Üye Girişi Üye Ol

Hesabınıza Giriş Yapın

Kullanıcı Adı *
Şifre *
Beni Hatırla

Hesap Oluştur

(*) ile işaretli tüm alanları doldurunuz
Ad Soyad *
Kullanıcı Adı *
Şifre *
Şifre Tekrar *
E-Posta *
E-Posta Tekrar *
Doğrulama *
Reload Captcha

Bichon Frise


Bichon Frise

Bichon Frise köpek cinsi Fransız olarak bilinir, ama aslında o bir Maltalı ve diğer küçük dekoratif ırkları, özellikle Kaniş, Barbet veya Su Spanieli cinsi arasındaki çaprazlamanın ürünü olarak 14. yüzyılda İtalya'da, Rönesans döneminde türetilir. Ataları (Kanarya Adaları'nın en büyüğü olan) Tenerife Adası'ndan Akdeniz'e ticaret kolonileri ile taşınan Bichon Frise, 16. yüzyılda Fransa'da (I. Francois ve III. Kral Henry III dönemlerinde) popülerliği yakalamıştır.


Kilo: 3-4 kg
Boy: 27-30 cm
Renk: Beyaz, sarımsı lekeli beyaz
Köken: Tenerife - Kanarya Adaları, Akdeniz
Yaş:  12-15 yıl
Grup: Arkadaş
Boyut: Küçük 

17- 19. yüzyıl arasında şöhreti Avrupa'nın kraliyet ve aristokrat çevrelerinde yayılan Bichon Frise resmi olarak 1933 yılında tanındı. Bichon Frise; Bichon Maltais, Bichon Bolognais, Bichon Havanais ve Bichon Teneriffe olarak dört kategoriye ayrılır. ''Kabarık beyaz köpek'' ünvanlı Bichon Frise vücudu uzun, kalın ve kıvırcık tüylerle kaplı küçük, kompakt bir köpektir. Bacaklar kısa ve kaslı, kulaklar, uzun ve sarkık, kuyruk arkasına doğru kıvrık kavisli, gözler yuvarlak ve koyu renklidir.  


Sağlık Problemleri

Birçoğu sağlık problemi olmayan sağlıklı köpeklerdir. Muhtemel sorun, diz kapağı çıkıkları olabilir. Kulaklar, genital ve ayak pedleri hassas noktalarıdır, özellikle bahar aylarında düzenli veteriner kontrolü gerekebilir. Göz akıntısı, Katarakt, deri hastalıkları, kulak hastalıkları, Epilepsi, diz kapağı bozuklukları, pire alerjisi nadiren görülebilecek rahatsızlıklarıdır.

 

Yaşama Koşulları

Küçük tüy yumağı Bishon Frise ılıman iklim köpeğidir, aşırı sıcak veya soğuk olmayan her bölgede yaşayabilir. Kentsel yerleşim alanları, küçük, büyük her ev onun için uygundur.

 

Egzersiz İhtiyacı

Aktiviteyi seven oynak Bishon Frise çok hareketlidir, ev içinde de enerjisini atabilir fakat açık havada düzenli yürüyüş veya hareketli oyunlardan da çok büyük keyif alır.


Karakteri

- Tükenmek bilmez enerjisi ile coşkulu, neşeli bir oyuncudur.
- Son derece sevecen, cana yakın ve sevgi doludur.
- Hassas, son derece zeki ve dengelidir.
- Diğer köpekler, evcil hayvanlar ve yabancılarla iyi geçinir.
- Her ortama kolaylıkla uyum sağlar ve her zaman mutludur.
- Sahibine aşırı bağlıdır, kucağından ayrılmak istemez.
- Cesur Bishon Frise ilgisiz kaldığında bazen dik kafalı tutum sergileyebilir.


Bakımı

Bichon Frise tüy döken bir köpek değildir, fakat güzel görünümünün devamlılığı için kürkünün günlük fırçalamaya gereksinimi vardır. 3-4 haftada bir ve gerektiğinde yıkanabilir. Ayda bir profesyonel köpek kuaförü tıraşına ihtiyacı vardır. Sağlıklı ve dengeli bir diyet tavsiye edilir. Gıda çoğunlukla et olarak verilirse Bichon Frise yavrularında ciddi yeme bozuklukları gelişebilir. Et, balık, pilav, makarna, sebze, peynir, yumurta ve meyve mozaiği bir beslenme menüsü olmalıdır.


Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bichons Frice cinsi köpekler doğal, nazik, şirin görünür fakat pozitif-olumlu eğitime değil, sert taktiklere iyi yanıt verir. Çok hızlı hareket eder ve meraklıdır, açık alanlarda gezdirirken alıp başını gidebilir. Tasmasız dolaştırılmamalı, eğer bir avluda ise güvenli korkuluklar olduğundan emin olunmalıdır. Bazen ev alışkanlıklarını onlara öğretmek zordur, ve bazıları çok güçlü havlayarak yaygara kopartabilir.


Neden Tercih Etmelisiniz?

Genel olarak Bichon Frise neşeli bir görünüm, tükenmez coşku, hoşsohbet doğası ile köpek yetiştirme deneyimi olmayan insanlar için harika bir seçimdir. O efendisini çok seven neşeli oyuncu ev sakinleri ile oynamayı ve boğuşmayı sever. Hem çocuklar, hem de yaşlılar için mükemmel bir arkadaştır.  Bu nedenle dışarıda fazla zaman harcayan, sürekli meşgul insanlar için uygun değildir. 

Evcilim.Net

Merhabalar Sitemizi Ziyaretiniz ve Yorumlarınız İçin Çok Teşekkür Ederiz. Evcilim.Net sitesi olarak size en faydalı bilgileri sunmak bizim için bir onurdur.

Web site: www.evcilim.net

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

  1. En Popüler Yazılar
  2. Yorumlar

Takvim

« Nisan 2018 »
Pzt Sal Çrş Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30