Üye Girişi Üye Ol

Hesabınıza Giriş Yapın

Kullanıcı Adı *
Şifre *
Beni Hatırla

Hesap Oluştur

(*) ile işaretli tüm alanları doldurunuz
Ad Soyad *
Kullanıcı Adı *
Şifre *
Şifre Tekrar *
E-Posta *
E-Posta Tekrar *
Doğrulama *
Reload Captcha

Amerikan Pitbull Terrier


Amerikan Pitbull Terrier

Amerikan Köpek Kulübü tarafından American Staffordshire, İngiliz Köpek Kulübü tarafından ise Amerikan Pitbull Terrier olarak iki tanımlama yapılır. İngilizlerin 1800'lü yıllardaki favori eğlencesi olan Bull-baiting müsabakalarında yer alması için Bulldog'lardan daha hızlı ve çevik bir köpek arayışı sonucunda Bulldog ve çeşitli İngiliz Terrier cinslerinin melezlenmesi ile üretilmiş, Amerika'da geliştirilmiş bir türdür. 


Genel Özellikleri

Boy: 45-55 cm
Kilo: 14-32 kg
Renk: Beyaz, kızıl, kahve, siyah
Köken: ABD 
Yaş: 12-14 yıl
Grup: Sportif, bekçi 
Boyut: Büyük

Geniş omuz ve göğüs yapısı, çok sağlam, güçlü, kaslı bir gövdesi vardır, atik ve çeviktir. Çok güçlü bir çeneye sahiptir. Tuğla şekilli geniş alınlı büyük kafasında,kulaklar dik ve dışa dönük gözler badem şekilli, göz çevresi farklı renklidir. Kısa, düz kuyrukludur. Sık dokulu, kısa, yatık ve sert olan kürkünün renkleri çok çeşit ve desende olabilir.

Sağlık Problemleri

Genel olarak sağlıklı ve güçlü yapılı olan Amerikan Pitbull Terrier cinsi köpeklerin, Kalça Displazisi (KKH) ve Katarakt hastalıklarına yatkınlıkları olabilir. Yüksek ağrı eşiği sorunlarını gizleyebilir.


Yaşama Koşulları

Ilıman iklimlere alışıktır. Ev içinde beslenmeye pek uygun değildir. Geniş bahçeli bir evde rahat hareket edebileceği alanının olması gerekir.


Egzersiz İhtiyacı

Yüksek enerji seviyesi, düzenli egzersiz yapmasını gerektirir. Her gün uzun 1-2 saatlik yürüyüşlere çıkarılmalı veya ''Yakala-getir!'' gibi oyun aktiviteleri ile hareket ihtiyacı giderilmelidir.


Karakteri

- Dominant, agresif, inatçı ve korkusuzdur.
- Kurnaz, akıllı, kararlı ve dayanıklıdır.
- İnatçı ve dik kafalıdır, asla pes etmez.
- Sahibine sadık ve korkusuzdur.
- Diğer kedi ve köpeklere tahammülü yoktur.
- Saldırgan yönde eğitilmezse daha ılımlı olmayı öğrenebilir.


Bakımı

Kısa sert tüyleri çok bakım gerektirmez. 2-3 Haftada bir uygun bir fırça ile taranmak yeterli olur. Çok sık yıkanmayı da sevmez. Enerji ihtiyacı doğru dengelenmeli, fazla protein ve karbonhidratlı yiyecekler verilmemelidir. Rutin sağlık kontrolleri ve bakımları da yapılmalıdır.


Dikkat Etmeniz Gerekenler

4-6 aylık yavru iken pozitif eğitimle insanlarla sıkı ilişkiler içine girmeyi öğrenir. Bu dönemde ilişki kurduğu insanlara karşı oldukça sadıktır. Tasmaya alıştırılmalı ve evde eğitilmeye başlanmalıdır. Fakat sosyal ortamlarda tasmasız gezdirilmemelidir. Türkiye'de 'Hayvanları Koruma Kanunu' kapsamında tehlikeli hayvan sınıfında yer alan Amerikan Pitbull Terrier'in satışı, reklamı ve sahiplenilmesi yasaktır. Amerikan Pitbull Terrier, düşmanlarıyla öldüresiye savaşan saldırgan bir tür. Fakat, minimum bir eğitimle sakin, iyi huylu bir köpek haline getirilebildikleri gibi çok da iyi korumacı, bekçi köpeği olabilirler. Amerikan Pitbull Terrier'in iyi yada kötü yönde eğitilmesiyle ilgili olarak davranışları şekillendirilebilir.


Neden Tercih Etmelisiniz?

Hayatındaki en önemli şey ailesine düşkünlüğüdür. İyi bir eğitimle sosyalleştirildiğinde yumuşak karakterli, komik, aşırı derecede sadık ve tam bir aile köpeğidir. Avcılık, koruma, polis köpeği, iş ve çoban köpeği olarak görevlendirilmekte ustalaşabilir.

 

Son Düzenlenme Çarşamba, 10 Şubat 2016 20:17
Evcilim.Net

Merhabalar Sitemizi Ziyaretiniz ve Yorumlarınız İçin Çok Teşekkür Ederiz. Evcilim.Net sitesi olarak size en faydalı bilgileri sunmak bizim için bir onurdur.

Web site: www.evcilim.net

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

  1. En Popüler Yazılar
  2. Yorumlar

Takvim

« Mayıs 2018 »
Pzt Sal Çrş Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31