Üye Girişi Üye Ol

Hesabınıza Giriş Yapın

Kullanıcı Adı *
Şifre *
Beni Hatırla

Hesap Oluştur

(*) ile işaretli tüm alanları doldurunuz
Ad Soyad *
Kullanıcı Adı *
Şifre *
Şifre Tekrar *
E-Posta *
E-Posta Tekrar *
Doğrulama *
Reload Captcha

Belçika Groenendael

Belçika Groenendael

Belçika Groenendael, Lakenoa, Malinois ve Tervuren gibi çeşitleri de olan Belçika Çoban Köpeği ırkına ait bir varyanttır. Öncelikle hepsi tüy ve renk uzunluğunda farklı olsa da FCI sınıflamasına göre tüm bu köpekler tek bir cinse (Belçika Çoban Köpeği ırkına) aittir. Bazı ülkelerde örneğin Amerika'da sadece Gryunendal 'Belçikalı Çoban' olarak kabul edilir. 

1900'lü yıllarda Belçika'dan Amerika'ya getirilen bu değerli ırkın temsilcileri 1960'lardan sonra tüm dünyada popüler olmaya başlamıştır.


Kilo: 18-34 kg 
Boy: 56-66 cm
Renk: Siyah
Köken: Belçika
Yaş: 13-14 yıl
Grup: Çoban
Boyut: Büyük

Belçika Groenendael diğer çoban köpeği varyasyonları ile karşılaştırıldığında bazı farklılıklar gösterir. Genellikle "yumuşak" mizaç ve daha az belirgin çalışma aktivitesine sahiptir. Daha uzun sık dokulu siyah kürkü, boyun, bacak, kuyruk ve karın kısmında daha uzun tüylüdür. Akıllı yüz ifadesi, dik kulakları, kare şekilli vücudu ile çarpıcı ve sofistike görünümlüdür. Zahmetsiz, yorulmaz ve kusursuz yürüyüşü vardır ve farklı olarak düz bir daire içinde hareket etme eğilimindedir.


Sağlık Problemleri

Belçika Groenendael diğer birçok büyük köpek cinsleri gibi Kalça-Dirsek Displazisi, Progresif Retinal Atrofi (PRA), Epilepsi, Hipotiroidizm gibi sorunlara duyarlıdır. Alerji ve cilt tahrişlerine eğilimlidir.


Yaşama Koşulları

Fazla sıcak olmayan Ilıman iklimler, çoban köpeği dalında ihtisas sahibi Belçika Groenendael için son derece idealdir. Evde beslenebilecek bir köpek değildir, bahçeli, gezinebileceği yeterli alanı bulunan mekanlar onun için uygundur.


Egzersiz İhtiyacı

Belçika Groenendael atletik, çevik, zarif ve şık görünümünü koruyabilmek için düzenli spor yapmalıdır. Yüksek enerjili Groenendael, hızlı koşu, yürüyüş, inter aktif oyunlar gibi fiziksel egzersizler yanında zihinsel (gelişmiş itaat, çeviklik, spor, görev gibi) zihinsel egzersizlere de ihtiyaç duyar.


Karakteri

- Koruma içgüdüleri gelişmiş, gözlemci, dikkatli, temkinli köpeklerdir.
- Son derece zeki ama dik kafalı, agresif, zorlu bir cinstir.
- Akıllı ve çok yönlüdür, iyi bir eğitim ile neredeyse her şeyi yapabilir.
- Erken dönemlerde sosyalleştirilemezse kavgacı ve saldırgan özellikler gösterebilir.
- Baskın karakterlidir kendi cinsi bile olsa başka köpeklere tahammülü pek yoktur.
- İtaatkar ve asil bir bekçi köpeğidir.


Bakımı

Belçika Groenendael yılda iki kez yoğun tüy dökme eğilimindedir. Yıl boyunca da tüy dökmeye devam eder. Bu da ölü tüyleri uzak tutmak için hemen her gün taramak ve fırçalama yapmayı gerektirir. Ayda bir iki kez veya gerektiğinde banyo yaptırılabilir. Obezite tehlikesine karşı sık beslenmemelidir. Sabah akşam uygun köpek maması vermek yeterlidir. Kulak, göz gibi hassas bölgeler temiz tutulmalı, 2-3 haftada bir de tırnak kontrolleri yapılmalıdır.


Dikkat Etmeniz Gerekenler

Aktif yapısının köreltilmemesi gerekir. Belçika Groenendael yapacak hiç bir şey olmadan tembelli yapacak bir köpek değildir. Hareketsizlik ve yalnızlık onu bıkkın, sinirli obsesif davranışlara eğilimli hale gelir. Ayrıca, mükemmel bekçi olan yapısı, zekası ve öğrenme yeteneğinden yararlanmak için erken yaşlardan itibaren sosyalleştirilmelidir. Bu köpek ava yönelik güçlü bir içgüdü ile genellikle kedi ya da diğer küçük kürklü hayvanları kovalama potansiyelindedir.


Neden Tercih Etmelisiniz?

Groenendael bağımsız bir doğa sergiler fakat insan ailesi için son derece koruyucudur. Bu cins bir bekçi ev köpeği için mükemmel bir seçimdir. Çiftliklerde hayvan gütme işlerinde de atik, dikkatli koruma görevini başarıyla yerine getirebilir.

Son Düzenlenme Perşembe, 26 May 2016 17:41
Evcilim.Net

Merhabalar Sitemizi Ziyaretiniz ve Yorumlarınız İçin Çok Teşekkür Ederiz. Evcilim.Net sitesi olarak size en faydalı bilgileri sunmak bizim için bir onurdur.

Web site: www.evcilim.net

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

  1. En Popüler Yazılar
  2. Yorumlar

Takvim

« Nisan 2018 »
Pzt Sal Çrş Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30