Üye Girişi Üye Ol

Hesabınıza Giriş Yapın

Kullanıcı Adı *
Şifre *
Beni Hatırla

Hesap Oluştur

(*) ile işaretli tüm alanları doldurunuz
Ad Soyad *
Kullanıcı Adı *
Şifre *
Şifre Tekrar *
E-Posta *
E-Posta Tekrar *
Doğrulama *
Reload Captcha

Köpekler Neden Kaşınır

Yazan  Ara 27, 2015

Köpekler Neden Kaşınır

Kaşınmak, köpeklerde yaygın bir durumdur. Ama elbette köpeğinizi bu şekilde görmek hoşunuza gitmez. O halde köpeklerin kaşınmasının temel nedenlerinden ve dostlarımıza nasıl yardım edebileceğimizden bahsedelim.

 

1) Pireler

Pire salyası alerjiye sebep olmaktadır, yani tek bir pire bile köpeğinizin özellikle ısırıldığı tarafında ( genellikle baş, makat, boyun, kuyruk altı veya kasık) yoğun kaşıntıya sebep olur. Pireler köpeğinizin vücudunda karabiber tanesi gibi görülmektedir. Pireler köpeğinize diğer hayvanlardan bulaşmış olabileceği gibi, çevreden de bulaşabilir.

Çözümü:

Köpeğinizin pirelerle dolu olabileceğine inandığınız yerlere ( ağaçlıklı bölgeler, köpek kulübeleri vb. ) gitmesini kısıtlayın. Ayrıca pire önleyici ilaçlar kullanmanız önemlidir. Her evcil hayvanın ihtiyaçları farklıdır. Ne tip bir pire önleyici kullanmanız gerektiğini belirlemek için veterinerinize danışın.

2) Keneler

Pireler gibi keneler de kan emici hayvanlardır. Uzun çimlerin içinde beklerler. Köpeğiniz bu uzun çimlere yaklaştığında ona yapışır, ağzıyla köpeğinizin vücudunda bir delik açar ve kene tamamen kanla dolup vücudundan kendi kendine düşene kadar emmeye devam eder. Kene bulaşmasını en kötü yanı ise köpeğinizin sağlığı ciddi şekilde tehdit etmesidir.

Çözümü:

Pirelerde olduğu kenelerde de yapmanız gereken, kenelerin yaşadığına inandığınız bölgelerden köpeğinizi uzak tutmanızdır. Pirelerden farklı olarak burada uzun çimlere özellikle dikkat etmeniz gerekmektedir. Ve önleminizi kene bulaşması gerçekleşmeden önce almanız gerekmektedir. Bunun için kene önleyiciler kullanabilirsiniz. Ama eğer köpeğinizde kene gördüyseniz yapabileceğiniz şey önce üzerine alkol dökmektir. Böylelikle keneyi öldürmüş olursunuz. Daha sonra bir cımbız yardımıyla direkt tutup çekmeden, keneyi çevirerek yerinden çıkartabilirsiniz. Direkt çekerseniz başı köpeğinizin vücudunda kalır ve orada enfeksiyona sebep olur. Asla keneleri sıkmayın, bu sadece kenenin daha fazla zehir akıtmasına sebep olacaktır. Her halükarda bir keneyle karşılaştığınızda yapabileceğiniz en mantıklı yol veterinerinize göstermek olacaktır.

3) Uyuz

Maytlar, derinin altına yerleşen ve orada yaşayan mikroskobik böceklerdir. Köpeğinizin derisinde yaşaması derinin iltihaplanmasına ve başka hastalıklara sebep olmaktadır ve bütün vücudunu etkilemektedir.

Çözümü:

Köpeğinizin sağlıklı olması genel anlamda köpeğinizi uyuz hastalığından koruyacaktır. Bunu dışında uyuz hastalığına yakalanmış bir köpekte aşılar, ağız yoluyla alınan haplar, damlalar kullanılır. Pek de ağır olmayan vakalarda, köpeklerin bağışıklık sistemi iyileştirilerek kolayca tedavi edilebilmektedir. Sizin alabileceğiniz en büyük önlem, yakalanmadan önce kaliteli besinlerle onu beslemektir.

4) Mevsimsel Alerjiler

Vücutta kaşıntıya sebep olan mevsimsel alerjiler genellikle ilkbahar, sonbahar ve yazın görülmektedir.  Yeni açan çiçekler, çimler, otlar ve ağaçlar genelde mevsimsel alerjilerin asıl sebebidir.

Çözümü:

Düzenli fırçalama ve banyo yaptırma, alerji olabileceği çevrelerde bulunmasını kısıtlama köpeğinizin mevsimsel alerjiye yakalanmasını önleme ya da en aza indirme bakımından size yardımcı olacaktır.

5) Besin Alerjisi

Alerjilerin her zaman çevreden kaynaklı olduğunu düşünsek de bazen bu alerjiler aldığı besinlerden de kaynaklanabilmektedir. Bazı köpekler bazı besinlere ( et, süt, tavuk vb. ) ya da bazı tahıl ve hububatlara ( pirinç, mısır, buğday vb. ) karşı alerjik reaksiyonlar gösterebilmektedir. Bu alerjik reaksiyonlar, cilt iltihaplanması ya da kaşınma gibi çeşitli şekillerde kendini gösterebilmektedir.

Çözümü

Köpeklerde besin alerjisini tespit etme zor olabilmektedir ve bir veterinerin kontrolünden geçmesi gerekmektedir. Veterineriniz muhtemelen köpeğinize ayırt edici ir beslenme programı uygulayacak ve hangi içeriklere alerji gösterdiğini belirlemeye çalışacaktır. Bunu belirledikten sonra köpeğinizin için en uygun beslenme şeklini size anlatacaktır.

 

Son Düzenlenme Cumartesi, 16 Ocak 2016 21:47
Evcilim.Net

Merhabalar Sitemizi Ziyaretiniz ve Yorumlarınız İçin Çok Teşekkür Ederiz. Evcilim.Net sitesi olarak size en faydalı bilgileri sunmak bizim için bir onurdur.

Web site: www.evcilim.net

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

  1. En Popüler Yazılar
  2. Yorumlar

Takvim

« Mayıs 2018 »
Pzt Sal Çrş Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31