Üye Girişi Üye Ol

Hesabınıza Giriş Yapın

Kullanıcı Adı *
Şifre *
Beni Hatırla

Hesap Oluştur

(*) ile işaretli tüm alanları doldurunuz
Ad Soyad *
Kullanıcı Adı *
Şifre *
Şifre Tekrar *
E-Posta *
E-Posta Tekrar *
Doğrulama *
Reload Captcha

Ariegeois


Ariegeois

1900'lü yıllarda Fransa'nın Ariège bölgesinde türemiş, Grand Bleu, Grand Gascon ve Briket ırkı köpeklerin bir karışımı olan Ariegeois çoğunlukla avcılık için yetiştirilen orta ölçekli, zarif bir tazıdır. Uzak kıtalarda pek bilinmemesine rağmen koku alma, yüksek istihbarat yeteneği ve disiplinli karakteri nedeni ile, Fransa ve diğer Avrupa ülkelerinde tercih edilen, en popüler av köpeklerinden biridir.


Genel Özellikleri

Kilo: 25-30 kg
Boy: 50-58 cm
Renk:  Üç renkli, Siyah-beyaz
Köken: Fransa
Yaş: 10-13 yıl
Grup:  Tazı, Av köpeği
Boyut: Orta

Ariegeois, hafif yapılı, çok hızlı, zarif ve güzel bir köpek türüdür. Derin, geniş bir göğüs, sağlam kaslı ayaklar, uzun ince boyun güçlü ve kaslıdır. Son derece yumuşak, büyük kolye şekilli kulakları, uzunca siyah bir burnu vardır. Gözleri kahve renkli ve iyi açılmış,pürüzsüz kısa, ince kuyruğu hafif kavislidir. Çok güçlü bir sese sahiptir.


Sağlık Problemleri

Ariegeois belirli bir sağlık sorunu olmayan sağlam yapılı bir köpektir. Avcılık veya doğada gezinme esnasında ufak tefek çizik ve yaralanmalar, tahrişler olabilir. Uzun, kulaklara sahip tüm köpekler gibi, yabancı cisim ve mikrobik etkilere maruz kalabilir.


Yaşama Koşulları

Ariegeois kaliteli bir tazıdır, orman alanları ve sarp yerlerde avcılık için uygundur. Günümüzde daha sık evcil bir hayvan olarak kullanılmak istense de temelde bir şehir köpeği değildir ve dolaşmak için geniş alanlar olmadan sağlıklı yaşayamaz. Yeni bir köpek yavrusu için en ideal yer kırsal alanda, bahçeli bir çiftlik evidir.


Egzersiz İhtiyacı

Sahibi bir avcı değilse onu daha sık çalıştıracak bir ikametgaha sahip olmalıdır. Yoğun egzersiz ve koşturmalı oyunlara ihtiyaç duyar, pasifleştirilirse strese, depresyona girebilir.


Karakteri

- Dikkatli, akıllı ve atik
- İnatçı, tutkulu ve kararlı
- Girişken, cesur, çalışkan
- Neşeli, sevgi dolu, duygulu
- Sosyalleştirilebilir
- Sahibine sadık, yabancılara çekimser


Bakımı

Çok fazla bakıma gerek duyulmayacak kısa, az tüy döken kürkü haftada 1-2 kez fırçalanabilir. Çamurlanma, kirlenme dışında çok sık yıkamaya lüzum yoktur. Düşük ve büyük kulaklarının temizliğine dikkat edilmelidir.Özellikle avcılık dönüşünden hemen sonra tırnak araları, gözler ve kulaklar kontrolden geçirilmelidir.


Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bir çok köpek türü gibi utangaç, mesafeli olan Ariegeois cinslerinin iyi yetiştirilebilmesi için yavru döneminde eğitim verilmeye başlanmalıdır. Eğer insanlar ve diğer köpeklerle sosyalleşmek zorunda ise her zaman çok nazikçe davranılmalıdır. Aksi davranılmadığı sürece bu köpekleri yetiştirmek çok kolaydır. Yalnız ve hareketsiz bırakılmamalıdır.


Neden Tercih Etmelisiniz?

Ariegeois, öncelikle bir av köpeği, iyi bir av arkadaşı olarak bilinir, özgür ruhludur fakat sahibine derinden odaklanması da mümkündür. Efendisini mutlu etmek için her zaman istekli, harika bir hayvan olabilir. Zamanla ortaya çıkacak neşeli, oyuncu, uysal ve nazik karakteri çocuklar ve diğer canlılarla iyi anlaşabilmesini sağlar.

Evcilim.Net

Merhabalar Sitemizi Ziyaretiniz ve Yorumlarınız İçin Çok Teşekkür Ederiz. Evcilim.Net sitesi olarak size en faydalı bilgileri sunmak bizim için bir onurdur.

Web site: www.evcilim.net

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

  1. En Popüler Yazılar
  2. Yorumlar

Takvim

« Nisan 2018 »
Pzt Sal Çrş Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30