kediler kolay eğitilir, kural dışına çıkmazlar. Sağlam sağlıklı fizikleri, uyumlu karakterleri ve de şirin görüntüleri ile kendini sevdirmesini bilirler.


Bakımı

Gayet iştahlı olan Bristish Shorthair kedi ırk,ı kilo almaya çok yatkındır. Bu nedenle de düzenli ve yeterli beslenmeleri kontrol altında tutulmalıdır. Kısa ve yumuşak tüylerinin bakımı için günde bir kez fırçalamak yeterlidir. Rutin temizlik ve sağlık kontrolleri dışında başka bir bakım istemez, temizliğine düşkün olan bu sevimli kedicik, kendisini temizler ve kedisel bakımını yapar. 

Son Düzenlenme Pazartesi, 01 Şubat 2016 16:29
Evcilim.Net

Merhabalar Sitemizi Ziyaretiniz ve Yorumlarınız İçin Çok Teşekkür Ederiz. Evcilim.Net sitesi olarak size en faydalı bilgileri sunmak bizim için bir onurdur.

Web site: www.evcilim.net

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

  1. En Popüler Yazılar
  2. Yorumlar

Takvim

« Nisan 2018 »
Pzt Sal Çrş Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30