Üye Girişi Üye Ol

Hesabınıza Giriş Yapın

Kullanıcı Adı *
Şifre *
Beni Hatırla

Hesap Oluştur

(*) ile işaretli tüm alanları doldurunuz
Ad Soyad *
Kullanıcı Adı *
Şifre *
Şifre Tekrar *
E-Posta *
E-Posta Tekrar *
Doğrulama *
Reload Captcha

Alabay

Alabay

Çok büyük boyutlara ulaşabilen oldukça kaslı bir köpek cinsidir. Yaşadığı bölgeye bağlı olarak kuyruğunun veya kulaklarının kesildiği görülebilmektedir. Fransa, Avustralya, Hollanda gibi birçok ülkede ise kuyruk ve kulaklarının kesilmesi yasaklanmıştır. Vücudu kuyruğundan bir nebze daha uzundur. Kalın kemikli, geniş çeneli ve geniş sırtlı oldukça büyük görünümlü bir köpektir. Sağlam kemikli ön ayakları ve mükemmel göğüs kasları vardır. Yüzünün derisi kalındır ve kırışıklıklar görülebilir. Kısa ve uzun tüylü olmak üzere iki farklı şekilde görülebilir.

Genel Özellikleri

Boy: 60-78 cm
Kilo: 40-79 kg
Renk: Birçok farklı renk görülebilmektedir.
Köken: Türkmenistan
Yaş: 11-13 yıl
Grup: Sürü köpeği- Bekçi köpeği
Boyut: Dev ırk

Sağlık Problemleri

Tüm dev ırklarda olduğu gibi kalça ve dirsek displazisine yatkınlığı vardır.

Yaşama Koşulları

Apartman yaşantısı için uygun bir köpek cinsi değildir. Çiti olan oldukça geniş bir alana ihtiyaç duyar. Küçük alanlarda yaşarsa sıkılacağı için kemirme ve kazma gibi istemeyeceğiniz davranışlar gösterebilir. Ne kadar çok egzersiz yaptırırsanız yaptırın dışarıda olmayı tercih edecektir.

Egzersiz İhtiyacı

Tırmanmayı ya da koşmayı sevenler için mükemmel bir ırktır. Koşmaya çıkaramadığınız günlerde uzun yürüyüşler yaptırmanız gerekmektedir. Yerde öylece uzanıyorken size tembelmiş gibi görünebilir ama bu durumdayken bile saniyeler içinde zıplayıp koşmaya başlayabilir.

Karakteri

  • Özgürlüğüne düşkün
  • Atik, hızlı, akıllı
  • Kendinden oldukça emin ve gözü pek

  • Her iklimde yaşamaya uygun

  • Koruyucu

Bakımı

Çok fazla bakıma ihtiyaç duymaz, bakımı kolaydır. Ağır ve çift katlı olan tüylerine otlar kolay kolay yapışmaz. Çamur bulaştığında ise kuruyunca kendi kendine üstünden dökülür. İlkbaharda çok tüy döker ve biraz zorlanabilirsiniz. İlkbaharda biraz fazla fırçalamanız gerekebilir ama yılın geri kalan zamanında pek fazla tüy dökmez böylelikle bakımı kolaylaşır.

Dikkat Etmeniz Gerekenler

Aile üyeleriyle çok iyi anlaşmasına rağmen, çocuklarla tamamen yalnız bırakılmamalıdır. Dışarıdayken diğer köpekler üstünde üstünlük kurmaya çalışabilir ve yabancılara karşı temkinli davranabilir. Geceleri havlayabilir ve bu durum yakın komşularınızı rahatsız edebilir. Amatör köpek sahipleri için pek uygun değildir. Deneyimli ve lider özellikli bir sahibe ihtiyaç duyar.

Neden Tercih Etmelisiniz

Sizi her türlü tehlikeye karşı içtenlikle koruyacaktır. Kedilerle, köpeklerle ve diğer hayvanlarla anlaşabilir. Doğuştan sahip olduğu bu koruma içgüdüsüne ek olarak, tehdit olarak algılamadığı durumlarda saldırgan bir hal içinde olmayacaktır.

 

 

Son Düzenlenme Pazar, 17 Ocak 2016 16:46
Evcilim.Net

Merhabalar Sitemizi Ziyaretiniz ve Yorumlarınız İçin Çok Teşekkür Ederiz. Evcilim.Net sitesi olarak size en faydalı bilgileri sunmak bizim için bir onurdur.

Web site: www.evcilim.net

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

  1. En Popüler Yazılar
  2. Yorumlar

Takvim

« Nisan 2018 »
Pzt Sal Çrş Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30