Üye Girişi Üye Ol

Hesabınıza Giriş Yapın

Kullanıcı Adı *
Şifre *
Beni Hatırla

Hesap Oluştur

(*) ile işaretli tüm alanları doldurunuz
Ad Soyad *
Kullanıcı Adı *
Şifre *
Şifre Tekrar *
E-Posta *
E-Posta Tekrar *
Doğrulama *
Reload Captcha

Amerikan Tilki Tazısı


Amerikan Tilki Tazısı

Bilinen en eski köpek türlerinden biri olan Tilki Tazısı, İngiliz, Fransız ve İrlanda Tilki Tazısı soylarından melezleme yoluyla türetilmiş ve 1650 yılında Robert Brooke tarafından Amerika'ya getirilerek Amerikalı olmuş köpeklerdir. Amerikan Tilki Tazısı, tilki avında iz takibi, sürat, dayanıklılık, ataklık ve sürü halinde avlanmaya eğilimli oluşlarıyla çok güçlü özelliklere sahip bir av köpeği olması yanında iyi bir bekçi köpeğidir.


Genel Özellikleri

Boy: 56-64 cm
Kilo: 27-32 kg
Renk: Beyaz-siyah, kızılımsı kahve
Köken: ABD 
Yaş: 8-15 yıl
Grup: Av köpeği  
Boyut: Büyük

 

Koku alma, hız ve çeviklik özellikleri gelişmiş Amerikan Tilki Tazısı, ince, uzun ve çok sağlam ön bacaklara sahiptir. Arka bacaklar ise kalçadan arkaya doğru meyillidir. Kafası hafifçe yuvarlak ve büyük, kulakları yassı ve düşüktür. Gözleri iri, renkleri kahve tonları veya ela olabilir. İnce ve uzunca kuyruğu ucu kıvrık şekilde yukarı doğru tutulur. Sert ve kısa tüylü kürkü her renk olabilir.


Sağlık Problemleri

Amerikan Tilki Tazısı çoğunlukla güzel ve sağlıklı bir cinstir. Nadiren Kalça Displazisi ve kulak enfeksiyonları görülür. Diğer yatkın olduğu hastalıklar arasında; Thrombocytopathy adı verilen bir trombosit bozukluğu ve Pelger-Huet anomalisi denilen beyaz kan hücre bozukluğu yer alır.


Yaşama Koşulları

Amerikan Tilki Tazısı, apartman ve ev hayatı için uygun bir köpek cinsi değildir. Yetişkinlerle, diğer hayvanlarla, çocuklarla arası iyi olmasına rağmen, bütün günü ev içinde yatarak geçirmesi beklenmemelidir. Doğasına uygun olarak ılıman iklimlerde ev dışı, bahçe içinde korunaklı bir barınak yapılarak bakılmalıdır.


Egzersiz İhtiyacı 

Aşırı derecede hareketli ve enerjik olan bu ırk, yeterince egzersiz yaptırılamadığı zaman çok huzursuz olur, çevreyi tahrip edebilir. Uzun yürüyüşler, düzenli egzersizler yapma ihtiyacı yüksektir.


Karakteri

- Koku alma, av peşinden koşma karakteristik özelliğidir.
- Sosyalleşmeye ve eğitim almaya açıktır.
- Hemen herkesle dost ve arkadaş olur.
- Yabancılara karşı agresif olabilir.
- Uysal, sadık ve güvenilirdir.
- Havlamaya, ulumaya meyillidir.


Bakımı

Orta derecede tüy döken Amerikan Tilki Tazısı bakımı için, her hafta ölü tüyleri dağıtmak için bir tazı eldiveni veya lastik fırça ile haftalık fırçalayın. Avda dışarıda olmadığı sürece, traş ve banyo ihtiyacı çok azdır. Tırnak,göz, kulak bakımları da rutin olarak yapılmalıdır.


Dikkat Etmeniz Gerekenler

Koku ve av peşinden amansız koşmak gibi bir iç güdüsel davranış gösterebilir, fırlayıp gidebilir veya sizi de sürükleyebilir. Dışarıda dolaştırırken dikkatli olunmalıdır. Havlama ve uluma eğilimi şehir hayatında rahatsızlık verebilir.


Neden Tercih Etmelisiniz?

Bir çiftliğiniz var veya kırsal kesimde bulunacağınız bir ev civarında avlanmaya meraklıysanız bu keskin burunlu, heyecanlı, doğuştan avcı Amerikan Tilki Tazısı köpek cinsinden edinmelisiniz. 4-6 aylık yavru iken eğitilir ve sosyalleştirilirse iyi bir aile ve bekçi köpeği olabilir.

Evcilim.Net

Merhabalar Sitemizi Ziyaretiniz ve Yorumlarınız İçin Çok Teşekkür Ederiz. Evcilim.Net sitesi olarak size en faydalı bilgileri sunmak bizim için bir onurdur.

Web site: www.evcilim.net

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

  1. En Popüler Yazılar
  2. Yorumlar

Takvim

« Mayıs 2018 »
Pzt Sal Çrş Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31