Üye Girişi Üye Ol

Hesabınıza Giriş Yapın

Kullanıcı Adı *
Şifre *
Beni Hatırla

Hesap Oluştur

(*) ile işaretli tüm alanları doldurunuz
Ad Soyad *
Kullanıcı Adı *
Şifre *
Şifre Tekrar *
E-Posta *
E-Posta Tekrar *
Doğrulama *
Reload Captcha

Kedilerde Solunum Yolu Hastalıkları

Yazan  Oca 17, 2016

Kedilerde Solunum Yolu Hastalıkları

Kedinizin evinizin içinde güvenle yaşayabileceğini düşünebilirsiniz fakat yaşam alanında da onu bekleyen sağlığını tehdit edebilecek pek çok faktör olabilir. Artık bir parçası olduğu çevre ve yaşam biçimi direkt veya dolaylı olarak kedinizin sağlığını etkileyen faktörlerdir. Genellikle sıklıkla görülen kedilerde solunum yolu hastalıkları bariz belirtileri olan, tedavi edilebilir rahatsızlıklardır. Hastalıklara yakalanmadan önce, kedinizin cinsine, yaşamsal karakterine uygun önleyici bir koruma programı oluşturmanız önemlidir.

Kedilerde Alt Solunum Sistemi Hastalıkları

 • Pneumonia (Zatürree) ; Akciğerlerin iltihaplanması olan Pneumonia, Bordetella Bronchiseptica, Proteus, Escherichia Coli bakterileri, Felin Rhinotracheitis virüsü veya Blastomycosis, Histoplasmosis mantarlarının enfeksiyonu ile birlikte öksürük, nefes alıp vermede güçlük, ateş, hızlı nabız, göğsünde hırıltılı ses belirtileri ile nükseder.

 • Akciğer Ödemi; Dolaşım bozukluğuna bağlı olarak kedilerin akciğerlerinde sıvı-ödem birikimi meydana gelir. Enfeksiyonlara bağlı olarak, Anafilaksi, alerji, akciğer yangıları, zehirli gazların solunması gibi etkenlerle de oluşabilir. Görülme sıklığı düşük olsa da ciddi ve uzun soluklu bir tedavi gerektirir.

 • Bronchitis (Bronşit); Kedilerin akciğerlerinde enfeksiyonlara bağlı olarak gelişen, bronş ve bronchiollerde görülen yangıdır. Yüksek ateş görülmeyebilir fakat iştahsızlık, hareketsizlik, zor nefes alma, sürekli olarak kuru, sert bir öksürük, kusma, köpüklü görünümlü salya ile kendini gösterir. Kedileri oldukça zayıf ve güçsüz düşüren Bronşit tedavisinde iyi bir bakım ve doğru ilaçlarla genellikle olumlu sonuçlar alınır.

 • Emphysema (Amfizem); Özellikle akciğerlere giren havanın çıkışını engelleyen ödem, alerjik reaksiyonlar, bronşit, larenks daralması gibi hastalıklara bağlı olarak gelişen solunum yetmezliği durumudur. Sürekli öksürme, kısa nefes alıp daha uzun süreli nefes verme, bazen de balgamlı öksürük görülebilir.

Kedilerde Üst Solunum Sistemi Hastalıkları

 • Larenjit (Laryngitis-Larenks Yangısı); İnsanlarda görüldüğü gibi kedilerin de başına gelebilecek olan ses kısılması hava değişimi, aşırı öksürük ve fazla miyavlama sonucunda da oluşabilir. Dinlenme ve iyi bir bakımla kısa sürede atlatılabilecek bir durumdur. Fakat kronikleşmişse, hastalığın altında polip gibi başka nedenler aranmalıdır.

 • Rinit-Kedi Nezlesi (Rhinitis-Burun Mukozasının Yangısı); Viral üst solunum yolu hastalıklarının en ölümcülü olabilen hastalığa Herpesvirus (Rhinotracheitis) ve Calicivirus tipi virüsler sebep olur. Rinit özellikle bağışıklık sistemi henüz gelişmemiş yavru kedilerde solunum yolu hastalıkları arasında en fazla görülen, öksürük, hapşırık ve vücut sıvıları ile bulaşabilen bir hastalıktır. Bakteriyel, veya mantar kökenli olabilen burun enfeksiyonlarında, koyu sarı, yeşilimsi ve kötü kokulu bir burun akıntısı, yüksek ateş, iltihaplı bir göz akıntısı gözlemlenir. Tedavi için antibiyotik ve vitaminler verilerek iyi bir beslenme ve dinlenme önerilir.

 • Farenjit (Farengitis-Farenks Yangısı); Ağız boşluğu ve yemek borusu arasında kalan bölge (Farenks) hem gıdaların hem de solunan havanın ilk nüfuz ettiği yer olması sebebi ile enfeksiyonlara da açıktır. Kuru ve yoğun öksürük, ses kısıklığı ile birlikte de görülebilir. Kedilerde balık kılçığı, tavuk kemiği gibi beslenme esnasında Fareks mukozası bölgesine batan cisimler, kimyasal maddelerin yutulması veya aşırı kusma refleksinin belirdiği durumlar Farenjit yangısına etken olabilir. Komplike olmayan durumlarda kolay tedavi edilebilir, iyi bir beslenme ile kedi kısa sürede iyileşebilir.

Kedimin Hasta Olduğunu Nasıl Anlarım? Ne Zaman Veterinere Gidilmeli?

Tüm canlılarda olduğu gibi solunum sistemi, soluk alıp verme sürecine müdahil organları kapsar. Özellikle ağız, burun ve göz, derdini anlatamayan, konuşamayan kedilerin hasta olduğunu kolaylıkla anlayabileceğiniz organlarıdır. Kedilerde solunum yolları hastalıkları için solunum sorunu olabileceğini düşündürecek aşağıdaki belirtileri gözlemlediğinizde veteriner hekime gitme zamanıdır.

 • Hırıltılı veya zor nefes alma
 • Öksürme, kusma
 • Burun akıntısı
 • Aksırık, hapşırık
 • Ses değişimi ya da kısıklığı
 • Göğsün içinden gelen anormal sesler
 • Yüksek ateş

 

Son Düzenlenme Pazar, 17 Ocak 2016 09:27
Evcilim.Net

Merhabalar Sitemizi Ziyaretiniz ve Yorumlarınız İçin Çok Teşekkür Ederiz. Evcilim.Net sitesi olarak size en faydalı bilgileri sunmak bizim için bir onurdur.

Web site: www.evcilim.net

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

 1. En Popüler Yazılar
 2. Yorumlar

Takvim

« Mayıs 2018 »
Pzt Sal Çrş Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31