Üye Girişi Üye Ol

Hesabınıza Giriş Yapın

Kullanıcı Adı *
Şifre *
Beni Hatırla

Hesap Oluştur

(*) ile işaretli tüm alanları doldurunuz
Ad Soyad *
Kullanıcı Adı *
Şifre *
Şifre Tekrar *
E-Posta *
E-Posta Tekrar *
Doğrulama *
Reload Captcha

Avustralya Terrier

Avustralya Terrier

Namı diğer Aussie 1880 sonrası İngiltere'den Avustralya'ya getirilen birkaç farklı Terrier ırklarının çaprazlamasıyla -kemirgen, sürüngen kontrolünde kullanılmak üzere- meydana getirilmiş sağlam ve küçük yapılı bir cinstir. Dandie Dinmont, Skye, Yorkshire, Irish, Cairn Terrier ve eski Black and Tan (bugünkü Manchester) ırklarının güzel bir türevi olan ırk, ilk olarak Melbourne' de 'Tel Tüylü Terrier' olarak adlandırılmasına rağmen 1899 yılında Avustralya Terrier olarak tescil edilmiştir.


Kilo: 4-7 kg
Boy: 18-22 cm
Renk: Kumlu, kırmızı, mavi veya sarı-kahverengi 
Köken: Avustralya
Yaş: 12-15 yıl
Grup: Terrier
Boyut: Küçük

Bu küçük ve yakışıklı köpeğin, kısa, güçlü bacakları uzunca bir gövde ve boynunu taşır. Dik V şekilli kulakları küçük kafasına oranla büyük ve geniş, küçük gözleri ise koyu renklidir. İki katmanlı kürkü su geçirmez yapıdadır. Kısa sık dokulu ilk katmanı, baş, boyun kısımlarında farklı uzunluklarda olan uzun ve düz tüyler kaplar. Kuyruğu orta kalınlıkta, (geleneksel olarak) yarısından kesilmiş ve diktir.

 

Sağlık Problemleri

Küçük fakat sıkı vücutlu Avustralya Terrier genellikle sağlıklı bir köpektir, ancak nadirde olsa Eklem Displazisi, Diyabet ve cilt problemlerine rastlanır. Gıda alerjileri, temas alerjileri ve (polen, toz ve küf olarak havadaki alerjenlerin neden olduğu) uçucu alerjileri görülebilir. Tedavi nedene göre değişir ve diyet kısıtlamaları, ilaç ve çevresel değişiklikleri içerebilir.

 

Yaşama Koşulları

Çiftlik yaşantısı için geliştirilmiş doğası gereği tüm iklimlere ve yaşam koşullarına karşı dayanıklı ve adapte olabilen bir ırktır. Ev, apartman veya çiftlik fark etmez her yerde yaşayabilir, çok iyi bekçilik yapabilir. Ev içinde rahat olsa da koşturacağı bir bahçe onları çok mutlu eder.


Egzersiz İhtiyacı
Çok aktif ve kabuğuna sığmaz Avustralya Terrier enerjik bir köpektir. Günlük düzenli olarak, egzersizler, koşturmaca dolu oyunlar için zaman ve alan ayrılmalıdır.


Karakteri

- Küçük kalıbına aldanıp nazik sanmayın, çok cesur ve korkusuzdur.
- Çalışkan, meraklı, dikkatli ve tutkuludur.
- Sahiplerine aşırı bağlı ve korumacıdır.
- Yabancılara karşı agresif ve saldırgandır.
- Yorulmak bilmez enerjisiyle eğlenceli bir oyuncudur.
- Çok zekidir, verilen eğitime ve kurallara uymakta makuldür.
- Yeteneklerini göstermeyi ve ilgi odağı olmayı sever.
- Yakın olduğu insanlara ve çocuklara çok nazik ve sevgi doludur.
- Sosyal ortamlara bayılır, yalnız bırakılmaktan hoşlanmaz.


Bakımı

Avustralya Terrier cinsi köpeklerin uzun tüylerini temiz tutmak ve karışmasını engellemek için her gün düzenli olarak yumuşak bir fırça ile fırçalamak gerekir. Gözlerini ve kulak etrafını kapatan tüyleri, küt burunlu bir makas kullanarak kısaltılabilir. Çok sık olmasa da her üç ayda bir veya gerektiğinde yıkanmalıdır. Enfeksiyonu önlemek için gözler, kulaklar ve dişler kontrol edilmeli, temiz tutulmalıdır.


Dikkat Etmeniz Gerekenler

Meraklı burnunu her yere sokabilir. Özellikle dışarıda, açık alanlarda fare, yılan avına çıkabilir, sincap kovalamak isteyebilir. Kaçıp kaybolma ihtimaline karşı bir tasma ile gezdirilmesinde fayda vardır. Enerjisini atması için biraz koşturmasına izin verilmeli, uzun, sağlıklı ve mutlu bir yaşam için asla pasifleştirilmemelidir. Toplumsallaştırılmadan önce özellikle küçük çocuklarla yan yana bırakılmamalı, yabancılara ilk etapta mesafeli olması sağlanmalıdır.


Neden Tercih Etmelisiniz?

Genlerinde bir iş köpeği olmasına rağmen, evcilleştirilmeye heveslidir, sadık ve sahibine aşık bir köpek olabilir. Küçük ve sevimli görünümleriyle çocuklu aileler için çok uygundur. Aktif yaşam tarzına sahip, zamanı yeterli bir kişi iseniz, sizin için keyifli bir dost, eğlenceli bir oyun arkadaşı, her yere kolayca götürebileceğiniz şirin bir oyuncak gibidir. Cana yakınlığı ve coşkusu ile pozitif enerji verir, stresinizi bertaraf eder!

Evcilim.Net

Merhabalar Sitemizi Ziyaretiniz ve Yorumlarınız İçin Çok Teşekkür Ederiz. Evcilim.Net sitesi olarak size en faydalı bilgileri sunmak bizim için bir onurdur.

Web site: www.evcilim.net

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

  1. En Popüler Yazılar
  2. Yorumlar

Takvim

« Mayıs 2018 »
Pzt Sal Çrş Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31