Üye Girişi Üye Ol

Hesabınıza Giriş Yapın

Kullanıcı Adı *
Şifre *
Beni Hatırla

Hesap Oluştur

(*) ile işaretli tüm alanları doldurunuz
Ad Soyad *
Kullanıcı Adı *
Şifre *
Şifre Tekrar *
E-Posta *
E-Posta Tekrar *
Doğrulama *
Reload Captcha

Bavyera Dağ Tazısı


Bavyera Dağ Tazısı

Bavyera Dağ Tazısı (yerel adı 'koklayarak iz süren tazı' anlamına gelen Bayerischer Gebirgsschweißhund) Almanya'nın Bavyera eyaletinde icat edilmiş bir cinstir. Rivayete göre; 1870'lerde dönemin aristokratlarından avcılığa meraklı Baron Karl-Bebenburg de Reichenhall için getirilen Hanover Hound cinsi av köpeğinin araziye uyum sağlayamaması üzerine 'Red Mountain Hound', 'Tiroler Bracke', 'Avustralya Black and Tan Hound' cinsi köpekler ile yapılan eşleştirilme neticesinde Bavyera Dağ Tazısı ortaya çıkmıştır.


Kilo: 20-25 kg
Boy: 47-52 cm
Renk: Hardal sarısı, geyik kırmızısı, kahve-siyah, bej
Köken: Almanya
Yaş: 10-12 yıl
Grup: Tazı, Av
Boyut: Orta

Bavyera Dağ Tazısı, Hanover Hound ırkının minyatür bir versiyonudur, ama dağlık arazi, avcılık için iyi donatılmış, daha çevik ve akıllıdır. Orta ebatlı hafif vücudunun arka kısmı daha yüksek, uzun kaslı bacaklara sahiptir. Göğüs uzun-orta genişlikte, hafifçe aşağı yönelir. Burun ağzı kaplayan katı çene ve dudaklar ile uzunca, kulakları düşük, orta büyüklüktedir. Kısa süre öncesine kadar yerel avcılıkta kullanılan bu yetenekli köpek AKC tarafından 1996 yılında tescil edilmiştir.

 


Sağlık Problemleri

Evcil olanlarında çok fazla sağlık problemi görülmez fakat avcılık hünerlerini sergilerken kendini kaybeden Bavyera Dağ Tazısı bu esnada çeşitli yaralanmalara, kırık ve çıkıklara maruz kalabilir. En yaygın sağlık sorunları Kalça-Eklem Displazisi, Ektropion, Kulak Enfeksiyonları, Progresif Retinal Atrofi ve Retina Displazi sayılabilir.

 

Yaşama Koşulları

Çok soğuk veya sıcak olmayan her iklimde yaşayabilir. Zorlu şartlara dayanıklıdır. Av peşinde koşmak için şartlanmış Bavyera Dağ Tazısı adeta dağlar, taşlar, ormanlar için yaratılmıştır. İyi bir av köpeği olmasının yanında, kentsel bir yaşama değil ama, kırsal alanda, bahçeli bir evde yaşamak için de uygundur.

 

Egzersiz İhtiyacı

Çok yoğun egzersize ihtiyaç duyar. Asla bir kulübeye tıkılıp kalamayacak bir köpektir. Sürekli hareket halinde olmak ister. Av işi olmasa bile günlük uzun yürüyüşlere çıkarılmalı, mutlaka2-3 saat hareket etmesi sağlanmalıdır.


Karakteri

- Bavyera Dağ Tazısı dengeli, güçlü ve atiktir.
- Son derece tutkulu, cesur ve inatçı bir izcidir.
- Çalışkandır ve yorulmak bilmez bir enerjiye sahiptir.
- Zekidir, kolay odaklanır, hedefe kitlenir.
- Sahiplerine taparcasına sadıktır.
- Çocuklar ve aile yakınlarıyla iyi geçinir.
- Erken dönemde eğitim verildiğinde mükemmel bir bekçi ve ev köpeği olur.


Bakımı

Bavyera Dağ Tazısı (Bavarian Mountain Hound) az bakım gerektiren bir cins olarak kabul edilir. Fazla tüy döken bir köpek değildir. Tüyleri zaman zaman fırçalanmalıdır ve iki ay içinde bir kez yıkamak gerekir. Kulakları kolayca enfekte veya tahriş eğilimindedir, düzenli olarak köpeğin disket kulaklarını temizlemek kesinlikle gereklidir. Diş ve tırnak kontrolleri de ihmal edilmemelidir.


Dikkat Etmeniz Gerekenler

Genellikle aile bireylerine uyum sağlar fakat nadiren agresif olanlarına da rastlanır. Küçük çocuklar ve hayvanlarla bir arada yalnız bırakılmamalıdır. Özellikle av esnasında formda olması için yemeklerini, akşamları günde bir kez vermek daha iyidir. Hiperaktif karakteri sıkıntıya gelmez, çok fazla havlama ve uluma sesi çok gürültücü olabilir.


Neden Tercih Etmelisiniz?

Bavyera Dağ Tazısı, kırsal bir mecrada yaşıyor veya sık sık tracking, av gibi aktiivitelerde bulunuyorsanız sizin için ideal bir köpektir. Mükemmel bir izci ve av arkadaşıdır. Çocuklu bir aile için de korumacı, mükemmel bir bekçidir, kuş uçurtmaz!

Evcilim.Net

Merhabalar Sitemizi Ziyaretiniz ve Yorumlarınız İçin Çok Teşekkür Ederiz. Evcilim.Net sitesi olarak size en faydalı bilgileri sunmak bizim için bir onurdur.

Web site: www.evcilim.net

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

  1. En Popüler Yazılar
  2. Yorumlar

Takvim

« Nisan 2018 »
Pzt Sal Çrş Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30