Üye Girişi Üye Ol

Hesabınıza Giriş Yapın

Kullanıcı Adı *
Şifre *
Beni Hatırla

Hesap Oluştur

(*) ile işaretli tüm alanları doldurunuz
Ad Soyad *
Kullanıcı Adı *
Şifre *
Şifre Tekrar *
E-Posta *
E-Posta Tekrar *
Doğrulama *
Reload Captcha

Kedilerde Görülen En Yaygın Hastalıklar

Yazan  Oca 06, 2016

Kedilerde Görülen En Yaygın Hastalıklar


Tüm canlılar için ilk bağışıklık ve hastalıklardan korunma mekanizması anne sütüyle başlar. Ancak, anne sütünden sonra bağışıklığın kuvvetlendirilmesi şarttır. Kediler hassas bünyeleri nedeniyle kolaylıkla hastalıklara yakalanabilen canlılardır. Bu nedenle mutlaka aşılarının zamanında yapılması gerekir. Bir yavru kedi doğduktan 6 hafta sonra iç-dış parazit ve karma aşısını olmalıdır. Bunun dışında yaptırılması gereken aşılar FVR, FCV, FPV, FChl, FeLV, kuduz aşılarıdır. Bu aşılar için veterinerinizle birlikte belli bir program dahilinde ilerlemeniz gerekir. Gençlik hastalığı ve lösemi gibi hastalıklar ise aşı ile önlenememektedir. Bu nedenle zaman içerisinde eğer bu tip rahatsızlıklar görülürse mutlaka erken müdahale edilmesi gerekir. Bu tip hastalıklara erken müdahale edilmezse, kedilerde ciddi sorunlar meydana gelebilir.


Kedilerde Görülen Belli Başlı Hastalıklar


1) FVR olarak bilinen kedi nezlesi virütik bir hastalıktır. Kedilerin birarada yaşadığı ortamlarda daha sık görülür. Oldukça bulaşıcıdır. Bir anda ortamdaki tüm kedilere yayılabilir. Belirtileri ise öksürme, yüksek ateş ve iştahsızlıktır. Kedi nezlesinin tedavisi antibiyotiklerdir.


2) Bir diğer yaygın hastalık idrar yolu enfeksiyonudur. Erkek kediler bu hastalığa dişilere göre çok daha sık yakalanır. Belirtileri sıklıkla çiş yapmada zorlanma veya tam tersi olarak çiş kaçırmadır. İdrarda kan ve kötü koku da görülebilir. Uzun bir tedavi süreci vardır. Mutlaka kedinin zaman kaybedilmeden veterinere götürülmesi gerekir.


3) Kedilerde mide rahatsızlıklarına da sıklıkla rastlanır. Bu tip hastalıklar bir virüs kaynaklı olabileceği gibi, kedinin yaramazlığına bağlı olarak neler yutmuş olabileceğine de bağlıdır. Eğer kusma görülürse bu rahatsızlıktan şüphe edilebilir. İlk müdahale hafif yiyecekler vererek semptomların ortadan kalkıp kalkmadığına bakmaktır. Eğer geçmezse veterinere götürülmeli ve tedavi yöntemleri aranmalıdır.


4) Kedilerin böbrekleri hassas bir denge içerisinde çalışır. Bu nedenle kedilerde böbrek rahatsızlıkları görülme olasılığı yüksektir. Kusma, halsizlik, idrara çok ya da az çıkma durumlarında böbreklerde bir sıkıntı olduğundan şüphelenilir. Tedavi edilmezse kan böbrekler tarafından süzülemez ve zehirli maddelerle dolar. Bu durumun ciddi sonuçları olabilir. Mutlaka veterinere götürülmeli ve bir an önce tedaviye başlanılmalıdır. Tedavi yanında diyet de önemlidir. 
Belli başlı görülen bu rahatsızlıkların yanında kedilerde apse, diyabet, konjoktuvit, kulak enfeksiyonları, mantar rahatsızlıkları, hipertiroid ve kalın bağırsak iltihaplanmaları da görülebilir. Kedi hastalıklarına karşı işinde uzman bir veteriner seçiminde bulunmalısınız.

Son Düzenlenme Çarşamba, 09 Mart 2016 10:50
Evcilim.Net

Merhabalar Sitemizi Ziyaretiniz ve Yorumlarınız İçin Çok Teşekkür Ederiz. Evcilim.Net sitesi olarak size en faydalı bilgileri sunmak bizim için bir onurdur.

Web site: www.evcilim.net

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

  1. En Popüler Yazılar
  2. Yorumlar

Takvim

« Nisan 2018 »
Pzt Sal Çrş Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30