Üye Girişi Üye Ol

Hesabınıza Giriş Yapın

Kullanıcı Adı *
Şifre *
Beni Hatırla

Hesap Oluştur

(*) ile işaretli tüm alanları doldurunuz
Ad Soyad *
Kullanıcı Adı *
Şifre *
Şifre Tekrar *
E-Posta *
E-Posta Tekrar *
Doğrulama *
Reload Captcha

Belçika Laekenois

Belçika Laekenois

Belçika Laekenois, Gryunendal, Malinois ve Tervuren kuzenleriyle birlikte 'Belçika Çoban Köpeği' ortak ırkı altındaki bir cinstir. Chien De Berger Belge olarak da bilinen Laekenois, 1891 yılında Belçika tarafından kayıt altına alınan, en eski ve nadir çoban ve koruma köpeğidir. Güçlü, çevik ve hayat dolu, Laekenois ( "Lak-in-wah" telaffuz edilir) ismini Belçika'nın Laeken bölgesinden almıştır.


Kilo: 25-30 kg
Boy: 60-66 cm
Renk: Kahve, kızılımsı, siyah lekeli
Köken: Belçika
Yaş: 12-14 yıl
Grup: Çoban, bekçi
Boyut: Büyük

Belçika Laekenois, beden ve mizaç açısından Belçika Çoban Köpeği grubu ile özdeş ama kürk (renk, doku ve uzunluğu) bakımından farklıdır. Kahverengi sık dokulu düzensiz kürkü, karmakarışık, kaba bir görünüm arz ederken grimsi renklere, kızıl veya açık kahverengi tüm tonları, burun ve kuyruk üzerinde siyah izleri ile kabul edilebilir standartlarıdır. Kare biçimli orantılı vücut yapısı kaslı, çevik ve sağlam görünümlüdür.  


Sağlık Problemleri

Genellikle sağlıklıdır, fakat tüm ırklar gibi bazı sağlık sorunları olabilir. Alerji, cilt tahrişleri Eklem-Kalça Displazisi, Obezite, göz ve kulak problemleri nadiren görülebilir.


Yaşama Koşulları

Ilıman iklimler Belçika Laekenois için idealdir. Ev ve apartman hayatı ona göre değildir. Enerjik ve özgür doğası gereği geniş bahçeli bir ev veya çiftlik onun için biçilmiş kaftandır.


Egzersiz İhtiyacı

Çok aktif ve enerjik olan Belçika Laekenois ilgisiz ve yalnız bırakılmaya gelmez. Düzenli hareket etmesi sağlanmalı, çeşitli aktif oyunlarla spor yapması sağlanmalıdır. Fiziksel olduğu kadar zihinsel egzersizler ile de yetenekleri ortaya çıkarılmalıdır.


Karakteri

- Belçika Laekenois efendisinin canını, malını hayatı pahasına korur.
- Sevecen, uyanık ve akıllı köpeklerdir.
- Son derece güçlü koruyucu içgüdüleri ile hareket eder.
- Ciddi, kuşkucu ve dikkatlidir.
- Yabancı canlılara karşı temkinlidir, fakat dost bildiklerine sevgi gösterir.
- Sosyalleştirilmez ise saldırganlık gösterebilir.
- Sportif yapısı, çalışkan karakteri ile her zaman göreve hazırdır.
- Bazen yaramaz bir çocuk gibi oynarken bazen utangaç ve sessiz olabilir.


Bakımı

Haftalık düzenli bakım öncesinde, ara sıra banyo temiz ve iyi görünümlerini korumak için yapılmalıdır. Güçlü hızlı büyüyen tırnakları, aşırı büyüme, yarılma ve çatlamasını önlemek için bir tırnak kesme makinesi veya törpü ile düzenli olarak kesilmiş olmalıdır. Kulaklarındaki toz, kir birikimi bir enfeksiyona neden olabilir düzenli olarak kontrol edilmelidir. Dişler düzenli olarak fırçalanmalıdır. Köpek boyutuna bağlı olarak hayatlarının çeşitli aşamalarında ihtiyaç duyacağı kadar köpek maması verilmelidir.


Dikkat Etmeniz Gerekenler

Laekenois köpek cinsleri baskın bir koruma içgüdüsüne sahiptir, doğal olarak tehlike olarak görebileceği her canlıya saldırabilir. Birlikte büyüdüğü canlılara düşmanlık sergilemez fakat yabancılara müsamaha göstermez; Dikkatli olunmalı, halka açık yerlerde, tasmasız, serbest bırakılmamalıdır! Yoğun egzersiz ihtiyacı karşılanmazsa hareketsizlikten vücut sağlığı ve psikolojisi bozulabilir.


Neden Tercih Etmelisiniz?

Belçika Laekenois nadir bulunan bir bekçi-koruma köpeği, iyi bir av arkadaşı, sadık bir dost olarak tüm ailenizin sevgilisi olabilecek zeka, yetenek ve duyarlılık donanımlarına sahiptir. Bahçeli büyük bir ev veya çiftlikte ikamet ediyorsanız sevdikleriniz ve sizin için ideal bir muhafız olacaktır.

Evcilim.Net

Merhabalar Sitemizi Ziyaretiniz ve Yorumlarınız İçin Çok Teşekkür Ederiz. Evcilim.Net sitesi olarak size en faydalı bilgileri sunmak bizim için bir onurdur.

Web site: www.evcilim.net

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

  1. En Popüler Yazılar
  2. Yorumlar

Takvim

« Mayıs 2018 »
Pzt Sal Çrş Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31