Üye Girişi Üye Ol

Hesabınıza Giriş Yapın

Kullanıcı Adı *
Şifre *
Beni Hatırla

Hesap Oluştur

(*) ile işaretli tüm alanları doldurunuz
Ad Soyad *
Kullanıcı Adı *
Şifre *
Şifre Tekrar *
E-Posta *
E-Posta Tekrar *
Doğrulama *
Reload Captcha

Akbaş

AKBAŞ


Türkiye’nin yerli köpek ırklarından biri olan Akbaş, yüzyıllardır çiftlik hayvanlarını korumak için kullanılan çok eski bir ırktır. Aynı zamanda çoban köpeği olarak da kullanılan bu ırk, çok iyi bir aile arkadaşı ve şov köpeği de olabilmektedir. Birçok yeterliliğe sahip olmasına rağmen elbette ki beraber yaşaması en kolay köpek cinsi değildir. Büyük, güçlü ve hızlı bir köpektir. Sürüyü gözlemiyorken sakin, sessiz, kendi halinde bir köpektir. Keskin duyma yetisi, suya dayanıklı kürkü, V şeklinde kulakları vardır. Gözleri badem şeklinde ve ayrıktır. Göz rengi değişiklik gösterir. Boynu kalın ve kaslıdır.

Genel Özellikleri

Kilo: 41-59 kg
Boy: 71-81 cm
Renk : Beyaz
Köken: Türkiye
Yaş: 10-11 yıl
Grup: Çoban Köpeği
Boyut: Dev ırk

Sağlık Problemleri

Genel olarak sağlıklı bir köpek cinsidir. Dev ırkların kalça çıkığına eğilimi olsa da bu ırkta bu rahatsızlığa pek rastlanmamaktadır.

Yaşama Koşulları

Apartman hayatı için önerilmez. Buna rağmen evde sessiz ve temizdir. Daha çok kırsal alanlarda, köylerde, çiftlikte yaşamaya uygundur.

Egzersiz İhtiyacı

Ortalama bir enerji seviyesine sahiptir. Günde 20 ila 40 dakikalık dışarıda yapılacak yorucu aktiviteler onun için yeterli olacaktır. Çiti olan genişçe bir alanda kendi başına egzersiz yapmasını sağlamanız onu en çok mutlu edecek olan şeydir.

Karakteri

-Sevecen
-Gözü açık
-Cesur
-Bağımsızlığına düşkün
-Zeki
-Sadık

Bakımı

Kalın dış tüyleri pek keçeleşip karışmaz ama haftada bir fırçalamak da kötü bir fikir değildir. Çok sık yıkanmaması önerilmekle birlikte çok ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda uygun bir şampuanla yıkayabilirsiniz. Çok fazla yıkandığında güzel tüyleri zarar görecektir.

Dikkat Etmeniz Gerekenler

Koruyucu doğasından dolayı Akbaş acemi köpek sahipleri için uygun değildir. Kendisine liderlik edecek ve onu asla zorlamayacak deneyimli bir sahip ister. Doğası gereği agresif bir köpek cinsidir. Evinize gelen kişileri tanımıyorsa siz onay verene kadar havlamaya devam edebilir. 3 yaşına gelene kadar tamamen olgunlaşmış sayılmaz. Bu yüzden olgunlaşana kadar çocuklarla fazla oynaması önerilmez çünkü yavruyken bile iridir ve yavruyken oynadığı ısırma oyunları çocuklara zarar verebilir.

Neden Tercih Etmelisiniz

Eğitmesi çok zahmetli değildir. Sizi fazla uğraştırmaz. Çocuklarla iyi anlaşır, onlara karşı sevecen ve oyuncudur. Birlikte yaşadığı aileyi korur ve gözetir. En önemli hedefi sizi iki bacaklı, dört bacaklı ya da kanatlı her türlü tehlikeden korumaktır.

Son Düzenlenme Cumartesi, 16 Ocak 2016 20:48
Evcilim.Net

Merhabalar Sitemizi Ziyaretiniz ve Yorumlarınız İçin Çok Teşekkür Ederiz. Evcilim.Net sitesi olarak size en faydalı bilgileri sunmak bizim için bir onurdur.

Web site: www.evcilim.net

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

  1. En Popüler Yazılar
  2. Yorumlar

Takvim

« Nisan 2018 »
Pzt Sal Çrş Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30