Üye Girişi Üye Ol

Hesabınıza Giriş Yapın

Kullanıcı Adı *
Şifre *
Beni Hatırla

Hesap Oluştur

(*) ile işaretli tüm alanları doldurunuz
Ad Soyad *
Kullanıcı Adı *
Şifre *
Şifre Tekrar *
E-Posta *
E-Posta Tekrar *
Doğrulama *
Reload Captcha

Alaskan Malamute (Alaska Kurdu)

Alaskan Malamute (Alaska Kurdu)

Kökenleri 3000 yıl öncesine dayanan en eski orijinal köpek ırklarındandır. Dayanıklılık için yaratılmış güçlü, sağlam bir gövdeye sahiptir. Tüylü, kalın tabanları, badem şekilli, küçük ve koyu renk gözleri, hemen her zaman beyaz burun ucu ve ayakları vardır. Gelişmiş yön duyguları ve koku alma yetenekleri, kalın bir kürk yapısı, kıvrık tuttuğu tüylü bir kuyruk, geniş bir baş en belirgin özellikleridir.


Genel Özellikleri

Boy: 56-66cm
Kilo: 36-43kg
Renk: Gri, siyah-beyaz, samur rengi, kızıl
Köken: Alaska / Kuzey Kutup Bölgesi
Yaş: 10-15
Grup: İş köpeği
Boyut: Dev ırk

Sağlık Problemleri

Alaskan Malamute cinsi köpekler genellikle sağlıklıdır, fakat her köpek cinsinde görülebilecek sağlık problemleri yaşayabilir. Hemeralopia (Gün Körlük), Kondrodisplazi (cücelik), Katarakt, Hipotiroidi, Kalça/ Dirsek Displazisi, ve Mide Dönmesi, nadir de olsa görülebilecek hastalıklardır.

Yaşama Koşulları

Soğuk iklimlerin köpek cinsi olan Alaska Malamute dondurucu soğuklara bile dayanabilir. Sıcak havalarda ise huzursuzluk gösterir ve huysuzlaşır. Katlı evler için uygun bir cins değildir. Enerjisi yüksek Alaskan Malamute'ler hareket alanının geniş olmasını tercih eder. Mümkün olduğu kadar geniş bahçeli bir evde olmak onları daha çok mutlu edecektir.


Egzersiz İhtiyacı 

Alaskan Malamut (Alaska Kurdu) egzersiz ihtiyacı oldukça yüksek olan bir ırktır. Düzenli egzersiz yapmalı, aktif oyunlar oynamalıdır. Fakat sıcak havalarla arası hiç de iyi değildir.


Karakteri

- Akıllı, hızlı,
- İletişime ve eğitime açık
- (Eğitilirse) itaatkar
- Dominant, aktif ve enerjik
- Meraklı, araştırmacı
- Arkadaş canlısı, sevecen, oyuncu
- Özgürlüğüne düşkün ( kısıtlı bırakılırsa uluma, toprak eşeleme davranışları gösterebilir)


Bakımı

Alaskan Malamute temiz ve kokusuz bir köpek ırkıdır, fakat oldukça fazla tüy döken bu köpeklerin yıkanmalarından ziyade haftada 2-3 kez fırçalanamaya ihtiyaçları vardır. Yılda 2 kez kürkünün alt tüy tabakasını değiştirir. Kuru şampuanla da temizlenebilir.


Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bu ırkın özellikle erkekleri dominant olabilir, uluma ve kazma içgüdüleri vardır.meraklı bir köpek türüdür,diğer köpekler ve hayvanlarla karşılaştıklarında kavgacı olabilirler. Bu sebeple tasmasız gezdirilmemelidirler. Fazlasıyla arkadaş canlısı oldukları için bahçede bekçilik yapmaya gönüllü değillerdir.


Neden Tercih Etmelisiniz?

Alaskan Malamute, yavru iken sıkı bir şekilde eğitilirse çok iyi iletişim kurulabilen sosyalleştirilebilen bir köpek ırkıdır. Çocuklarla oynatmak için uygundur. Asil duruşları, çok güzel görünümleri ve dostlukları ile keyif veren köpeklerdir.

Son Düzenlenme Salı, 26 Ocak 2016 14:21
Evcilim.Net

Merhabalar Sitemizi Ziyaretiniz ve Yorumlarınız İçin Çok Teşekkür Ederiz. Evcilim.Net sitesi olarak size en faydalı bilgileri sunmak bizim için bir onurdur.

Web site: www.evcilim.net

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

  1. En Popüler Yazılar
  2. Yorumlar

Takvim

« Mayıs 2018 »
Pzt Sal Çrş Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31