Üye Girişi Üye Ol

Hesabınıza Giriş Yapın

Kullanıcı Adı *
Şifre *
Beni Hatırla

Hesap Oluştur

(*) ile işaretli tüm alanları doldurunuz
Ad Soyad *
Kullanıcı Adı *
Şifre *
Şifre Tekrar *
E-Posta *
E-Posta Tekrar *
Doğrulama *
Reload Captcha

Bergamasco Çoban Köpeği

Bergamasco Çoban Köpeği

Bergamasco, 2000 yıllık köklü geçmişi ile İtalyan Alpleri boyunca yerleşik, Bergamo bölgesinde yaygın olduğu için de Bergamasco adını almış antik bir çoban köpeğidir. Benzer Orta Avrupa köpekleri Fransız Briard Shepherd, İtalyan Maremma, Polonyalı Bouvier des Flandres gibi, Asya kökenli türlerin Doğu'dan Avrupa'ya getirilişinin kanıtıdır.

Fenikeli tüccarların izlediği ticaret yolları üzerinde İran Irak Zagros Dağları civarındaki küçükbaş hayvan yetiştiricileri aracılığı ile Avrupa'ya taşınmış Bergamasco cinsinin, Tibet Terrier'i Puli, Komondor gibi uzak akrabalarıyla benzer görünüm ve özellikleri dikkat çekicidir. Fakat Bergamasco, safkan özellikleri korunmuş nadir ırklardan biridir.


Kilo: 32-38 kg
Boy: 54-62 cm
Renk: Siyah, gri varyantlar
Köken: İtalya
Yaş: 13-15 yıl
Grup: Çoban
Boyut: Orta

Bergamasco köpek cinsleri, koyun ve keçiye benzer, yerleri paspaslayan, ağır keçeleşmiş dreadlook stili Rastafari tüyleri ile karakterizedir. Omurgadan başlayan shaggy tüyler 6 yaşına geldiğinde yerleri süpürüyor olur ve büyümeye devam eder. Tüy renkleri de doğada ve koyun sürüsü arasında kamuflaj görevini üstlenir. Gözleri kaplayan kalın saç perdesinin ise işlevsel bir amacı vardır; Dağlarda, karda yansıyan güneş ışınlarından gözlerinin kamaşmasını önlemek!

Rustik görünüme sahip, kompakt ve ahenkli bir orta boy köpektir. Büyükçe bir baş, sağlam ve ağır kemikler, masif ve güçlü omuzları ile atletik bir vücuda sahip Bergamasco, o hantal görünüşlü kürküne rağmen çevik, hareketli ve dengelidir. Tüy perdesinin arkasında kalan gözleri büyük, oval, eğik ve kürk renklerine uygun, çoğunlukla koyu tonlardadır. Kulaklar yumuşak, incedir ve yüzün iki tarafında (kafa namlu uzunluğunun yarısı kadardır) ve de sarkıktır.

 

Sağlık Problemleri

Çok sert iklim koşullarına adapte olmuş genleri hiç bir genetik hastalık taşımaz. Son derece sağlıklı olmakla beraber, her köpek cinsinde görülebilecek problemler yaşayabilir.

 

Yaşama Koşulları

Yüzlerce yıl çoban köpekliği yapan Bergamasco işi gereği açık havada, soğuk iklimlerde yaşamaya alışmış bir görev köpeğidir. Apartman, ev içi yaşamına uyabilmesi zordur. Çiftlikler, kır evleri gibi özgür yaşam alanlarında mutlu olacaktır.


Egzersiz İhtiyacı

Orta seviyede enerji ihtiyacı olan Bergamasco gerektiğinde kullanmak üzere gücünü idareli kullanmayı bilir. Günlük uzun bir yürüyüş, koyun gütme ya da çocuklarla bir boğuşma, mutlu bir Bergamasco için gerekli olan yeterli egzersizdir.


Karakteri

- Bergamasco ruhunda güçlü bir koruyucu içgüdüsü olan uyanık bir bekçi vardır. 
- Mesleği gereği konsantrasyon ve psikoloji için örnek yeteneklere sahiptir.
- Doğal olarak inatçıdır ve görevini bitmiş sayana dek kararlılıkla sürdürür.
- Cesur ve ataktır ama nedensiz agresif değildir, çok zekidir.
- Sahibine samimi ve çok sadık, yabancılara ise kuşkuyla davranır, ancak herhangi bir saldırganlık göstermez.
- Güçlü bir sesi olmasına rağmen gereksiz havlamaz, genelde sessiz ve sakin bir yol arkadaşıdır.


Bakımı

Bergamasco Çoban Köpeği kürkünün bakımı ilk etapta pek çok insanı korkutsa da aslında sanılanın aksine çok kolaydır. 1 yaşına kadar yumuşak olan tüyleri giderek kabalaşır ve karmaşık yün çilesi gibi görünmeye başlar. Uzadıkça arapsaçı gibi keçeleşen kürkü pek tüy dökmez. Yılda 1-3 kez veya gerektiğinde yıkamak yeterlidir ancak fırçalanmamalıdır, sadece güneşte kurumaya bırakılabilir.

Bergamasco Çoban Köpeği'nin gelişimini tamamlamak için dengeli ve zengin bir beslenme programına ihtiyacı vardır. Ona çiğ kırmızı et, sebze, pilav veya makarna gibi yiyeceklerden oluşan öğünler hazırlayabilir ya da endüstriyel halde özel olarak uyarlanmış gıdalar da verebilirsiniz.


Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bergamasco, güçlü bir iş ahlakı ile görevini yapan, kendi sorunları çözmek için uzmanlaşan akıllı ve bağımsız bir köpektir. Bazen bu köpekler çok inatçı ve huysuz olabilir. Onun yeteneklerini deşifre etmek ve doğru yönlendirmek için erken dönemde, sahibi ile arasında kuracağı dostluk ve sevgi bağına gereksinimi vardır. Yabancılara karşı kendi doğal güvensizlik duygularının olumsuz etkisini azaltmak için doğru iletişim ile eğitim verilmelidir.


Neden Tercih Etmelisiniz?

Bergamasco hane içinde her kişi ile bağımsız ilişkiler kurmak ve geliştirmek için girişken tavırlı bir köpektir. Çocuklar ve diğer evcil hayvan cins temsilcileri ile çok sabırlı ve nazik bir şekilde bir arada yetiştirilebilir. Açık havada, hemen her yerde yaşayabilir, bakımı kolaydır.

Çoban köpeği olarak ata mesleğini icra edebileceği pek fazla alanı kalmayan bu yetenekli köpek, çalışkanlığı ve koruma içgüdüsü ile mükemmel bir bekçi ve arkadaş olarak ailenize refakat edebilir.

Evcilim.Net

Merhabalar Sitemizi Ziyaretiniz ve Yorumlarınız İçin Çok Teşekkür Ederiz. Evcilim.Net sitesi olarak size en faydalı bilgileri sunmak bizim için bir onurdur.

Web site: www.evcilim.net

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

  1. En Popüler Yazılar
  2. Yorumlar

Takvim

« Mayıs 2018 »
Pzt Sal Çrş Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31