Üye Girişi Üye Ol

Hesabınıza Giriş Yapın

Kullanıcı Adı *
Şifre *
Beni Hatırla

Hesap Oluştur

(*) ile işaretli tüm alanları doldurunuz
Ad Soyad *
Kullanıcı Adı *
Şifre *
Şifre Tekrar *
E-Posta *
E-Posta Tekrar *
Doğrulama *
Reload Captcha

Belçika Malinois

Belçika Malinois

Belçika Malinois, Belçika'nın yerel köpek ırkı 'Belçika Çoban Köpeği' ırkı içinde ayrı bir tür olarak değerlendirilir. Askeri işler, arama ve kurtarma çalışmaları için yadsınamaz becerileri sayesinde Birinci Dünya Savaşı'nda seferber edilen Belçika Çoban Köpekleri, çok yönlülüğü ve çalışkan doğası ile bilinir. Genel fiziksel yapı ve karakter olarak ortak özellikler gösteren Malinois, kürk yapısı ve bazı yetenek farklılıkları ile ayrılır. Malinois, koruma köpeği ve savunma amacı ile verilen eğitime çok iyi cevap verir.


Kilo: 29-34 kg
Boy: 61-66 cm
Renk: Kahve, maun
Köken: Belçika
Yaş: 12-14 yıl
Grup: Çoban
Boyut: Büyük 

Belçika Malinois köpek cinsi, diğer soydaşları (Laekenois,Tervuren, Groenendael) türlerinden farklı olarak kısa, sık, kahverengi/maun tonlarındaki tüylere sahiptir. Kulak, burun ve kuyruk siyah maskeli, gölgelidir. Genel yapısı, diğer Belçika Çoban köpekleri gibi kare şekilli, sağlam yapılı, dik üçgen kulaklı, badem şekilli koyu renk gözlü, güçlü çenelidir. Günümüzde de Polis ve güvenlik hizmetlerinde görev verilen yetenekli köpeklerdir.


Sağlık Problemleri

Belçika Malinois cinsi köpekler, ortalama12 yıllık ömürlerini sağlıklı olarak tamamlayan ender ırklardandır. Soydaşlarında da olduğu gibi nadiren rastlanabilecek köpek hastalık ve rahatsızlıkları olabilir. İlerleyen yaşlılık dönemlerine doğru Kalça-dirsek Displazisi, Pannus, PRA (progresif retinal atrofi), Katarakt gibi problemler yaşayabilir.


Yaşama Koşulları

Aşırı sıcak ve soğuk olmayan her iklimde yaşayabilir. Çok aktif ve enerjiktir, dolayısıyla ev içi hayata değil, büyük, geniş bahçeli ikametlere uygundur.


Egzersiz İhtiyacı

Belçika Malinois fazlasıyla enerjik, hareketli, sportif yapılıdır. Mutlaka uzun yürüyüşlere çıkarılmalı, fiziksel ve zihin geliştirici oyunlarla enerjisini atması sağlanmalıdır.

 

Karakteri

- Çok dikkatli bir gözlemcidir, yüz ifadeleri ve vücut dili okumada ustadır.
- Baskın karakterlidir, eğitime direnç gösterebilir.
- Çok atiktir, yıldırım hızlı refleksleri ve reaksiyonları vardır.
- Sadık, muhafazakar bir görev köpeğidir.
- Yabancılara çekimser, şüpheci yaklaşır.
- Sahibine çok bağlanır, yalnızlık ve ilgisizlikten hoşlanmaz.
- Sosyalleştirilmemiş Belçika Malinois, saldırgan davranışlar gösterebilir.


Bakımı

Belçika Malinois cinslerinin kısa ve yoğun tüyleri çok fazla dökülmez. Her ne kadar çok fazla bakım istemese de sağlıklı bir kürk ve cilt için her gün düzenli taranmalı ve fırçalanmalıdır. Çok sık olmamak kaydıyla ayda bir veya gerektiğinde yıkanabilir. Rutin tırnak, kulak, göz kontrolleri 10-15 günde bir yapılmalıdır. Düzenli beslenmeli, günde 2 öğünden fazla yemek verilmemelidir.


Dikkat Etmeniz Gerekenler

Belçika Malinois dominant karakterlidir, eğitime direnç gösterecektir. Bu akıllı köpeği eğitmek için tatlı-sert, profesyonel bir yol izlenmelidir. Daha önce köpek eğitimi konusunda tecrübesi olmayanlar için zor bir deneyim olabilir. Sosyalleştirilmeye en erken yavru döneminde başlanmalı ve dış mekanlarda, halka açık yerlerde kontrol altında tutulmalıdır.


Neden Tercih Etmelisiniz?

Akıl, dikkat, hız yetenekleri ile donanımlı bir Belçika Malinois sahiplenmek her şeyden önce gurur verici olabilir. Evinizde, sokakta sadakati ile yanınızdan ayrılmayacak, sizi ve ailenizi her zaman güvende hissettirecek bir bodyguard bulundurmak hoşunuza gidecektir.

Evcilim.Net

Merhabalar Sitemizi Ziyaretiniz ve Yorumlarınız İçin Çok Teşekkür Ederiz. Evcilim.Net sitesi olarak size en faydalı bilgileri sunmak bizim için bir onurdur.

Web site: www.evcilim.net

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

  1. En Popüler Yazılar
  2. Yorumlar

Takvim

« Nisan 2018 »
Pzt Sal Çrş Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30