Üye Girişi Üye Ol

Hesabınıza Giriş Yapın

Kullanıcı Adı *
Şifre *
Beni Hatırla

Hesap Oluştur

(*) ile işaretli tüm alanları doldurunuz
Ad Soyad *
Kullanıcı Adı *
Şifre *
Şifre Tekrar *
E-Posta *
E-Posta Tekrar *
Doğrulama *
Reload Captcha

İran Kedisi

 


İran Kedisi

Persian, kedi tarihinin en eski ve doğal özellikleri korunmuş cinsidir. Mezopotamya'da yerleşik Persler tarafından yetiştirilen İran Kedisi (Persian) zarif güzelliği ile dikkat çekmiş ve kedi severler tarafından, özellikle ticaret yollarının merkezi konumundaki Ankara üzerinden dünyaya yayılmıştır. İlk atalarının parlak, ipeksi gri kürkleri olmasına rağmen seçici üreme yöntemi sayesinde 19. yüzyıldan sonra iki renkli varyasyonları çoğaltılmış, dünyanın en popüler kedilerindendir.


Genel Özellikleri

Persian Longhair olarak da adlandırılan İran Kedisi'nin İran'dan çok Avrupa ve Amerika'da özel üretim çiftlikleri mevcuttur. İran kedileri, Show ve Geleneksel olarak iki çeşitte üretilir. Show türü Persian; Basık burun, büyük kahverengi gözler, küçük kulaklara sahip. Vücudu kısa, toplu, geniş, kısa ve kuyrukları yoğun tüylüdür. Geleneksel Persian ise basık burunlu değil, yuvarlak yüzlü fakat daha yüksek düz burunludur.

- Her iki Persian türünün uzun ve göz alıcı tüyleri vardır. Beyaz, gümüş, krem, altın, mavi, kızıl, vizon, bej başta olmak üzere 80'den dazla kürk rengi bulunur.
- Kafası büyük ve yuvarlak, küçük gözler canlı parlak ve bakır, mavi, ela, yeşil tonlarında olabilir.
- Vücudu orta büyüklükte, pençeleri yuvarlak, sert, bacakları kısa, kalın ve güçlüdür.
- Kuyrukları cinsin boyutuna göre kısa ama orantılıdır.
- 7-12 kg ağırlığa erişen İran Kedisi 11-15 yıl yaşayabilir.

 

Karakteri

- İran Kedisi yeni ortamlara uyum sağlamakta en sorunsuz kedilerdendir. 
- Huzurlu, sakin, yumuşak başlı, tatlı mizaçlıdır.
- Sahiplerine yakınlık duymakla birlikte çok fazla ilgi beklemezler.
- Çok fazla hareketli değildir, uzun süre hareketsiz kalabilmesiyle ünlü, haklı bir tembellik şöhretleri vardır. Günün büyük bir bölümünü miskinlik yaparak geçirirler.
- Pek göstermek istemese de zeki bir kedidir fakat çok da meraklı değildir.
- Sınırlı zamanlarda çok az bir aktivite göstererek, enerji patlaması yaşayabilir.
- Yüksek ses ve rahatsızlık verme potansiyeli olan yaramaz çocuklara ve köpeklere hiç tahammülleri yoktur.


Neden Tercih Etmelisiniz?

Sessiz, sakin, uysal yapısı ve muhteşem güzelliği ile problemsiz bir ev arkadaşıdır. Yaramazlık yapmaz, çoğunlukla uyur, sesi çıkmaz. Özellikle, kedi bakımında zorlanacak, yalnız, vakti sınırlı olan ve çalışan insanlar için bütün gün ilgilenmek zorunda kalmayacakları İran Kedisi (Persian) ideal bir kedidir.

Bakımı

İran Kedi cinsinin sahip olduğu ipeksi, parlak ve yumuşak tüylerinin temiz ve bakımlı olması için düzenli bakıma ihtiyacı vardır. Karışıp, keçeleşmesini önlemek için hemen her gün taranmalıdır. 2-3 Haftada bir banyo yaptırılmalıdır. Temel eğitimine yavru iken başlandığında prensiplere bağlı kalacaktır. Göz ve kulak bakımı, temizliğine dikkat edilmelidir. Gıdaları kontrol dışı verilmemelidir.

İran Kedisi (Persian) sağlık sorunları bakımından biraz muzdariptir. Özellikle basık burunlu olanlarında daha fazla olmak kaydıyla solunum sorunları, Kalça Displazisi, Progressive Retina Atrofi, Polikistik Böbrek Hastalığı, Hipertrofik Kardiyomiyopati ve Bazal Hücre Carnicoma gibi hastalıklara yatkınlıkları olabilir. Düzenli veteriner muayeneleri yapılmalıdır.  

Son Düzenlenme Çarşamba, 30 Mart 2016 21:12
Evcilim.Net

Merhabalar Sitemizi Ziyaretiniz ve Yorumlarınız İçin Çok Teşekkür Ederiz. Evcilim.Net sitesi olarak size en faydalı bilgileri sunmak bizim için bir onurdur.

Web site: www.evcilim.net

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

  1. En Popüler Yazılar
  2. Yorumlar

Takvim

« Nisan 2018 »
Pzt Sal Çrş Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30