Üye Girişi Üye Ol

Hesabınıza Giriş Yapın

Kullanıcı Adı *
Şifre *
Beni Hatırla

Hesap Oluştur

(*) ile işaretli tüm alanları doldurunuz
Ad Soyad *
Kullanıcı Adı *
Şifre *
Şifre Tekrar *
E-Posta *
E-Posta Tekrar *
Doğrulama *
Reload Captcha

Airedale Teriyeri

AIREDALE TERİYERİ
Teriyerlerin Kralı olarak bilinen Airedale teriyerlerin en büyüğüdür. İngiltere Yorkshire kökenli bu cins, bölgedeki sıçanları yakalasın diye üretilmiştir. Kare biçimli bir vücudu vardır. Başı uzun ve düzdür, burnu siyahtır. Koyu renk, küçük gözleri vardır. V şeklindeki kulakları başının önüne düşer. Ön bacakları düz ve kalın kemiklidir. Kulakları, başı ve sakalı her zaman sarımsı kahvedir.

Genel Özellikleri
Kilo: 20-23 kg
Boy:56-61 cm
Renk: Siyah-bronz veya siyah-boz
Köken: Büyük Britanya
Yaş: 10-13 yıl
Grup: Polis köpeği, Bekçi köpeği
Boyut: Orta

Sağlık Problemleri
Çok kuvvetli bir cinstir, pek sağlık problemi yaşamaz ama yine de bazılarında göz rahatsızlıkları, deri enfeksiyonları görülebilir. Eğer Airedale teriyerinizin kuru bir cildi varsa onu omega 6 ve omega 3 ile beslemeniz yararlı olacaktır.
Yaşama Koşulları
Apartman yaşantısı için önerilmez. İçerisi için çok aktif bir köpektir. Geniş ortama ihtiyaç duyar.

Egzersiz İhtiyacı
Airedale ler aktif çalışması için üretilmişlerdir, bu yüzden de çok egzersize ihtiyaçları vardır. Günlük olarak uzun yürüyüşlere ihtiyaç duyarlar. Top ile oynamayı, yüzmeyi, bisikletin yanında koşmayı severler. İlk iki yıldan sonra egzersiz ihtiyacı azalmaya başlar ama ilk iki yıl çok fazla egzersiz ihtiyacı olacak ve sahibini biraz yoracaktır.

Karakteri
-Cesur ve koruyucu
-Cana yakın ve akıllı
-Çocuklarla ve yabancılarla iyi geçinir
-Zeki, sevimli ve sadık
-İnatçı, güçlü, tetikte ve korkusuz

Bakımı
Sert, sık ve kısa tüyleri vardır. Kürkü yılda iki kez dökülür ve bazen profesyonel kürk bakımına ihtiyaç duyabilir. Tüylerini tıraş ederseniz pek tüy dökmez ama etmezseniz ortalıkta çok tüy bulursunuz. Sakalının günlük olarak yıkanması gerekir.
Dikkat Etmeniz Gerekenler
Çok fazla egzersize ihtiyaç duyar. Külhanbeyi tavırları vardır ve özellikle gençken çok zıplar. Sıkıldığında ve yeterince egzersiz yapamadığında havlayıp, ortalığı dağıtabilir. Diğer hayvanlara karşı saldırgan olabilir. Sık sık tıraş edilmesi gerekir.

Neden Tercih Etmelisiniz
Sıcak ve soğuk havaya tahammülü vardır. Çok enerjik olmasına rağmen iyi eğitilirse sakin olabilir. Çok beceriklidir, neredeyse her şeyi öğrenebilir ve yapabilir. Çok güvenilir bir köpektir, sahiplerini her zaman özenle korur. Vahşi bir koruyucu olabilir ama sahipleriyle çok iyi anlaşır

Son Düzenlenme Pazartesi, 28 Aralık 2015 18:29
Evcilim.Net

Merhabalar Sitemizi Ziyaretiniz ve Yorumlarınız İçin Çok Teşekkür Ederiz. Evcilim.Net sitesi olarak size en faydalı bilgileri sunmak bizim için bir onurdur.

Web site: www.evcilim.net

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

  1. En Popüler Yazılar
  2. Yorumlar

Takvim

« Nisan 2018 »
Pzt Sal Çrş Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30