Üye Girişi Üye Ol

Hesabınıza Giriş Yapın

Kullanıcı Adı *
Şifre *
Beni Hatırla

Hesap Oluştur

(*) ile işaretli tüm alanları doldurunuz
Ad Soyad *
Kullanıcı Adı *
Şifre *
Şifre Tekrar *
E-Posta *
E-Posta Tekrar *
Doğrulama *
Reload Captcha

Köpeklerde En Sık Görülen Cilt Hastaliklari

Yazan  Oca 08, 2016

Köpeklerde En Sık Görülen Cilt Hastalıkları

Köpeklerin en büyük organı hangisidir? diye sorsak her halde çoğu kişinin vereceği en son cevap; ''Cilt veya dersidir!'' demek olur. Cildin bir organ olduğu, o tüy yumağının altında bir çok işlevsel özelliği ile vücudunun en geniş yapısını oluşturduğu göz ardı edilir. Yavru bir köpeğin vücut kitle ağırlığının %24'ü, yetişkin bir köpekte ise %12'si deri bölgesidir. Dış etkenlere doğrudan maruz kalan bu tampon yapı, bazı köpek cilt hastalıkları için de savunmasız kalabilen bir bölge olabilir.

  • Köpeklerde Parazitler

Asalak minik canlılar için köpek postu, paha biçilmez bir mekandır. Pire, bit, kene gibi böcekler, yerleşmek için fırsat kollar ve 'kendileri yetmezmiş gibi' diğer hastalık mikroplarını da taşıyarak köpeklere ciddi rahatsızlıklar verebilirler. Bu tür istenmeyen misafirleri köpeğinizden uzak tutmak için pire tasması gibi çözümler yeterli olmayabilir. Bir veteriner hekimin muayenesi ve tavsiyelerine uyulması ile halledilebilir sorunlardır.

  • Köpeklerde Sebore (Seboreik Dermatit )

Cilt kıvrımları ve yağ salgısının fazla olduğu tüylü-kıllı alanlarda (insan saçında da)görülen yapısal anomalidir. Kuru ve yoğun kepek en bariz belirtisi olmakla beraber cilt üzeri yağlı, kahverengi -sarımtırak yaralar ileri safhada görülebilecek durumlardır. Bu önemli köpek cilt hastalığı için en etkili madde Climbazol! Climbazol içeren köpek şampuanı kullanarak sık yıkamak ilerlemesini önleyebilir ama tamamen giderilmesi pek mümkün değildir.

  • Cushing Sendromu

Cushing hastalığı böbrek üstü hipofiz bezinin fazla büyümesi veya bir tümörden kaynaklanan yapısal bir bozukluk. Lokal tüy dökülmeleri, kuru koyu renkli incelmiş cilt en önemli göstergeleri. Karın altı, sırt ve ense bölümlerinde şişlik görülebilir. Su ve yemek ihtiyacı artar ve daha sık idrar yapar. Ciddi bir köpek cilt hastalığı olan Cushing sendromu ilaç tedavisi veya ameliyat gerektirebilir.

  • Tümörler ve Kistler

Köpeğin cildi üzerinde kolaylıkla fark edilebilen kabartılar, yumrular ve şişlikler ciddiye alınarak mutlaka veterinere kontrol ettirilmelidir. Yavaş büyüme gösteren kese içinde çoğalıp cildin başka bölgelerinde görülmeyen tümörler, genellikle iyi huylu olmakla beraber ani ortaya çıkan, hızlı büyüyen bazen de ciltte kanamalar şeklinde görülen kist veya tümörler kanserli bir yapının habercisi olabilir.

Köpeklerde Cilt Hastalıklarının Belirtileri ve Alınabilecek Önlemler

Tüyler, cilt ve cilt altını kapsayan köpeğin doğal giysisi, iç organları ve hareket uzuvlarını yabancı maddeler, iklim şartları ve su kaybına karşı korur. Ana organları koruma görevini yerine getirirken maruz kalabileceği köpek cilt hastalıkları için görülebilecek belirtiler; Kaşıntı, kepeklenme, tüy dökme, cilt üzerinde sarı veya kırmızı tonlarda lekeler, cilt renginde değişiklik, şişlik ve kabartılar, ıslak yüzeyi, akıntılı yaralar şeklinde olabilir.

Evcilleştirildikten sonra bağışıklık sistemi sokak köpeklerine göre daha zayıf olan köpekler cilt hastalığı, sarılık, hipertroidi, apse, nasır gibi insanlarda da görülebilen bir çok hastalık ile karşı karşıya kalabilir. Hastalıklar meydana gelmeden önce koruyucu tedavilerle köpeğin sağlığı garanti altına alınmalıdır. Herhangi bir belirti olmasa bile köpeğinizi düzenli olarak veteriner kontrolünde tutmanız pek çok cilt hastalığını önleyebilir!

Son Düzenlenme Cumartesi, 16 Ocak 2016 20:54
Evcilim.Net

Merhabalar Sitemizi Ziyaretiniz ve Yorumlarınız İçin Çok Teşekkür Ederiz. Evcilim.Net sitesi olarak size en faydalı bilgileri sunmak bizim için bir onurdur.

Web site: www.evcilim.net

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

  1. En Popüler Yazılar
  2. Yorumlar

Takvim

« Nisan 2018 »
Pzt Sal Çrş Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30