Üye Girişi Üye Ol

Hesabınıza Giriş Yapın

Kullanıcı Adı *
Şifre *
Beni Hatırla

Hesap Oluştur

(*) ile işaretli tüm alanları doldurunuz
Ad Soyad *
Kullanıcı Adı *
Şifre *
Şifre Tekrar *
E-Posta *
E-Posta Tekrar *
Doğrulama *
Reload Captcha

Köpeklerde Kısırlaştırma

Yazan  Oca 18, 2016

Köpeklerde Kısırlaştırma

Evcil köpekleri sağlıklı bir şekilde yetiştirebilmek, sahipsiz köpeklerde de popülasyonu azaltmak için yapılan en yaygın uygulama kısırlaştırmadır. Yavru iken alınan köpeklerde kısırlaştırma için en uygun ve sağlıklı zaman dilimi 6-9 aylık dönemleridir. Daha büyük yetişkin köpeklerde kısırlaştırma yapmak daha zor veya köpeğe zararlı olmamakla birlikte tedavi süreci daha uzun olabilir.


Köpeklerde Kısırlaştırmanın Tıbbi Yararları Nelerdir?

Köpeklerin kısırlaştırılması yani doğurganlığının önlenmesi, önemli tıbbi faydaları olan medikal müdahalelerdir. Kısırlaştırma uygulaması ile aşağıdaki başlıca tıbbi durumlar önlenir.

 • Testis kanseri; Testisleri alınan köpeklerde testis kanseri riski ortadan kaldırılır.
 • Prostat Hastalıkları; Yaşlandıkça köpeklerde nükseden prostat büyümesi, prostat enfeksiyonları, prostat kanseri ağrılarını ve idrar kaçırma önlenir.

 • Dişi Köpeklerde Kısırlaştırma; Adet akıntılarını önleyen kısırlaştırma ile çiftleşme ihtiyacına davetiye çıkaran herhangi bir kokuda yaymaz. Dişi köpeklerin yaşlandıkça, büyüyen memeleri ve yağlanan bedenleri kısırlaştırıldığında sorun olmaz, daha sağlıklı bir vücuda sahip olurlar.

Köpeklerde Kısırlaştırmanın Davranışsal Faydaları Nelerdir?

Üreme aktivitesinin sonlandırılması köpeklerin eğitilmesini zorlaştırmaz, size olan bağlılığını ya da karakter yapısında da değişikliğe yol açmaz. Bilakis hormonsal sebeplerden kaynaklanan bazı olumsuz davranışlar sergilemesinin önüne geçebilir.

 • Kısırlaştırılan köpeklerin saldırganlık içgüdüleri azalır! Köpeklerde güç ve liderlik duygularını harekete geçiren ve saldırganlaştıran üreme hormonları, kısırlaştırılmaları ile etkisiz hale gelir. Kısırlaştırılan köpeklerin çok daha uysal, sosyal ve sadık oldukları yapılan araştırmalarla da desteklenmiştir.

 • Kısırlaştırılan köpekler evden kaçıp uzaklaşmaz! Testosteron hormonu baskısı nedeniyle köpekler, dişi köpeklerin peşinden gidip ortadan yok olabilir, alışık olmadıkları dış ortamlarda çeşitli zararlar da görebilir. Kısırlaştırılan köpeklerde bu dürtü olmayacağı için evlerine bağlı kalırlar.

 • Kısırlaştırılan köpeklerin idrar ile işaretleme baskıları azalır! Hormonsal sebeplerle erkek ve dişi köpekler tipik 'idrarlarıyla koku bırakma' davranışı gösterirler. Üreme dürtüleri olmayınca evden dışarı çıktığınızda bu davranışı göstermeyecektir.

 • Kısırlaştırdığınız köpeğiniz dişi ise artık ev çevresine erkek köpekleri toplayamaz! Dişi köpeklerin yaydığı kokuyu kilometrelerce uzaktan alan erkek köpekler evin çevresinden ayrılmayarak çevreye rahatsızlık verir. Dişi köpeğinizi kısırlaştırdığınızda bu durum ortadan kalkar.

 • “Inappropriate Mounting” (Sakıncalı montaj) davranışı önlenir! Köpeklerin cinsel dürtü, oyun ve eğlence amacı ile diğer köpeklere, insanlara, canlı cansız her nesneye sürtünme, üste çıkma eğilimleri oldukça utanç verici bir durumdur. Kısırlaştırılan köpekler bu tür davranışlar sergilemez.

Köpeklerde Kısırlaştırmanın Zararları Nelerdir?

Köpeklerde kısırlaştırma hem tıbbi hem de davranışsal yönden oldukça faydalı bir müdahaledir. Bunun yanında etkisi ve niceliği her cinse göre değişebilen köpeklerde kısırlaştırma bazı olumsuz durumlara da yol açabilir.

 • Kısırlaştırılmış köpeklerde çok nadir de olsa görülebilen Osteosarkom ve Hemanjiyo kanser türlerine yakalanma riski vardır.
 • Kısırlaştırılmış köpeklerde Hipotiroidizm-Yüksek Tiroid Hormonu Hastalığı gelişme olasılığı artabilir.

 • Yaşından önce kısırlaştırılmış olan bazı köpeklerde kalça çıkığı yaşanabilir. Seyrek rastlanan bu duruma naif ve genetik yatkınlığı bulunan köpeklerde rastlanılabilir.

 • Köpeklerde kısırlaştırma sonrasında bazı anatomik değişiklikler meydana gelir. İştahta artış ve buna bağlı olarak aşırı yağlanma kontrol altına alınmazsa, ciddi boyutlara ulaşabilir.

 • Çok ender de olsa, kısırlaştırılmış köpekler, diğer köpekler için çiftleşmeye uygun olarak görülebilir ve bu durum köpeğinizi ve sizi rahatsız edebilir.

Köpeklerde kısırlaştırma uygulaması faydalarının yanında zararları çok daha az olan, nadir görülen fakat tamamen sizin kontrolünüzde, özgür iradenizle karar vermeniz gereken bir durumdur. Kararsız kaldığınız bir süreçte en doğru kararı verebilmek için köpeğinizin veterinerine danışmanız çok daha yerinde olabilir!

Son Düzenlenme Pazartesi, 18 Ocak 2016 20:54
Evcilim.Net

Merhabalar Sitemizi Ziyaretiniz ve Yorumlarınız İçin Çok Teşekkür Ederiz. Evcilim.Net sitesi olarak size en faydalı bilgileri sunmak bizim için bir onurdur.

Web site: www.evcilim.net

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

 1. En Popüler Yazılar
 2. Yorumlar

Takvim

« Nisan 2018 »
Pzt Sal Çrş Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30