Üye Girişi Üye Ol

Hesabınıza Giriş Yapın

Kullanıcı Adı *
Şifre *
Beni Hatırla

Hesap Oluştur

(*) ile işaretli tüm alanları doldurunuz
Ad Soyad *
Kullanıcı Adı *
Şifre *
Şifre Tekrar *
E-Posta *
E-Posta Tekrar *
Doğrulama *
Reload Captcha

Amerikan Yerli Köpeği


Amerikan Yerli Köpeği

Amerikan Yerli Köpeği veya Amerikan Kızılderili Köpeği atalarına çok benzer vahşi bir görünüme sahip, çekici ve nadir bulunan bir cinstir. Soyları tükenme tehlikesiyle koruma altına alınan Amerikan Yerli Köpeği ırkının kökeni kesin olarak bilinmiyor, fakat 12000 yıl kadar öncesinde Kızılderililer tarafından evcilleştirilmiş, ilk köpekler olduğu, Coyote (Kır Kurdu) veya çakal melezlemesi olmadığı konusunda net kanıtlar bulunuyor.


Genel Özellikleri

Kilo: 25-55 kg
Boy: 58-67 cm
Renk: Beyaz, kahve, gümüş, siyah skalası
Köken: ABD
Yaş: 14-19 yıl
Grup: Av, bekçi, terapi
Boyut: Ekstra Orta, büyük

Çalışkan Amerikan Yerli Köpeği çeşitli görevleri gerçekleştirmek için çeviklik, rekabet ya da itaat eğitimi için eğitilmiş olabilir. Bir hizmet hayvanı olarak kullanılmaya başlanmış ve bir av arkadaşı olarak ödüllendirilmiştir. Yüksek zeka, çok yönlülük, uzun ömür ve hipoalerjenik kürk özelikleri ile şahsına münhasır bir ırk olan Amerikan Indıan Dog köpekler halen av yeteneği için değerlidir ve aynı zamanda terapi köpekleri, rekabet köpekleri ve evcil aile köpekleri olarak kullanılır.

 

Sağlık Problemleri

Bu cinsi etkileyen en yaygın sağlık sorununun Kalça Displazisi olduğu biliniyor. Her büyük cins köpek gibi, çok hızlı büyüyen Amerikan Yerli Köpeği'nin eklemlerinin sağlıklı gelişebilmesi için önlem alınmalı, dar alanlara hapsedilmemelidir.


Yaşama Koşulları

Özel astarlı çift kat kürkleri ile ılıman ve soğuk iklime alışık olan bu köpek cinsi çok sıcakta yaşayamaz. Ev ve apartman içinde değil, deneyimli köpek sahiplerince çiftlikler / kırsal alanlardaki evlerin, çocuklu ailelerin yanında rahat yaşayabilirler.


Egzersiz İhtiyacı

Aktif bir cins olarak, Amerikan Yerli Köpeği ılımlı bir günlük egzersiz ister. Bu köpekler küçük bir hanede veya kulübe içinde muhafaza edilmesi bacaklarını germe ihtiyacı için sıkıntı yaratır. Çoğunlukla, uzun bir günlük yürüyüş ya da tempolu hafif bir koşu bu köpeğin egzersiz ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli olacaktır.


Karakteri

- Akıllı, zeki, dikkatli, eğitime açık
- Yüksek koruma içgüdüsü ve sadakat
- Uysal ve sosyalleştirilebilir
- İradeli ve dayanıklı
- Çocuklar ve diğer tanıdık insanlarla uyumlu
- Başka hayvanlara, yabancılara mesafeli


Bakımı

Amerikan Yerli Köpeği iki farklı boyutta olan özel bir kürk yapısına sahiptir. Rüzgar veya suya karşı koruma sağlayan kısa, yoğun tüylü bir astar ve üzerinde daha uzun ve sık tüylü bir palto taşır. Çift kat kısa tüyleri fazla dökülme eğiliminde değildir. Haftada 1-2 kez fırçalama yeterlidir. Tıraş ve banyo ihtiyacı yoktur, gerektiğinde yıkanmalı, rutin kontrolleri yapılmalıdır. Atletik yapısının bozulmaması için düzenli beslenmesine dikkat edilmelidir.


Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bu köpekler son derece akıllı oldukları için, oldukça iradelidirler. Mümkün olduğunca erken sosyalleşme sürecini başlatmak ve yavru iken ömrü boyunca tutarlı olacağı itaat eğitimini tamamlamak gereklidir.


Neden Tercih Etmelisiniz?

Bu cins en değerli özelliklerinden biri de alerjiden muzdarip insanlar için iyi bir cins olmasıdır. Tüyleri hipoalerjenik katlıdır. Yılda bir kez tüyleri dökülür ve yenilenir. Amerikan Yerli Köpeği çok sosyal bir hayvandır ve mümkün olduğunca başka köpeklerle arkadaşlık etmek yerine sahipleri ile olmak için elinden geleni yapar. Vahşi görünümüne rağmen, Amerikan Yerli Köpeği (doğru toplumsallaştırılırsa) çok iyi bir aile köpeğidir.

Evcilim.Net

Merhabalar Sitemizi Ziyaretiniz ve Yorumlarınız İçin Çok Teşekkür Ederiz. Evcilim.Net sitesi olarak size en faydalı bilgileri sunmak bizim için bir onurdur.

Web site: www.evcilim.net

1 yorum

  • arzu
    Yorum Linki arzu Çarşamba, 19 Ekim 2016 10:05

    Amerikan yerli köpeği yavrusu nereden bulabiliriz

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

  1. En Popüler Yazılar
  2. Yorumlar

Takvim

« Nisan 2018 »
Pzt Sal Çrş Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30