Üye Girişi Üye Ol

Hesabınıza Giriş Yapın

Kullanıcı Adı *
Şifre *
Beni Hatırla

Hesap Oluştur

(*) ile işaretli tüm alanları doldurunuz
Ad Soyad *
Kullanıcı Adı *
Şifre *
Şifre Tekrar *
E-Posta *
E-Posta Tekrar *
Doğrulama *
Reload Captcha

Köpek Bakımı ve Temizliği Nasıl Olmalı

Yazan  Oca 08, 2016

Köpek Bakımı ve Temizliği Nasıl Olmalı

Köpekler dünyanın en asil en temiz hayvanlarındandır. Evcil bir köpek kolayca temizlik ve hijyen kurallarına alıştırılır. Hemen her köpek bakımı ve temizliği sever hatta banyo yapmaya bayılır! Fırçalanmayan ve bakılmayan tüyler, kaşıntısına sebep olabilecek nemli, kirli ve tozlu ortam fazlasıyla köpeği rahatsız eder. Sağlıklı bir evcil köpeğin tüy ve cilt bakımı dışında, tırnak, kulak ve göz sağlığı açısından da düzenli bakımı yapılmalıdır.


Köpeklerde Tırnak Bakımı Nasıl Olmalı?

Sağlıklı köpeklerde tırnak bakımı düzenli olarak en az haftada bir yapılmalıdır. Köpeğin tırnağı belli bir noktadan sonra, dikkatli bir şekilde, özel tırnak makası veya bir pens ile kesilmeli, törpülenmelidir. Bakımlı, sağlıklı bir köpeğin ayaklarında ve tırnak aralarında pislik veya yabancı herhangi bir madde bulunmaz. Uzun, çatlak, kırık tırnak yoktur ve tırnakları gayet bakımlı, düzgündür. Tabanların altındaki yastıkları da bakımlıdır, kabuklanma, kesik, yara, görülmez.


Köpeklerde Kulak Temizliği için Öneriler

Köpeklerin hassas, duyarlı, keskin kulakları en önemli organlarıdır. Sağlıklı kulaklar için köpek kulak temizliği ve bakımı rutin aralıklarla yapılmalı, sıklıkla kontrol edilmelidir. Yıkama esnasında köpeğin kulaklarına su kaçırılmaması için irice bir pamuk parçası koyularak, yıkanmalıdır. Kulak içini temizlemek için pamuk veya su bazlı ıslak mendiller kullanılabilir. Kulaklarını kaşıdığını veya akıntı olduğunu fark ettiğinizde kontrol ettirilmelidir.


Köpeklerde Göz Sağlığı için Ne Yapılmalı?

Sağlıklı bir köpek size cin gibi bakmalıdır. Göz ve göz çevresi temiz, parlak ve canlı olması gereken köpeklerde göz sağlığı için düzenli banyoları yaptırılmalı, temizliği ve hijyenine özen gösterilmelidir. Üşütme veya mikrobik kaynaklı çapaklanma, kuruma, kanlanma gibi durumlar görüldüğünde, özel steril göz damlaları kullanılabilir. Farklı bir hal nükseder ise veteriner hekime gösterilmelidir.

Görünüşü ve sağlığı için özen gösterdiğiniz köpek bakımı yattığı yatağı, içme suyu, soluduğu hava ile birlikte her yönüyle düşünülmelidir. Sadece evde değil köpeğinizi yabancı cisim ve parazitlere karşı korumak için de, dışarıya çıkardığınızda gözünüzün önünde olmasına özen gösterin. Evcil köpekler dış ortamda yaşamaya alışkın olmadıkları için, mikroplarla veya yabancı köpeklerle münasebete girmesi onun için ölümcül olabilir.

Son Düzenlenme Cumartesi, 16 Ocak 2016 20:52
Evcilim.Net

Merhabalar Sitemizi Ziyaretiniz ve Yorumlarınız İçin Çok Teşekkür Ederiz. Evcilim.Net sitesi olarak size en faydalı bilgileri sunmak bizim için bir onurdur.

Web site: www.evcilim.net

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

  1. En Popüler Yazılar
  2. Yorumlar

Takvim

« Nisan 2018 »
Pzt Sal Çrş Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30