Üye Girişi Üye Ol

Hesabınıza Giriş Yapın

Kullanıcı Adı *
Şifre *
Beni Hatırla

Hesap Oluştur

(*) ile işaretli tüm alanları doldurunuz
Ad Soyad *
Kullanıcı Adı *
Şifre *
Şifre Tekrar *
E-Posta *
E-Posta Tekrar *
Doğrulama *
Reload Captcha

Bedlington Terrier

Bedlington Terrier

Bedlington Terrier kökeni en eski köpek ırklarından biridir. Erken Ortaçağ Dönemi'nde İngiltere-İskoçya sınırları arasında bulunan Northumberland/Bedlingtonshire anavatanı olarak bilinmektedir. Başlangıçta Tenis Tepesi/Rothbury Ormanı bölgesinde Rothbury Terrier olarak biliniyordu. Tilki, porsuk, sıçan ve su samuru gibi yaban avcılığında kullanılan Bedlington Terrier cinsi, 8 aylıkken yeteneklerini gösteren, yaşlılığında bile av izi sürebilen cesur avcılardı. Resmi olarak 1877 yılında onaylanan ırk günümüzde popüler bir ev köpeğidir.


Kilo: 7-11 kg
Boy: 41-44 cm
Renk:  Mavimsi gri, kızılımsı, açık kahve
Köken: İngiltere
Yaş:  12-14 yıl
Grup: Terrier
Boyut: Orta

Bedlington Terrier cinsinin, kuzudan farksız görünümü ile, bir köpek olduğunu anlamak bile zordur. Kemerli sırtı, kadifemsi çift katlı bukleli tüyleri, püsküllü düşük kulakları, sıkı yuvarlak hatları, küçük kafası, açık üçgenimsi şekilli gözleri karakteristik özellikleridir. Vücudu uzun düz göğüs ve kaburgaları kaslı ve şık, kuyruk orta uzunlukta ve sivridir. Yaylı yürüyüşü ile hızlı, çevik ve zariftir. Bedlington Terrier köpekler gerektiğinde rüzgar gibi dörtnala koşabilir.

 

Sağlık Problemleri

Bedlington Terrier cinsi köpeklerin 'Bakır Depolama Hastalığı' olarak bilinen ciddi bir kalıtsal karaciğer sorunu olabilir. Kalıtsal böbrek hastalığı, PRA, tiroit sorunları ve Retina Displazisi, Renal Kortikal Hipoplazi ,katarakt gibi göz problemlerine yatkındır. Distichiasis, Kalça Eklem Dizplazisi nadiren görülebilecek rahatsızlıklardır.


Yaşama Koşulları

Bedlington Terrier konforuna düşkündür, küçük ev veya bir apartman dairesinde rahatlıkla yaşayabilir. Doğal olarak ılıman iklimler onun için idealdir. Bahçede, kapıda yaşamak için uygun değildir.

 

Egzersiz İhtiyacı

Sakin mizaçlı Bedlington Terrier her köpek cinsi gibi hareket etme ve oyun ihtiyacındadır. Günde en az 1 saat zihinsel- fiziksel egzersiz yaptırmak sağlıklı gelişimi ve psikolojisi için çok faydalı olacaktır. Uzun bir yürüyüş ya da şiddetli bir boğuşma aktif olma ihtiyacını karşılar.


Karakteri

- Bedlington Terrier akıllı uyanık, neşeli ve girişken bir aile petidir.
- Uyumlu, sakin, rahat, sahibine bağlı, itaatkar ve sosyaldir.
- Çocuklarla, sahibiyle her zaman saatlerce oyun oynamaya hazırdır.
- Dostane davranışlar ve güvene dayalı arkadaşlık kurabilir.
- Bir yabancının tehdit eylemlerini algılamak hususunda oldukça hızlıdır.
- Diğer evcil hayvanlarla da iyi geçinebilir fakat sokakta yabancıları tehdit olarak algılar.
- Başkalarını aldatmak yeteneği sanat rütbesine yükselmiş zeki bir oyuncudur.
- Aslında şirin kuzu görünümünün altında çevik, korkusuz ve tutkulu bir köpek vardır.
- Merakını uyaran her sinyale karşı fazla havlamaya eğilimlidir.


Bakımı

Yoğun tüyleri, çabuk büyür, fazla tüy dökmez fakat 1-1,5 ayda bir kırpmak, tıraşlamak gerekir. Gün aşırı yada haftada 2-3 kez tüyleri fırçalanmalıdır. Rutin göz, kulak, ayak, tırnak kontrolleri yapılmalı, temiz tutulmalıdır. Çok fazla yıkanmamalı, ayda bir veya gerektiğinde banyo yapılmalıdır.


Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bedlington Terrier, zorlu ve inatçı olabilir, ama tercihen gıda ödülleri ile, iyimser ve ikna edici itaat eğitimine iyi cevap verir. Yabancılara, özellikle köpeklere karşı saldırgan olabilir. Üstelik bu şiddetli savaşçı ölümüne mücadele edecek cesarete sahiptir. Halka açık yerlerde tasmasız gezdirilmemesi önerilir. Coşkulu bir kazıcıdır, bahçede fırsat bulursa kaçış planları yapabilir.

Eğer bütün gün çalışmak, onu yalnız bırakmak zorunda kalacaksanız ve yakın komşularınız varsa Bedlington Terrier, sizin için iyi bir seçenek değildir. Hiç susmadan saatlerce havlayabilir. Aynı sebepten dolayı, asla denetimsiz, kendi bahçesinde dışarıda bırakılmamalıdır. Avcılık, iz sürme genlerinin olduğu unutulmamalıdır.


Neden Tercih Etmelisiniz?

Bedlington Terrier aşırı delişmen değildir, çocuklu aileler içinde ideal bir köpektir. Erken yaşlardan itibaren doğru eğitim ile, o da diğer ev hayvanları ile iyi geçinir. Oldukça sakin, hafif ve yumuşak mizacı vardır. Kuzu görünümlü aslan yürekli bu sevimli köpek, sadakat ve sevgisiyle yaşamı boyunca en iyi arkadaşınız olacaktır.

Son Düzenlenme Çarşamba, 25 May 2016 14:48
Evcilim.Net

Merhabalar Sitemizi Ziyaretiniz ve Yorumlarınız İçin Çok Teşekkür Ederiz. Evcilim.Net sitesi olarak size en faydalı bilgileri sunmak bizim için bir onurdur.

Web site: www.evcilim.net

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

  1. En Popüler Yazılar
  2. Yorumlar

Takvim

« Mayıs 2018 »
Pzt Sal Çrş Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31