Üye Girişi Üye Ol

Hesabınıza Giriş Yapın

Kullanıcı Adı *
Şifre *
Beni Hatırla

Hesap Oluştur

(*) ile işaretli tüm alanları doldurunuz
Ad Soyad *
Kullanıcı Adı *
Şifre *
Şifre Tekrar *
E-Posta *
E-Posta Tekrar *
Doğrulama *
Reload Captcha

Appenzell Dağ Köpeği

Appenzell Dağ Köpeği

Appenzell Dağ Köpeği, adını İsviçre'nin Appenzell kanyonundan alır. Aslen, 4 Sennen (İngiltere'nin güneybatı kasabası) köpek türünden biridir. İsviçre köylüleri tarafından çoban ve çalışma köpeği olarak kullanılmıştır. 1898 yılında özerk bir cins olarak tescil edilmiş en eski köpek türlerindendir. Dağlık arazide çalışmak için gelişmiş düz, güçlü ayakları, sağlam, kaymaz tabanları, oval kaburga şekli ile çok çevik ve dayanıklı bir vücuda sahiptir.


Genel Özellikleri

Kilo: 22-24 kg
Boy: 52–56 cm
Renk: Siyah-beyaz-kahve üç renkli, kuyruk ucu beyaz
Köken: İsviçre
Yaş: 12–14 yıl
Grup: Çalışma, çoban, bekçi
Boyut: Orta

3 renkli, iki katmanlı kısa yoğun ve parlak tüyleri, göğsünde doğal kürk renkleri ile oluşmuş ''İsviçre Haç'ı'' denilen deseni, uzun, kıvrık, ucu beyaz kuyruğu, düşük kulakları karakteristik görünümüdür. Appenzell Dağ Köpeği, halen küçük arabaları çekmek, çiftliklerde büyük ve küçükbaş hayvanlara çobanlık yapmak, arama-kurtarma gibi işlerde kullanılan çok kabiliyetli bir cinstir.


Sağlık Problemleri

Herhangi bir genetik sağlık sorununa rastlanmamıştır, çok sağlıklı bir cinstir.


Yaşama Koşulları

Bu efsanevi hıza ve dayanıklılığa sahip, orta boy köpek zorlu şartlara müthiş dayanıklıdır. Appenzell Dağ Köpeği, adı üstünde bir dağ köpeğidir, açık arazileri, doğada gezinmeyi sever. Ev hayatı ona göre değildir.


Egzersiz İhtiyacı

Çok hareketli, kabuğuna sığmaz karakteri, sıklıkla hareket ve spor ihtiyacını gerektirir. Düzenli spor aktiviteleri, egzersiz ve açık alanlara gereksinimi olan bir köpektir.


Karakteri

- Üst düzey koruma içgüdüsü
- Doğası gereği şüpheci, dikkatli
- Çalışkan, sorumluluk sahibi
- Güvenilir, kendinden emin, cesur
- Aktif, hayat dolu, enerjik
- Akıllı, kolayca eğitilebilir
- Sosyal, eğlenceli, dost
- Dayanıklı


Bakımı

Yüksek enerji ihtiyacı iyi dengelenmeli, gerektiği kadar gıda ile beslenmelidir. Tüylerinin bakımı için çok fazla çaba harcamaya gerek yoktur. Günlük 5-10 dakikalık fırçalama yeterlidir. Arazi gezilerinde çamurlandığı zamanlarda yıkanabilir. Her köpek bakımında olduğu gibi kulak, göz, diş, tüy kontrolü yapılmalıdır.


Dikkat Etmeniz Gerekenler

Appenzeller bir arazi köpeğidir, özellikle şehirde yaşayanlar için asla düşünülmemesi gereken bir cinstir. Özgürlüğüne çok düşkün ve hareketliliğe alışık olan Appenzell Dağ Köpeği herkes için uygun bir köpek olmayabilir. Enerji ve kondisyonu yüksektir, çok fazla egzersiz ihtiyacı vardır. Sürekli tetiktedir ve havlamaya, sesini duyurmaya meraklıdır.


Neden Tercih Etmelisiniz?

Appenzell, mükemmel bir çiftlik köpeği, av arkadaşı ve bekçidir. Çocuklarla arası iyidir, ama erken dönemlerinde sosyalleşmelerini gerektirir. Çok zeki köpekler olduğu göz önüne alındığında yeni şeyler öğrenme de hızlı olacağı da kesindir. Appenzell Dağ Köpeği sahiplenmek gibi bir niyetiniz var ise bir dağ köyü, bir çiftlik evinde çok daha mutlu olacağını göz ardı etmemelisiniz.

Evcilim.Net

Merhabalar Sitemizi Ziyaretiniz ve Yorumlarınız İçin Çok Teşekkür Ederiz. Evcilim.Net sitesi olarak size en faydalı bilgileri sunmak bizim için bir onurdur.

Web site: www.evcilim.net

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

  1. En Popüler Yazılar
  2. Yorumlar

Takvim

« Mayıs 2018 »
Pzt Sal Çrş Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31