Üye Girişi Üye Ol

Hesabınıza Giriş Yapın

Kullanıcı Adı *
Şifre *
Beni Hatırla

Hesap Oluştur

(*) ile işaretli tüm alanları doldurunuz
Ad Soyad *
Kullanıcı Adı *
Şifre *
Şifre Tekrar *
E-Posta *
E-Posta Tekrar *
Doğrulama *
Reload Captcha

Belçika Tervuren

Belçika Tervuren

Belçika Tervuren 'Chien de Berger Bej' olarak Belçika yerelinde bilinen en eski Çoban Köpeği grubundandır. Fiziksel yapısıyla, mizacı ile özdeş olsalar da tüy-kürk yapıları birbirinden farklıdır. Dört ayrı sınıfta kategorize edilen Belçikalılar zarif ama kaslı bir çerçeve de gururla taşınan baş, dikkatli, akıllı tavırlar ve doyumsuz çalışma gücü ile karakterize edilir.

  • Belçika Groenendael (uzun tüylü, siyah)

  • Belçika Tervuren (uzun tüylü, kahverengi / maun)

  • Belçika Malinois (kısa tüylü, kahverengi / maun)

  • Belçika Laekenois (düzensiz, sert tüylü, kahverengi)

 

Kilo: 25-30 kg
Boy: 60-66 cm
Renk: Kahve/Maun
Köken: Belçika
Yaş:  12-14 yıl
Grup: Çoban
Boyut: Büyük

Belçika Terv köyünden ismini alan kırsal kökenli Tervuren, uzun kahverengi-maun renkli kürkü, boynunda sportif "yakalık" gibi duran aksesuar tüyleri ile soydaşlarından ayrılır. AKC tarafından 1959 yılında, 'Belçika Çoban Köpeği' olarak gösterilen Belçika Tervuren, aynı yıl, ayrı ırk statüsüne alınmıştır.

 

Sağlık Problemleri

Çoğunlukla sağlıklı olan Tervuren cinsi köpekler normal şartlarda 12-15 yıl yaşayabilir. Yine de nadir de olsa diğer köpek ırklarında da görülen Eklem-Kalça Displazisi, PRA, Epilepsi, Katarakt, Obezite gibi rahatsızlıklar yaşayabilir.


Yaşama Koşulları

Ilıman iklimler, aşırı sıcak ve soğuk hariç her ülke ve bölge de yaşayabilir. Evde beslemek için uygun değildir. Bahçeli, dış alanı olan bir ev veya çiftlikte daha sağlıklı ve mutlu olacaktır.


Egzersiz İhtiyacı

Tervuren en atletik, sporcu Belçikalı Çoban Köpeği türüdür. Mutlaka aktif ve dinamik oyunlarla vakit geçirmeli, düzenli olarak her gün uzun yürüyüşlere çıkmalıdır.


Karakteri

- Belçika Tervuren bir çoban köpeği ve çok yönlü bir işçidir.
- İstihbarat, cesaret, uyanıklık ve özveri tanımları öz niteliklerini yansıtır.
- Açıkça saldırgan olmadan da efendisinin canını, malını korur.  
- Eğitim söz konusu olduğunda, dikkatli, özenli, mükemmel bir dinleyicidir.
- Genellikle komuta altında değilken sürekli hareket halindedir.
- Doğru iletişim kanalları ile mizahi yeteneklerini gösterirler.


Bakımı

Uzun tüylerini korumak ve canlılığını muhafaza etmek için her gün düzenli taranmalı ve ölü tüylerden kurtulması sağlanmalıdır. Gerektiğinde veya ayda bir yıkanmalıdır. Tırnakları hızlı büyür, haftada bir kesilip, törpülenmelidir. Göz, diş ve kulak kontrolleri haftalık olarak kontrol edilip temizliği yapılmalıdır.


Dikkat Etmeniz Gerekenler

Onların zeka ve yüksek aktivite düzeyindeki ihtiyaçlarını anlamak daha az yaratıcı bir birey için sorun olabilir. Sahipleri ile aralarında yakın bir beraberlik ve diyalog kurma gereksinimi yaşayan Belçika Tervuren kulübesinde tek başına uzun zaman geçirecek bir köpek değildir. Yalnız bırakılmamalı, spor ve yaratıcı egzersiz yaptırılarak, ona yeterli zaman ayrılmalıdır.


Neden Tercih Etmelisiniz?

Yoğun çalışan biri iseniz, ilgilenecek zamanınız yok ise Tervuren kesinlikle size uygun biri değildir. Bu enerjik, akıllı ve insan dostu, sadık köpekler için hayatınızda iyi bir yer açmalısınız. Karşılığında o da size büyük bir içtenlikle dostluğunu, sevgisini, sadakatini sunacaktır.

Evcilim.Net

Merhabalar Sitemizi Ziyaretiniz ve Yorumlarınız İçin Çok Teşekkür Ederiz. Evcilim.Net sitesi olarak size en faydalı bilgileri sunmak bizim için bir onurdur.

Web site: www.evcilim.net

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

  1. En Popüler Yazılar
  2. Yorumlar

Takvim

« Mayıs 2018 »
Pzt Sal Çrş Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31