Üye Girişi Üye Ol

Hesabınıza Giriş Yapın

Kullanıcı Adı *
Şifre *
Beni Hatırla

Hesap Oluştur

(*) ile işaretli tüm alanları doldurunuz
Ad Soyad *
Kullanıcı Adı *
Şifre *
Şifre Tekrar *
E-Posta *
E-Posta Tekrar *
Doğrulama *
Reload Captcha

Köpeklerde Sindirim Sorunları

Yazan  Oca 18, 2016


Köpeklerde Sindirim Sorunları

Köpeklerin tükettiği yiyeceklerin normal sindirimini etkileyen birçok etken bulunur. Tüketilen besinin ne tür maddeler içerdiği, fiziksel formu ve köpeğin tüketebilme özellikleri ile ilgili olan beslenme köpeğin cinsi, yaşı ve fizyolojik durumu ile de alakalıdır. Bu kriterlere uygun olarak verilmeyen gıdalar köpeklerde sindirim sorunları yanında böbrek ve üriner sistem hastalıkları gibi pek çok hastalığa davetiye çıkarabilir.


Köpeklerde Sindirim Sorunları Belirtileri

1) Kusma
2) İshal veya sulu, yumuşak dışkı
3) Kilo kaybı
4) İştahsızlık, ya da iştah değişimi
5) Gaz belirtileri
6) Midede guruldama
7) Kabızlık
8) Ani hareketsizlik, huzursuzluk veya depresyon
9) Nadiren görülen deri veya kulak kaşınması

Köpeklerde En Çok Karşılaşılan Sindirim Sorunları

Köpeğin fizyolojik özelliklerine uygun olarak verilmeyen yetersiz veya aşırı verilen gıdalar, mevsimsel geçişler, köpeğin alerjik yapısı, stres vb. tüm olumsuz durumlar köpeklerde sindirim sorunları için negatif etkenlerdir. Evcil köpeklerde en çok karşılaşılan sindirim sorunları hakkında bilgilendirme amaçlı yazımız köpeğinizi besleme yöntemlerinizi bir kez daha gözden geçirmenize neden olabilir.


Malassimilasyon Sendromu

Sindirim sisteminde yapısal nedenlerden kaynaklanan bir nedenle gelişen beslenme problemi olarak adlandırılan Malassimilasyon Sendromu köpeklerde ishal rahatsızlıklarındaki en önemli nedenlerinden biridir. Temel besin maddelerinin vücut tarafından hem emilememesi hem de sindirilememesidir. Kötü kokulu ve çamur kıvamındaki dışkı, iştahsızlık, su ve gıda kaybına bağlı olarak da halsizlik görülür. Dehidrasyonu önlemek, eksilen vitamin ve minerallerin takviyesi, pankreas enzimi verilmesi gibi tedaviler olumlu sonuçlar verir.


Constipation (Kabızlık)

Tek yönlü beslenme, sıvı tüketiminin azlığı, besinlerin çok kuru maddelerce zengin olması, sindirimi güç veya sindirilemeyen maddeler köpeklerde sindirim sorunları başında gelen kabızlığın en önemli faktörleridir. İştahsızlık, keyifsizlik, yemek yememe hatta kusma köpekteki belirtileridir. Beslenme rejiminin düzenlenmesi ile kolay atlatılabilir bir rahatsızlıktır.


Hypoglycemia (Düşük Kan şekeri)

Aşırı hareketlilik, beslenmedeki yetersizlikler veya paraziter enfeksiyonların neden olabileceği kan şekerinin düşmesi-Hypoglycemia köpeklerde düşük ateş, bayılma, kusma, ishal, titreme gibi belirtiler gösterebilir. Stres ve pankreasın aşırı insülin salgılaması en önemli Hypoglycemia sebepleridir. Beslenmeye bağlı dengesizlikler uygun ve ölçülü gıda takviyeleri ile giderilebilir.


Köpeklerde Obezite

Köpeğin cins, yaş özelliklerine göre normal ebatlarının %15-%25 üzerine çıkması obezite olarak tanımlanır. Endojen obezitelerde metabolizmaya bağlı hastalıklar etkense de, Eksojen Obezite'de birincil etken aşırı ve yüksek kalorili gıdaların verilmesiyle gelişen beslenme bozukluğudur. Yaşlanma ve kısırlaştırılma ile de tetiklenen hareketsizlik Obezite'nin diğer etkenleridir.


Rectal Prolapse (Rectumun Dışarı Çıkması)

Rectumun (yani dışkının geçici depolanmasını sağlayan sindirim sisteminin son parçasının) köpeğin anüsünden dışarı çıkması durumudur. Köpeklerde ıkınmaya bağlı olan kabızlık, parazitler, ishal, dişi köpeklerde zor doğum, üriner sistemdeki bazı sindirimi zorlayıcı sebepler başlıca etkendir. Köpeğe çok ızdırap veren bu halde anüs fazlasıyla şişkin, kızarık görünür. Acilen tedavi edilmelidir.


Colitis (Kalın Bağırsak İltihabı)

Genellikle gıdasal etkenlerden kaynaklanan Colit hafif mukuslu bazen de kanlı dışkı ile kendisini belli eder. Kabızlıkla seyrettiğinde dışkı çıkarma esnasında canı yanan köpek tuvaletini yarıda bırakabilir. Seyrek olarak da ishalle birlikte görülebilir. Colit'e neden olabilecek gıdaları vermeyerek veteriner kontrolünde medikal bir müdahale ile hastalanan köpek kısa sürede eski sağlığına kavuşabilir.

Evcilim.Net

Merhabalar Sitemizi Ziyaretiniz ve Yorumlarınız İçin Çok Teşekkür Ederiz. Evcilim.Net sitesi olarak size en faydalı bilgileri sunmak bizim için bir onurdur.

Web site: www.evcilim.net

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

  1. En Popüler Yazılar
  2. Yorumlar

Takvim

« Nisan 2018 »
Pzt Sal Çrş Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30