Üye Girişi Üye Ol

Hesabınıza Giriş Yapın

Kullanıcı Adı *
Şifre *
Beni Hatırla

Hesap Oluştur

(*) ile işaretli tüm alanları doldurunuz
Ad Soyad *
Kullanıcı Adı *
Şifre *
Şifre Tekrar *
E-Posta *
E-Posta Tekrar *
Doğrulama *
Reload Captcha

Bernese Dağ Köpeği


Bernese Dağ Köpeği

Bernese Dağ Köpeği, 2000 yıl öncesinde Romalı askerlerce işgal edilen İsviçre’ye getirilen Mastiff veya Roman Molos köpekleri ile yerel köpeklerin kaynaşmalarından türemiş bir cins olduğu yönünde çeşitli spekülasyonlar olsa da, soyu korunarak tescillenmiştir. 18, yüzyılda çiftçiler yanında süt sığırları gütme, sürüş ve pazara araba çekme gibi işlerde çalışan Bernese köpekler, bugün hala İsviçre’nin bazı köylerinde çiftçilerin yanında bekçilik ve sürücülük yapmaktadır.


Kilo:38-50 kg
Boy: 61-71 cm
Renk: Siyah, Beyaz, Pas rengi kombinasyonu.
Köken: İsviçre 
Yaş:  8-10 yıl
Grup: İş, arkadaş köpeği
Boyut: Büyük

Aristokrat görünümlü Bernese Dağ Köpeği; Appenzeller Sennenhund, Entlebucher Sennenhund ve Büyükşehir Swiss Mountain cinsleri ile birlikte İsviçre'nin en eski ve özel 4 dağ köpeği türlerinden biridir. Benzer özellikler taşımasına rağmen , uzun, ipeksi tüyleri ile farklıdır. Son derece güçlü ve büyük olan Bernese' nin, uzun, yumuşak, kalın, parlak ve hafif dalgalı tüyleri genellikle siyahtır. Göz çevresi, yüz, göğüs ve pençelerinde kırmızı beyaz yamalar bulunur. Beyaz göğüslü kürk İsviçre bayrağına benzerliğinden ötürü "İsviçre Haçı" adını da alır.


Sağlık Problemleri

Soğuk havalarda büyüyen bu cesur köpek, 8 ile 10 yıl arası ile diğer cinslere göre çok kısa ömürlüdür. Genel olarak dayanıklı ve sağlıklı olmakla birlikte HD, tümörler, tiroit problemleri, deri alerjileri gibi birçok hastalık Bernese Dağ Köpeği' ni etkileyebilir. 

Yaşama Koşulları

Bernese soğuk havalara alışık son derece dayanıklı bir köpektir. Çok yönlü, çalışkan bu çiftçi köpekleri zorlu koşullarda da evde de yaşayabilir. Fakat çok küçük mekanlar için tavsiye edilmez, bahçeli bir ortam onun için daha uygundur. Çok sık dokulu kürkü nedeni ile aşırı sıcaklara maruz kalmayı sevmez.


Egzersiz İhtiyacı

Orta derecede enerji ihtiyacı olan Bernese düzenli olarak yürüyüşlere çıkmaya ve aktif oyunlarla spor yapmaya ihtiyaç duyar.


Karakteri

- Genelde sakindir, durup dururken agresifleşip sinirlenmez.
- Cesur, korumacı, atak, dengeli ve hassastır. 
- Sadece kendi sahibine bağlı değildir, aynı ilgiyi gördüğü her aile bireyine yakınlık ve itaat gösterir.
- Akıllı ve uyumludur, eğitime iyi cevap verir, kolay öğrenir.
- Neşelidir fakat ilgisizliğe tahammülü yoktur.
- Özgürlüğüne son derece düşkündür, kaçma girişimlerinde bulunabilir.


Bakımı

İlkbahar ve sonbaharda daha sık olmak üzere, tüy dökme bol olmasına rağmen, bakım için gereksinimleri çok karmaşık değildir. Haftada bir iki kez taramak, gerektiğinde yıkamak yeterlidir. Rutin göz, kulak, tırnak bakımları da kontrol edilmelidir.


Dikkat Etmeniz Gerekenler

Gelişimi biraz yavaştır ama olgunluğa eriştiğinde iri yapılı Bernese küçük çocuklu aileler için pek uygun olmayabilir. Çok saldırgan olmasa da sürü içgüdüsü, hareket eden şeyler veya çocuklar için bir tehlike oluşturabilir, istemeden de olsa zarar verebilir. Her köpek gibi, erken dönemde verilen pozitif bir eğitimle sosyalleştirilmesi gerekir.


Neden Tercih Etmelisiniz?

Kendine güvenir, iyi bir arkadaştır ve korkusuzdur. Çocuklar ve diğer hayvanlarla çok iyi geçinmeyi öğrenebilir. Sahibiyle ve çocuklarla oyun oynadığında ailenin bir parçası olmaktan çok mutludur. Çok iyi bir bekçi köpeği olarak sizi ve ailenizi koruyacak iyi huylu bir köpektir. 

Son Düzenlenme Pazar, 18 Eylül 2016 18:39
Evcilim.Net

Merhabalar Sitemizi Ziyaretiniz ve Yorumlarınız İçin Çok Teşekkür Ederiz. Evcilim.Net sitesi olarak size en faydalı bilgileri sunmak bizim için bir onurdur.

Web site: www.evcilim.net

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

  1. En Popüler Yazılar
  2. Yorumlar

Takvim

« Nisan 2018 »
Pzt Sal Çrş Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30