Üye Girişi Üye Ol

Hesabınıza Giriş Yapın

Kullanıcı Adı *
Şifre *
Beni Hatırla

Hesap Oluştur

(*) ile işaretli tüm alanları doldurunuz
Ad Soyad *
Kullanıcı Adı *
Şifre *
Şifre Tekrar *
E-Posta *
E-Posta Tekrar *
Doğrulama *
Reload Captcha

Köpeklerde Göz Kapağı Hastalıkları

Yazan  May 27, 2016

Köpeklerde Göz Kapağı Hastalıkları

Göz kapaklarının içe doğru kıvrılması, göz kapağının bir bölümünün tersine dönmesi ya da kıvrılmasıyla sonuçlanan genetik bir hastalıktır. Bu hastalık bir kirpiğin, göz yüzeyini tahriş etmesi ya da kaşındırmasıyla sonuçlanabilen, korneal ülserleşme ya da delinmeye sebebiyet verebilen bir durumdur. Ayrıca koyu renkli bir yara dokusu meydana getirebilmektedir. Bu faktörler görme yetisinin azalmasına hatta tamamen kaybolmasına neden olabilir. 

İçe dönük göz kapağı; küt burunlu ırklar, dev ırklar ve avcı ırkları gibi geniş bir ırk çeşidinde görülen oldukça yaygın bir köpek hastalığıdır. İçe dönük göz kapağı, genellikle bir köpeğin ilk yaşına girmesiyle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bu hastalık hem kedilerde hem köpeklerde görülebilmektedir.

Semptomları ve Çeşitleri

Büyük kafalı küçük vücutlu köpek çeşitlerinde aşırı gözyaşı ve/veya iç göz iltihaplanması genel belirtileridir. Bununla birlikte, dev ırklarda, göz kenarlarından dışarıya akan mukus ve /veya iltihap görmek daha yaygındır. Diğer köpek ırkarında, iltihap akması, göz tiki, göz tahrişi hatta kornea yırtılması görülebilmektedir.

 

Nedenleri

Yüz şekli bu hastalığın en önemli genetik sebebidir. Küt burunlularda ya da büyük kafalı küçük vücutlu köpek çeşitlerinde göz içindeki bağ dokusunda normalde görüldüğünden daha fazla gerginlik görülür. Burun ve yüz şekilleri, göz kapaklarının alt ve üst kısımlarının gözbebeğine doğru kıvrılmasıyla sonuçlanabilir. Dev ırkların problemi ise bunun tam tersidir.

Gözlerinin dış çevresindeki bağ dokusunun aşırı gevşeme eğilimi vardır. Bu da göz kapaklarını dış kenarlarının içeriye doğru katlanmasına sebep olmaktadır.

 

Teşhis

İçe dönük göz kapağı oldukça kolay teşhis edilen bir hastalıktır. Cerrahi müdahaleden önce ardındaki sebepler bulunmalıdır. Özellikle bu hastalığa eğilimi olan yavru köpekler, sahipleri ve veteriner tarafından dikkatlice gözlemlenmelidir.

 

Tedavi ve Bakım

Ülserli kornealar antibiyotik hap ya da merhemlerle tedavi edilebilir. Eğer durum hafifse ve kornealar ülserlenmediyse, gözleri nemlendirebilmek için yapay gözyaşı kullanılabilir; ama yine de cerrahi müdahale gerekebilir. Bu genellikle geçici olarak içe ya da dışarı dönen göz kapağı için yapılmaktadır. Bu tedavi yöntemi daha önce böyle bir rahatsızlık yaşamamış yetişkin köpeklerde eğer hastalık hafif veya orta seviyede seyrediyorsa uygulanabilir. Daha ciddi durumlarda yüzün tekrar yapılandırılması gibi bir tedavi yöntemi kullanılmasına rağmen bu ancak köpek yetişkin olduğunda gerçekleştirilebilmektedir.

Göz kapağı kıvrılması, veterineriz tarafından verilmiş ilaçlarla rutin bir bakımı gerektirmektedir. Bu ilaçlar antibiyotik kremler, haplar ya da göz damlaları olabilir. Cerrahi müdahale yapılmayan geçici çözümlerde problem çözülene kadar ya da köpeğiniz cerrahi müdahaleyi alabilecek yaşa gelene kadar, bu tedavi yöntemine düzenli devam edilmelidir.

 

Önlem

İçe dönük göz kapağı, genetik bir rahatsızlık olduğu için önlem pek mümkün değildir. Eğer bu rahatsızlığa eğilimli bir köpeğe sahipseniz, düzeni olarak gözlerini kontrol etmenizde fayda vardır.

Son Düzenlenme Cumartesi, 28 May 2016 10:04
Evcilim.Net

Merhabalar Sitemizi Ziyaretiniz ve Yorumlarınız İçin Çok Teşekkür Ederiz. Evcilim.Net sitesi olarak size en faydalı bilgileri sunmak bizim için bir onurdur.

Web site: www.evcilim.net

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

  1. En Popüler Yazılar
  2. Yorumlar

Takvim

« Mayıs 2018 »
Pzt Sal Çrş Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31