Üye Girişi Üye Ol

Hesabınıza Giriş Yapın

Kullanıcı Adı *
Şifre *
Beni Hatırla

Hesap Oluştur

(*) ile işaretli tüm alanları doldurunuz
Ad Soyad *
Kullanıcı Adı *
Şifre *
Şifre Tekrar *
E-Posta *
E-Posta Tekrar *
Doğrulama *
Reload Captcha

Köpeklerde Korku Problemi ve Çözümü

Yazan  Ara 30, 2015

Köpeklerde Korku Problemi ve Çözümü

Köpeklerde korku içgüdüsel bir durumdur ve çok farklı sebeplerden dolayı korku yaşayabilirler. Bu korku erken sosyalleşme eksikliği, genetik ya da geçmişte yaşadığı negatif deneyimler gibi çeşitli sebeplerden meydana gelmiş olabilir. Peki, köpeğinizin korktuğunu nasıl anlarsınız?

Öncelikle korkmuş bir köpek başını aşağıda tutar, göz kontağı kurmaz, titreyebilir ve kaçmaya çalışabilir. Hatta çoğu zaman kuyruğunu arka bacaklarının arasına sıkıştırır ve korktuğu kişi ya da şeyle arasına mesafe koyabilir.

Peki, Bu Durumu Düzeltmek İçin Ne Yapmalıyız?

Öncelikle köpeğinizin neden korktuğunu anlamak ona yardım etmemiz için güzel bir başlangıçtır ve o korktuğu zaman ki tavrımız da ona yardımcı olacaktır. Köpeğiniz korktuğu zamanlarda ona gösterdiğiniz şefkat ve sarılma onun için yararlı değil aksine zararlı bir durumdur. Çünkü onlar için şefkat bir ödüldür ve onların bunun ayrımını yapma yetenekleri yoktur. Aslında köpeğinizin anladığı " Korktum ve beni ödüllendiriyor demek ki bu yapmam gereken bir davranış" olacaktır.

Köpekler korktukları zaman sevgiye değil liderliğe ihtiyaç duyarlar ve insanları taklit ederek öğrenirler. Örneğin; köpeğiniz herhangi bir nedenden dolayı korktuğunda siz sakinliğinizi korursanız bu ona daha çok güven verecektir. Çünkü korktuğunda ilk bağ kuracağı kişi siz olacaksınız ve onunla sizin aranızdaki bağ köpeğinizi güvende hissettirecektir. Köpeğinize her şeyin yolunda olduğunu söylemeniz böyle bir durumda bir şey ifade etmez ancak bunu sakin duruşunuzla ve enerjinizle sağlayabilirsiniz. Köpeğinizin korktuğunu anladığınızda kesinlikle onu cezalandırmayın. Ceza korktuğu zamanlarda asla işe yaramaz. Bilhassa korkan köpeğinize herhangi bir ceza vermek durumu daha da kötüleştirir. Köpeğinize sesinizi yükseltmeyin ve onu korkusuyla yüzleştirmeye çalışmayın. Bu onun kafasını daha çok karıştırabilir.

 

Son Düzenlenme Cuma, 06 May 2016 18:49
Evcilim.Net

Merhabalar Sitemizi Ziyaretiniz ve Yorumlarınız İçin Çok Teşekkür Ederiz. Evcilim.Net sitesi olarak size en faydalı bilgileri sunmak bizim için bir onurdur.

Web site: www.evcilim.net

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

  1. En Popüler Yazılar
  2. Yorumlar

Takvim

« Nisan 2018 »
Pzt Sal Çrş Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30