Üye Girişi Üye Ol

Hesabınıza Giriş Yapın

Kullanıcı Adı *
Şifre *
Beni Hatırla

Hesap Oluştur

(*) ile işaretli tüm alanları doldurunuz
Ad Soyad *
Kullanıcı Adı *
Şifre *
Şifre Tekrar *
E-Posta *
E-Posta Tekrar *
Doğrulama *
Reload Captcha

Alman Çoban Köpeği

Alman Çoban Köpeği

Alman Çoban Köpeği koku ve yön bulma yetenekleri sebebi ile çok çeşitli alanlarda eğitilerek polis ve asker timlerinde yer alan son derece zeki köpeklerdir. Popülasyonlarına ait kesin bir veri olmamakla beraber 1800'lü yıllara dayanan eski bir geçmişi vardır. Sağlam yapılı vücutları, dik kulakları, kısa sık tüyleri ile dinç bir yapıları vardır. Kolay eğitilebilen bu iş köpekleri mükemmel refleksli, dikkatli, her an tetikte, cesur ve heveslidir. Görevlerini yaparken asla dikkatleri dağılmaz ve ciddiyetle işlerine odaklanırlar.


Genel Özellikleri

Kilo: 34-43 kg
Boy: 56-61 cm
Renk:  Beyaz hariç tüm çoban köpeği renkleri
Köken:  Almanya
Yaş:  10-13
Grup:  Çoban, bekçi, koruma, arama kurtarma
Boyut: Orta

Sağlık Problemleri

Alman Çoban Köpeklerinin 3 hassas noktası; Kalça, mide ve kulaklarıdır. Kalça Çıkığı genelde genetik bir bozukluktan kaynaklanır operasyonla düzeltilse bile köpekten tam verim alınamaz. Mide ve sindirim sistemleri kısa ve hassastır. Kuru mama veya Barf diyetiyle de (çiğ besin) beslenilebilir. Kulak düşüklüğü de istenmeyen bir durumdur ve genellikle genetiktir. Bakım yapılmayan postu, ciddi deri hastalıklarına karşı hassaslaşır.

 

Yaşama Koşulları

Aşırı sıcak iklimler hariç hemen her bölge de yaşayabilir. Ev içi için pek uygun olmasa da yeterli büyüklükteki evlerde beslenilebilir. Bahçe ve gezinebileceği geniş alanlar içinde daha mutlu olur.


Egzersiz İhtiyacı 

Görev için kodlanmış DNA'ları onlara sürekli tetikte olma, her an bir göreve hazır durumda bekleme gibi özellikler sağladığından pasif konumda tutulmaya tahammülleri yoktur. Düzenli yürüyüşler ve sportif faaliyetlerle her an aktif formda tutulmalıdırlar.


Karakteri

- Özgüveni yüksek, çelik gibi sinirler
- Mükemmel refleks
- Lider ruhlu
- Dikkatli, zeki, öğrenmeye hevesli
- İşkolik
- Uyumlu
- Sadık


Bakımı

Deriyi kaplayan yumuşak tüylü bir katman ve daha uzun, yoğun tüylerden oluşan koruyucu ikinci katmandan oluşan postunun düzenli bakıma ihtiyacı vardır. Üstteki koruyucu tüyler yıl boyunca sürekli dökülürken, alt katmandakiler yılda 2 kere dökülür. Günlük ve haftalık taramalar tüylerinin sağlığı için çok gereklidir. Cilt kuruluğuna meydan vermemek için yılda en fazla 2-3 kere yıkamak yeterlidir. Ayrıca, besinlerinin kalitesine de dikkat edilmelidir.


Dikkat Etmeniz Gerekenler

Uzun süre tek başına kalmayı sevmezler, aşırı derecede korumacı ve saldırgan davranış göstermemeleri için daha yavruyken eğitilmeli, sosyalleşmeye alıştırılmalıdırlar. Alman çoban köpeklerinin mizacında korku olursa ısırma eğiliminde olabilir, ceza sistemi gibi bir eğitim bu köpeklerde işe yaramaz.


Neden Tercih Etmelisiniz?

Çocuklara ve sahiplerine sevgi duyarlar.Diğer hayvanlara hoşgörülüdürler. Kendilerinden emin olan bu köpekler düşmanca davranmazlar.Ev hayatına uygundurlar ve aileleri ile vakit geçirmekten hoşlanırlar. Çok iyi koruma, polis, asker, bekçi ve rehber köpek olurlar. Kendisine verilen görevi daima iyi niyet ve coşkuyla yerine getirir. Arama kurtarma köpeği olarak da oldukça yaygındırlar. Mükemmel refleksleri vardır kusursuz bekçi köpeğidirler.

Son Düzenlenme Salı, 26 Ocak 2016 18:12
Evcilim.Net

Merhabalar Sitemizi Ziyaretiniz ve Yorumlarınız İçin Çok Teşekkür Ederiz. Evcilim.Net sitesi olarak size en faydalı bilgileri sunmak bizim için bir onurdur.

Web site: www.evcilim.net

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

  1. En Popüler Yazılar
  2. Yorumlar

Takvim

« Nisan 2018 »
Pzt Sal Çrş Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30